Святі безсрібники Косьма і Даміан

13 липня 2022
14 липня, Церква вшановує пам'ять святих безсрібників Косьми і Даміана. Для розуміння цих постатей ми спробуємо додати декілька фактів з їхнього життя, яке стало жертовним служінням на славу Божу і допомогу людям.
 
Святі безсрібники Косьма і Даміан були рідні брати. Народились вони в Малої Азії. Ні дата їх народження, ні дата смерті невідомі. Безсумнівно тільки те, що вони жили не пізніше IV століття. Такий висновок випливає, по-перше, тому що в першій половині V століття, при імператорі Феодосії молодшому, в їх честь будували святі храми. А, по-друге, тому, що копти, які відокремилися від православ'я з часів Халкідонського собору (431 р.), вважають їх святими, тоді як святих, які жили після цього, вони за таких не визнають.
Батько Косьми і Даміана був греком та язичником, а мати - християнка, на ім'я Феодотія. У ранньому дитинстві їх батько помер. Після цього мати сама зайнятися вихованням дітей. Зважившись на все життя залишитися вдовою, вона ревно виконувала християнські закони; відмовившись від усіх радощів життя, вона дбала тільки, як би догодити Господові. Словом, була правдивою вдовицею, яких вихваляє апостол Павло: істинна вдова усамітнюється, уповає на Бога, та перебуває в молитві день і ніч (1 Тим. 5, 5).

Тому Свята Церква причислила її до лику святих, найменувала преподобною і творить пам'ять її разом з її дітьми. Можна зрозуміти, яке виховання отримали діти під керівництвом такої матері. З самого дитинства вона намагалася навіяти їм страх Божий і любов до чесноти. А як скоро діти стали підростати, вона віддала їх в навчання грамоті до богобоязливого чоловіка. Тут, звичайно, головною наукою було Святе Письмо. Але в той же час вони, рухомі любов'ю до стражденного людства, вивчали лікарську науку, дізнавалися цілющі властивості трав і рослин.

Господь благословив добрі їх наміри та дарував їм особливу благодать - дар зцілень і чудотворення. Хвороби припинялися, як скоро починали лікувати Косьма і Даміан. Це, зрозуміло, привертало до них безліч хворих людей. Сліпі, криві, розслаблені, біснуваті оточували чудотворців. Але святі цим не обтяжувалися. Мало того, щоб бути доступнішими для недужих, вони самі шукали їх і для цього переходили з міста в місто, з села в село, і всім хворим, незалежно від статі та віку, звання та стану, подавали зцілення.
І це робили вони не для того, щоб збагатитися або прославитися, а з самою чистою, високою метою - служити стражденним заради Бога. Тому вони ні від кого ніколи не брали ніякої винагороди за свою працю, не приймали ніяких знаків подяки за власні благодіяння. Вони твердо знали і вірно зберегли заповідь Спасителя: Уздоровлюйте недужих, воскрешайте померлих, очищайте прокажених, виганяйте демонів. Ви дармо дістали, дармо й давайте. (Мф. 10, 8).

Дарма отримали вони благодать від Бога, даром і роздавали її. Про одне тільки просили вони зцілених: щоб ті твердо вірили в Христа, свято жили у Христі. Коли ж хворі ще не увірували в святе Євангеліє, то намагалися навернути їх до християнської віри. Таким чином, лікуючи тілесні недуги, вони в той же час лікували і недуги душевні.
За це безкорисливе служіння стражденному людству, за ці чудесні зцілення хвороб Свята Церква величає їх безсрібниками і чудотворцями.
Але не на людей тільки простягалася лікарська сила святих лікарів. Вони не забували і безсловесних тварин. Праведник милує душі худобі, говорить слово Боже (Прип. 12, 10). Вірні цієї заповіді, вони ходили по домівках, пустелях і лісах, самі відшукували хворих тварин і подавали їм зцілення. Вдячні тварини відчували їх благодіяння, знали своїх цілителів і, як скоро вони з’являлися в пустині, ходили слідом за ними цілими стадами.
Одного разу сталося їм зайти в одне пустинне місце. Тут вони знайшли ледь живого верблюда. Сюди загнав і тут розбив його диявол. Святі зглянулися над твариною, зцілили його і відпустили здоровим. Після, як побачимо, тварина не залишилося невдячною їм.
У таких справах милосердя минуло все життя святих безсрібників. Брати ніколи не розлучалися один з одним, разом молилися, разом ходили, разом лікували. І це вони робили заради великої мети. Давши обітницю ніколи ні від кого нічого не брати, вони побоювалися, щоб хто-небудь таємно один від одного не взяв від зцілених будь-яких дарів. Все своє життя зберігали вони свою обітницю, і лише під кінець одному з них Господь допустив порушити її.

