Як людина реагує на Слово Боже

30 жовтня 2021
 Притча про сіяча порівнює вуха з землею. Значення її полягає в тому, щоб зрозуміти, як ми вміємо слухати або чи здатні належним чином сприймати інформацію. Спробуємо розібратися, як людина реагує на Слово Боже.
 
Ви хоч раз замислювалися над тим, як ви думаєте. Що відбувається у вашому розумі?
Що ви чуєте? Що є предметом ваших думок?
Що займає ваш розум найчастіше і найбільше?
Більшість інформації ми отримуємо завдяки органам чуття. Людський мозок шедевр Божого творіння, над яким вже багато років змагаються вченні, намагаючись розгадати секрети його роботи. Існує кілька каналів, по яких ми сприймаємо інформацію. У відсотках це можна було б відобразити наступним чином:
Візуально – 60%
На слух – 30%
Аналітичний – 10%
Ми живемо в епоху інформаційних технологій. Ми маємо доступ до неймовірно великої кількості інформації. Сучасні дослідження дають переконливі аргументи, що сучасні технології змінюють мозок людини таким чином, що людині стає важко зосередитися на одному завданні. Мозок звикає одночасно опрацьовувати кілька проблем, і застрягає на постійній поверхневій увазі.
Встановлено, що через слухання втрачається більше 20% інформації. Бо наші думки швидші в 8-10 разів, ніж мова. Окрім того, наш мозок відмикається на 5-10 секунд від прийому інформації. Саме тому потрібно повторювати ті самі факти різними способами.
Сьогодні простежується проблема у тому, що люди втрачають здатність сприймати інформацію. Сучасним чоловікам і жінкам у наш час складно думати і мислити логічно, шукати нові і неочікувані шляхи вирішення проблем, бо ми живемо в великій кількості інформації, де потрібні дані можна отримати натиснувши кнопку мишки, або перегорнувши сторінку на смартфоні.
Нездатність аналізувати інформацію є наслідком того, що вона не затримується в наших думках довго і швидко замінюється на іншу, як при перемиканні каналів, або перегляді новин, або ж коли переглядаєте стрічку в Фейсбук.
Педагоги всього світу б’ють на сполох: діти мало читають і не розуміють змісту прочитаного. Школярі погано реагують на чужі думки, тому написати твір для них – це надзавдання.
Стислість рекламної інформації – потужний інструмент продаж. Оскільки в рекламі акцент робиться на емоції, люди втрачають здоровий глузд та здатність аналізувати і часто роблять непотрібні покупки.
Євангеліє теж звертає увагу на вміння слухати і чути. Ісус більше 18 разів повторює фразу: «Хто має вуха, щоб слухати, – нехай слухає!»
А, згадайте, коли ви в останнє перевіряли свій слух? Наші вуха на відміну від очей не мають повік. Вони завжди мають бути відкритими, але як легко вони закриваються! Давайте зосередимо свою увагу, увімкнемо свій слух і зір і спробуємо почути, що сьогодні до нас буде Говорити Бог через Біблію.
Луки 8:4-15
4  Коли ж зібрався великий натовп і з усіх міст поприходили до Нього, Він розповів притчу:
5 Вийшов сіяч сіяти своє зерно. Коли сіяв його, одне впало при дорозі й було витоптане, і птахи небесні визбирали його.
6  А друге впало на каміння та, зійшовши, всохло, бо не мало вологи.
7 Інше впало серед терня, і як виросло терня, то заглушило його.
8  Ще інше впало в добру землю і, зійшовши, дало врожай у сто разів. Кажучи це, Він наголосив: Хто має вуха, щоб слухати, — нехай слухає!
9  Учні ж запитували Його, [кажучи]: Що означає ця притча?
10  А Ісус відказав: Вам дано пізнати таємниці Божого Царства, а іншим — у притчах, щоби дивилися — і не бачили, щоби слухали — і не розуміли.
11   Ось що означає ця притча: Зерно — то Слово Боже.
12  А що при дорозі, — це ті, які почули, та потім приходить диявол і забирає Слово з їхнього серця, щоб не повірили й не спаслися.
13  А що на камені, — це ті, хто тільки почує, з радістю приймає Слово; але вони кореня не мають, до часу вірять, а під час випробування відступають.
14  А що в терня впало, — це ті, які почули, але, обтяжені клопотами, багатством та життєвими насолодами, відходять і не дозрівають.
15  А те, що на добрій землі, — це ті, хто, почувши Слово щирим і добрим серцем, бережуть і приносять плід у терпінні.
 
