Про Івана Купала таі народні звичаї (відео)

06 липня 2023
У п’ятницю, 7 липня, в Іоано-Богословському храмі о 10 ранку відбудеться святкова служба, присвячена Іоану Хрестителю. Про специфіку подій, що в народі пов’язують з днем Івана Купала, як до них ставитися з християнської точки зору і чому культурологічні заходи по утворенню стародавніх звичаїв не здатні повернути нас до язицтва, - розповідає о.Віктор Маринчак.Багато людей, відповідаючи на запитання: «Що святкуємо 7 липня?», згадають насамперед про «свято Івана Купала». При цьому вони вважатимуть себе християнами, віруючими. Але якби вони в цей день прийшли до храму, або навіть напередодні, на вечірню 6-го липня, то знали би, що Церква 7 липня за юліанським календарем вшановує Народження, або Різдво, чесного славного пророка, Предтечі та Хрестителя Господнього Іоана – про якого Сам Спаситель говорить так: «Не було серед народжених жінками більшого за нього» (Мф. 11: 11).

Водночас немає і не було у християн такого святого – «Івана Купала». Купало – це назва язичницького божества, якого різні дослідники характеризують так: «божество продовження роду», «покровитель водойм», «поганський бог земних плодів» тощо. Святкували і приносили жертву цьому божеству в день літнього сонцестояння, яке припадало на 24 червня за старим (7 липня – за новим) стилем.

В цей час, коли день був найдовшим, а ніч – найкоротшою в році, в момент розквіту природи, коли все навколо розвивається, зеленіє, квітне – тоді язичники влаштовували магічні обряди, аби вшанувати сонце як джерело тепла, світла і життя, і задобрити божеств, які б «допомогли» зберегти майбутні врожаї. Звідси – всі відповідні обрядові дійства, які пов’язані з віруваннями, що в цей день «сонце купається у воді», тому й вода, як і вогонь, нібито має особливу, «чудодійну» силу. Відтак «купальські» ритуали, повʼязані з водою, вогнем, рослинами - є суто язичницькими і жодного стосунку до шанування пророка Іоана не мають.Чому і як Купало «став» ще й Іваном? Скоріше за все, через вплив християнства, коли на ту ж саму дату припадало вшанування великого пророка Іоана Предтечі, який хрестив Господа Ісуса Христа у водах Йордану.

Свято Різдва Іоана Предтечі, як і кожне церковне свято, віруючі люди відзначають у храмах, з молитвою на вустах. Іоан Хреститель є одним із найбільш шанованих святих, його пам’яті присвячені аж 7 святкових дат у церковному календарі і він є єдиним святим, чиє земне народження святкує Свята Церква, окрім Спасителя і Його Пречистої Матері (інших святих ми вшановуємо в день їхнього упокоєння, тобто їхнього народження для вічності).Чимало людей з іменем Іван 7 липня святкуватимуть свої іменини, тому запрошуємо їх та їхніх рідних до храмів, аби помолитися до небесного покровителя і приступити до Таїнств Сповіді та Причастя, оздоровити душу й очистити серце. Тим більше, в останні дні Петрівського посту.

Щодо участі вірян у «народних купальських гуляннях», то враховуючи, що Церква до них не має стосунку, вважаючи їх відлунням язичницьких обрядів, беручи до уваги також, що нині є час посту - від таких «гулянь» слід утримуватися. Натомість молитва і добрі справи на вшанування справжнього святого Івана - Господнього Предтечі, будуть богоугодними та для вірних духовно корисними.

Фото Леоніда Логвиненка

Допомогти храму ви можете, надіславши гроші на картку через Приват24.

Приватбанк
 4149 6293 1322 1459

4149 4390 0091 7074

або
5169 3305 1630 1279
РГ ХРАМ СВЯТОГО ІОАНА БОГОСЛОВА