У ті часи була жінка на ім'я Палладія. Кілька років страждаючи тяжкою хворобу, не отримуючи полегшення від лікарів, відчуваючи вже наближення смерті, вона раптом почула про святих лікарів, які зціляють всякі хвороби.
З вірою в чудодійну їх силу вона послала просити братів до себе. Святі виконали її прохання, і, як тільки зайшли до її будинку, хвора отримала зцілення і встала абсолютно здоровою. У подяку за зцілення вона готова була віддати їм весь свій маєток, пропонувала багаті подарунки, але святі нічого не брали.
Тоді вона придумала засіб хоча б одного з них вблагати прийняти від неї нікчемний дар. Взявши три яйця, вона таємно прийшла до святого Даміана і заклинала його ім'ям Божим взяти від неї три яйця в ім'я Святої Трійці. Даміан довго відмовлявся, але тільки тому, що вона просила взяти цей дарунок заради імені Божого, поступився на її прохання.

Косьма про це дізнався, дуже засмутився і зробив такий заповіт, щоб після їх смерті, тіло Даміана не поклали разом з ним, як порушника обітниці Господові, що взяв хабар за зцілення. У ту ж ніч з'явився Господь Косьмі і сказав: «Для чого ти тужиш заради взятих трьох яєць? Вони взяті не заради винагороди, а через клятву дружини в Моє ім'я … » Косьма втішився, але нікому не сказав про своє видіння. Сотворивши після цього ще багато знамень і чудес, з миром спочив святий Косьма.
Через деякий час після його смерті спочив з миром і святий Даміан. Люди, що шанували їх пам'ять, оточили тіло Даміана і задумалися, де покласти його. Заповіт Костми був у всіх в пам'яті, порушити його боялись.

І ось, коли вони з подивом стояли при святому тілі, раптом підійшов до них верблюд. Люди мовчали, заговорив верблюд. «Чоловіки Божі, - так почав промову безсловесний, - багато знамень і чудес сотворили святі Косьма і Даміан, і не тільки вам, але і нам, тваринам, даним вам на службу Богом. Як слуга, я прийшов до вас розповісти таємницю Косьми, щоб не розлучати їх один з одним, а разом покласти їх до гробу».
Цей був той самий верблюд, який колись був зцілений святими. Люди, що оточили тіло святого, дякували Господа і, поклавши святі мощі безсрібників в одну раку, поховали їх на місці, званому Фереман (нині не існує, бо зруйнований турками). Судячи з описів оригіналів, вони померли ще досить молодими.
Незабаром на місці їх поховання влаштована була церква дивна і преславна, як говорять їх життєописувачі. У цю церкву з ближніх і далеких країн стікалися всякого роду хворі.Бачачи таке багатство святих, недужі постійно оточували їх храм. Судячи з цього можна судити, як багато було створено чудес святими безсрібниками. Недарма життєописувачі їх говорять, що легше виміряти море і перерахувати зірки, ніж повідати всі чудеса святих. З безлічі чудес описано дванадцять.
Наші предки багато спорудили святих храмів в честь святих лікарів. В Україні святі безсрібники Косьма і Даміан переважно вважаються покровителями дітей. До них вдаються з молитвою при початку навчання грамоті, щоб вони зміцнили ще слабкі дитячі сили й сприяли їх правильному розвитку.

Допомогти храму ви можете, надіславши гроші на картку через Приват24.

Приватбанк
 4149 6293 1322 1459

4149 4390 0091 7074

або
5169 3305 1630 1279
РГ ХРАМ СВЯТОГО ІОАНА БОГОСЛОВА