Притча про сіяча порівнює вуха з землею. Ісус розповідає про сіяча, який вийшов сіяти (насіння, як ми читали означає Слово) на чотирьох різних видах ґрунтів, які символізують наші вуха, вміння слухати, або здібність сприймати інформацію.
Ісус у своїй проповіді, якщо ви були уважними не розкриває зміст самої притчі.
Він пояснив аналогії, на яких вона побудована, але чи достатньо цього? Чи стало зрозумілим від цього її значення? Для чого притча про сіяча була розказана? Про що у ній повідомлялося? Які висновки маємо ми з неї зробити? Як застосувати її у житті? Що ж ми бачимо?
 
Одні вуха як втоптана дорога – не здатні сприймати насіння.
В других вуха, як кам’янистий ґрунт, – чують, але не дають можливості пустити коріння.
В когось вуха як терен – дуже зарослі, покрилися шипами, і дуже багато чого заважає насінню, не даючи йому шансів.
Але у декого є вуха, які здатні чути: добре оброблена земля, готова чути голос Божий.
Зверніть увагу! У всіх чотирьох випадках насіння – одне і те саме. Той самий сіяч. Відмінність не в інформації і не в тому, хто її повідомляє, а в слухачі. І якщо підрахунки в цій історії достовірні, то три четверті слухачів світу не слухають Бога, бо мають жорстоке, тверде серце, неглибоке духовне життя, або ж мають заклопотаний розум.
Насмілимося вважати, що  притча про сіяча про таке: якщо хочете мати добрий врожай, потрібно готувати ґрунт для посіву, інакше насіння не принесе очікуваного плоду. У різні періоди життя ми можемо бути різним ґрунтом. Ми можемо по-різному сприймати істину і реагувати на неї.
Тому, якщо ми хочемо мати добрий врожай у життя, нам слід прикладати зусилля, щоб готувати свій розум для сівби, він сам по собі готовим ніколи не буде.

Закриті вуха

5 Вийшов сіяч сіяти своє зерно. Коли сіяв його, одне впало при дорозі й було витоптане, і птахи небесні визбирали його.
12  А що при дорозі, — це ті, які почули, та потім приходить диявол і забирає Слово з їхнього серця, щоб не повірили й не спаслися.
Цей тип слухання спрямований на повне ігнорування почутого. Для цієї категорії людей, Біблія, проповідь є не цікавою і не актуальною. І якщо раптом вони чують, то це для них абсолютно нічого не означає, вони забувають про все відразу коли вийшли.
Диявол як птах викрадає будь яку думку, яка може спонукати до чогось доброго, заповнюючи розум сумнівами, або ж іншої масою інформації.
Ці люди не є поганими, і займаються вони не поганими речами. У цих людей проблема у тому, що вони витісняють Слово Боже зі свого розуму. На сьогодні дуже багато людей відмовляються від Божого Слова не тому, що вони вперто не вірять, а тому, що відволікаються на щось інше.
Практика показує, що чим довше людина живе, тим важче її прийти до Бога. І багато людей просто ігнорують той факт, що один день без Христа, це ще на один день, коли ваше серце, ваші вуха будуть твердішими. 85% з тих які приходять до Бога роблять це до 18 років. Чим далі від цієї віхи тим важче обробити твоє серце істиною.
Інколи цю твердість створює надзвичайно ревна релігійність. Це те що напевно більше стосується нашої місцевості. Люди дуже релігійні, але абсолютно не знають Бога. Не знають Божого Слова, і що найстрашніше, нічого не збираються з цим робити, бо вважають що у них все добре, а то й навіть краще ніж у інших.
Часто ця твердість ґрунтується на абсолютно брехливих і неправдивих установках:
Я маю батьківську віру і її міняти не можна
Я ходжу в церкву, і цього достатньо

