Великий вівторок

23 квітня 2019
В Великий вівторок Христос в останній раз проповідує перед народом в Єрусалимському храмі. Розмірковуючи над Євангельським читанням цього дня, св. Феофан Затворник зазначає: «Достатньо було тільки вислухати все це з увагою, щоб увірувати, що Він є дійсно Спас світу – Христос, і підкоритися Його заповідям і вченню»
Ніч на вівторок Ісус Христос провів  у Віфанії, і вранці знову прийшов у храм Єрусалимський і багато навчав у храмі і поза храмом (Мф. 24, 1). Первосвященики і старійшини, чуючи притчі Його і розуміючи, що Він про них говорить, намагалися схопити Його і вбити. Але напасти на Нього відкрито не могли, оскільки боялися народу, який шанував Його як пророка (Мф. 21, 46), був у захопленні від вчення Його (Мк. 11, 18), слухав Його з насолодою (Мк. 12, 37).
З Євангельських притч, виголошених Спасителем у вівторок, Церква обрала для повчання віруючих в цей день притчу про десять дів, як особливо відповідну часу Страсного тижня.

Великий вівторок нагадує нам про десять дів:
Що знаменують перемогу непідкупного Владики.


Притчею про десять дів Православна Церква закликає бути повсякчас готовим до зустрічі небесного Жениха доброчесністю, милостинею і невідкладним вчиненням інших благих діянь, зображених під ім'ям єлея, який приготували мудрі діви.
Співобразно з притчею про десять дів, що обрана для повчання віруючих у Великий вівторок, і священні співи в цей день спонукають нас до виправлення нашої поведінки, особливо підкреслюючи, що несподіваним буде пришестя Христове, Який прийде судити живих і мертвих.
На Літургії у Великий вівторок Церква продовжує благовістити проповідь, розпочату в літургійному Євангелії Великого Понеділка. «А про день той і годину не знає ніхто: ані Ангели небесні, ані Син, - лише Сам Отець», - говорить Господь про час Свого другого пришестя (Мф. 24:36). Перебіг звичайних справ не припиниться. «Тож пильнуйте, бо не знаєте, котрого дня прийде Господь ваш» (Мф.24:42) «Блаженний той раб, що пан його прийде і знайде, що робить він так!» (Мф.24:46). Свою бесіду про дні запустіння Єрусалиму і смерть світу Господь завершує притчами про десять дів і про ввірені нам від Бога таланти, у вживанні яких Господь колись зажадає від нас звіту, закликаючи цими притчами до невпинної духовної бадьорості для постійного виконання волі Божої і постійного очікування несподіваного славного пришестя Господа на суд, вживання дарованих нам від Бога сил для слави Його і блага ближніх.
Наближаючись до днів Свого страждання, Господь був особливо близький і відвертий зі Своїми учнями. «Я вже не називаю вас рабами, бо раб не знає, що робить господар його, але Я назвав вас друзями, тому що сказав вам усе, що чув від Отця Мого» (Ін. 15:15) – говорить Він в цей день апостолам.
Він вже з повною ясністю звіщає їм, що Йому треба постраждати, щоб таким чином приготувати Їх до Своїх страждань: «Ви знаєте, що через два дні буде Пасха, – і Син Людський буде виданий на розп'яття» (Мф.26:2).

Іконографія Великого вівторка


Притча о десяти дівах. VI ст. Мініатюра Євангелія з Россано. Музей в Россано, Італія

Притча о десяти дівах. Сучасна грецька фреска
 
Притча о злочинних виноградарях. Книжкова мініатюра XI ст.
 
Нагадуємо ,що сьогодні, 3 квітня, в  нашому храмі служиться вечірне богослужіння (початок о 17.00). Після нього буде звершуватись Таїнство Соборування (початок о 18.30 ). За побожною традицією до нього намагаються приступити в дні Великого Посту, тож маєте ще одну можливість це зробити. Більш докладно про Таїнство і його особливості можна прочитати в наших матеріалах
http://www.bogoslov.kharkov.ua/news/4580