Про артос

03 травня 2019
Протягом всього Світлого тижня на солеї, перед образом Спасителя лежить освячений хліб - Артос. На Фомину неділю він буде роздроблений, і при цілуванні хреста на Літургії розданий парафіянам нашого храму, як святиня.
 
Слово «артос» (грецькою άρτος квасний хліб) означає «загальний», «всім членам Церкви освячений хліб», інакше – «просфора все ціла». Артос впродовж всієї Світлої седмиці займає в храмі центральне місце разом з образом Воскресіння Господнього, а по завершенні пасхального тижня роздається віруючим. Щоб вистачило усім, за побожною традицією Івано-Богословського храму, випікають і освячують навіть два артоси. 


 
Традиція вживання освяченого хлібу бере свій початок  з часів перших апостолів. Як ми знаємо зі Святого Письма, на сороковий день після Воскресіння Господь вознісся на небо. Учені та послідовники Христові знаходили розраду в молитовних спогадах про Спасителя. Вони пригадували кожен Його крок, слово та дію. Збираючись на спільну молитву, апостоли згадували Таємну Вечерю і причащалися Тіла і Крові Христових. Готуючи звичайну трапезу, вони перше місце за столом залишали невидимо присутньому Господу і клали на це місце хліб. Наслідуючи апостолів, перші пастирі Церкви встановили в свято Воскресіння Христового покладати в храмі хліб як видимий символ того, що постраждалий за нас Спаситель став істинним хлібом життя.
На артосі зображується Воскресіння Господнє або хрест, на якому є тільки терновий вінець, але немає розп'ятого Христа, - як знамення перемоги над смертю. Освячується артос особливою молитвою, окропленням святою водою й кадінням на Літургії в перший день Святої Пасхи, після заамвонної молитви.
В деяких храмах у всі дні Світлої седмиці після закінчення Літургії з артосом урочисто відбувається хресний хід. Наприкінці Світлого тиждня в кінці літургії священик вимовляє особливу молитву, під час читання якої артос раздроблюється, а при цілуванні хреста роздається присутнім в храмі як святиня.
Частинки артоса, отримані в храмі, благоговійно зберігаються віруючими та вживаються в особливих випадках, наприклад, у хворобі, і завжди зі словами «Христос воскрес!». Просфори і артос слід зберігати у святому кутку, біля ікон. Зіпсований освячений хліб необхідно спалити самому (можна віднести для цього в церкву) .
У нашому храмі парафіяни зможуть отримати частинки артоса на Фомину неділю, 5 травня, наприкінці Літургії.