Святитель Григорій Богослов

06 лютого 2020
Григорій Богослов народився перед 329 р. у південній Каппадокії біля Назіянзу (Діокесарії). Батьки його – Григорій і Нонна. Григорій вчився в Кесарії Каппадокійській, Кесарії Палестинській, Олександрії, Афінах. Близько 359 р. він прийняв хрещення. Монаше життя Григорій провадив над річкою Ірис разом з Василієм Великим.

Всупереч його волі, Григорій був висвячений батьком на священика. Тоді він знов утік у Понт до Василія. Але згодом святий повернувся до Назіянзу на допомогу батькові. Василій як єпископ митрополії поставив Григорія архиєреєм Сасими, звичайної подорожньої станції між Назіянзом і Тіяною. Григорій знов утік, і вже ніколи не був у Сасимі. Він допомагав батькові в його архипастирському служінні.

379 р. Григорій Богослов був покликаний до Царгороду. Міські храми тоді перебували в руках аріян. У церкві Анастасії Григорій гуртує вірних, а згодом поширює свою юрисдикцію на всю християнську спільноту міста. За згодою отців Другого Вселенського собору Григорій приймає гідність царгородського архиєпископа, але через конфлікт він зрікається головування на соборі й кафедри. Не дочекавшись кінця собору, Григорій їде в Назіянз, де керує осиротілою по смерті батька єпархією. Наприкінці життя він цілком віддається літературній праці в родинному маєтку в Аріянзі. Помер Григорій Богослов 389 чи 390 р.

Цей богослов надзвичайно ніжний, миролюбний. Його твори образні, стилістично майстерні. Серед них виділяються богословські бесіди про Святу Тройцю. Григорій – найкращий свідок церковного передання, і для пізніших богословів саме він став нормою православ’я. Цей теолог виділяється вмінням підшукувати для вираження тринітарної й христологічної науки вдалі формули.

Григорій Богослов залишив 45 бесід. За змістом вони поділяються на догматично-полемічні (особливо слід відзначити п’ять бесід на захист догмату Пресвятої Тройці проти аріян, виголошених у Царгороді 380 р.), літургійні, особливо на Господські свята, панегіричні, похоронні, принагідні. Дві бесіди спрямовані проти Юліяна Відступника, одна екзегетична, одна етична.
Майстерний стиліст, Григорій писав також поеми, зокрема автобіографічну поему у віршах. Збереглося 224 його листи.