Преподобний Микита, затворник Печерський

27 травня 2021
 Преподобний Микита народився в XI ст. в Києві. Ніяких відомостей про дату його народження та про його батьків немає. Відомо, що в молоді роки він прийшов до Києво-Печерського монастиря, де став ченцем за ігуменства Преподобного Никона.

Микита мав велике бажання прославитись серед людей і просив дозволу в ігумена Никона піти в затвор. Ігумен, забороняв йому, кажучи: "Чадо, не буде тобі користі сидіти без діла, оскільки ти ще юний. Буде краще для тебе перебувати посеред братії і трудитися для неї — так ти не втратиш своєї нагороди. Ти ж сам бачив брата нашого Ісакія, як біси ввели його в оману. Спасла його лише велика благодать Божа та молитви до преподобних отців наших Антонія і Феодосія".

Микита ж відповідав йому: "Ніколи я не спокушуся такими речами. Я бажаю стати міцно проти підступів бісівських і буду просити в Господа, щоб дав мені дар чудотворіння, як Ісакію затворнику, що й до цих пір творить їх".

Микита не послухав ігумена, а закрився в печері й там один перебував у молитві. Через декілька днів, коли він молився, то почув голос, який промовляв молитву разом із ним. Він відчув велику радість й почав ще більше молитись: "Господи, з’явися мені Сам, щоб я побачив Тебе". Та голос йому відповів: "Я не з'являюся людям, а посилаю тобі мого ангела, щоб він був із тобою, а ти виконуй його волю".Після цього біс постав перед ним в образі ангела. Микита впав на землю й поклонився йому. Тоді біс сказав йому: "З цього часу ти вже не молись, а читай Старий Завіт. Так ти будеш розмовляти з Богом". Згодом Микита постійно бачив біса, який усердно молився за нього.

При спілкуванні з віруючими, Микита користувався Святим Письмом Старого Завіту, яке знав майже напам’ять. Почали збуватись його пророцтва. Так він передбачив, що уб’ють князя Гліба Святославича, що батько пошле другого сина Святополка княжити в Новгород. Усе збулося. Стало зрозуміло, що Микита спокушений дияволом.

До нього в печеру прийшли преподобні отці Печерські. Вони піднесли молитву до Бога, вигнали з нього біса та вивели його із затвору. Потім вони просили сказати їм щось із Старого Завіту. Та тепер виявилося, що він нічого не знає про Старий Заповіт і навіть заприсягнувся, що ніколи його не читав, та й взагалі, жодного слова не знає, а точніше — став зовсім неграмотним. Тож і довелося печерським отцям ще й вчити його грамоти. З цього часу Микита віддався покаянному, суворому, чистому та смиренному життю.

В 1096 році удостоївся єпископського сану і йому була доручена Новгородська Єпархія. Дуже багато сил Святитель Микита віддавав місіонерській діяльності, утвердженню християнства та розповсюдженню і підтримання благочестя у своїй єпархії.

За 12 років архіпастирського служіння на Новгородській землі Святитель Микита побудував декілька храмів. З його благословення в Новгороді був заснований Антонівський монастир. Трохи пізніше в цьому монастирі сам Святитель побудував дерев’яну церкву Різдва Пресвятої Богородиці. Ним також були побудовані Спасо-Преображенський Храм та Благовіщенський Храм на Городищі.

Також Святитель Микита був удостоєний і даром чудотворіння. У1097 році величезна пожежа охопила Великий Новгород й існувала реальна загроза повного знищення міста. За молитвами Святителя пожежа була зупинена. Іншого разу молитви владики допомогли, коли на землі Новгородського князівства настала страшна посуха.

Святитель Микита відійшов до Господа 30 січня 1108 р., пробувши в єпископому сані тринадцять років. Його поховали з почестями та поклали в притворі церкви богоотців Якима й Анни й, де його тіло пролежало в труні чотириста п’ятдесят років. Лише в 1558 р. при Митрополиті Макарії та Архієпископі Новгородському Феодосії мощі Святителя відкрили.

Після знайдення святих мощей чудесні зцілення біля них поновилися: допомогу Святителя Микити отримували розслаблені, кульгаві, сухорукі, прокажені та біснуваті, але в цьому ряду все ж переважали сліпі та із зіпсованим зором. Вони з глибокою вірою продовжували йти до мощей Святителя. Нині мощі відкриті й знаходяться в Софійському Соборі міста Новгорода.

Допомогти храму ви можете, надіславши гроші на картку через Приват24.
 
Приватбанк
Для сайту 4149 6293 1322 1459
 
4149 4390 0091 7074
Маринчак В.А.

або

5169 3305 1630 1279
РГ ХРАМ СВЯТОГО ІОАНА БОГОСЛОВА