Сьогодні хтось сидить і слухає проповідь, але чи чує? Чи збирається чути? Чи надає уваги почутому? Можливо ви приходите у храм за корисливих цілей, і єдине що вас турбує, це щоб швидше все скінчилося. Ви абсолютно закриті. Ваше сумління мов втоптана дорога, яке не піддається на вплив.
Можливо ви пережили розчарування, на вашому життєвому шляху траплялися шахраї, які скористалися вашою довірою і відтоді, ви сказали собі, що більше ніколи не будете нікого слухати… Але ж у вас є одна проблема, яку ви не зможете вирішити іншим шляхом. Питання вашого спасіння. Питання ваших відносин з Богом. Віра в Ісуса, віра в Євангеліє – це єдине, що дає життя. Якщо ви закриваєте своє серце, або просто навіть не напружуєтеся з цього приводу, вас чекає катастрофа.
Іноді, щоб цей вид ґрунту став більш сприйнятим, Богу приходиться брати в руку плуг чи лопату. І тоді у житті починаються проблеми, конфлікти, борги, хвороби, біль, зрада. Бог забирає стабільність, щоб людина відчула потребу в Бозі.
Якщо ви не чуєте Слово, якщо ви його не розумієте, ви втрачаєте життя.
 
Не уважні вуха

6  А друге впало на каміння та, зійшовши, всохло, бо не мало вологи.
13  А що на камені, — це ті, хто тільки почує, з радістю приймає Слово; але вони кореня не мають, до часу вірять, а під час випробування відступають.
 
Ця категорія слухачів Євангелії дуже радо реагують на Боже Слово. Такі люди вірять, що Ісус вирішить їхні проблеми, що з Богом у них буде щасливе безтурботне, безхмарне життя. Спочатку цей вид слухачів роблять великі кроки у бік Бога. Але якщо раптом щось не так як вони уявляли, вони відступають. Така імпульсивність зумовлена на емоціях, а не на вірі в істину. Така людина не знає Божого Слова, не має глибоких коренів.
Сьогодні чимало людей готові робити певні кроки у житті, коли розуміють, що з Богом добре. Господь захищає, благословляє, підтримує, забезпечує… Але чомусь ця категорія людей не чує і не приймає випробувань, страждань, гонінь. У них складається хибна думка про Бога, що Бог має вирішувати їхні проблеми, і життя з Богом має бути легким і щасливим. Але, якщо ви будете читати Біблію, то ви побачите, що Бог не обіцяє нам раю при цьому житті. Християнське життя – часто боротьба, бій, труднощі, страждання, нужда, неприйняття, переслідування, ворожість.
 
Ісус образно скорботу і гоніння порівнює з сонцем. Сонячне світло потрібне для росту рослин, воно підтримує процес фотосинтезу. Але рослина без кореня від променів сонця помирає. А іншим, з коренем, сонце допомагає рости. Дерева, які ростуть в суворих місцях виростають великими і міцними. Тому корінь дуже важливий. Але вкоренитися не просто. Це праця, біль, а для цього потрібне терпіння, духовні вітаміни, щоб рости в корінь. У вух, які мають кам’янисту поверхню багато труднощів, які заважають укріпитися в Слові. Щоб рости в глибину, потрібно розбивати, прибирати каміння.
Для когось – це погані звички, для інших якась мрія і зміст. Буває люди кажуть, я трохи хочу нажитися, а потім вже до Бога…
 
Дуже часто люди, які слухають про цей кам’янистий ґрунт, виглядають дуже перспективними, але вони не зважають на проблеми гріха у своєму житті, не позбавляються своїх поганих звичок, не хочуть змінюватися, не хочуть виправляти своїх негативних рис, відпадають, або стають залежними від гріхів і руйнують своє здоров’я, життя, стосунки.
 
Коли до вас підходять спокуси, моліться, що Бог захистив вас від гріха. Уникайте місць, людей, картин, які вас можуть спровокувати на гріх. Якщо ти знаєш, що  у тебе проблеми з алкоголем, не йди туди де він є. Якщо є проблеми з порнографією, прийми рішення, що не будеш дивитися на це. Тримайтеся подалі від того, що може привести до падіння.
Біблія рекомендує не випробовувати свої сили у боротьбі зі спокусами, а відразу втікати. Не вступайте у розмову з сатаною, завжди потерпите поразку, відразу втікайте. Проводьте час з тими людьми, які на вас позитивно впливають. Займайтеся тим, що вас зміцнює.
Вилучіть усе те, що наштовхує вас до гріха. Викиньте все це зі свого дому, кімнати. Припиніть дружбу з людьми, які руйнують вас.
Відкритість до істини це добре, але витривалість краще.  Якщо хочете бути християнином, копайте глибоко, а не просто ковзайте по поверхні.
 
Зайняті вуха

7 Інше впало серед терня, і як виросло терня, то заглушило його.
14  А що в терня впало, — це ті, які почули, але, обтяжені клопотами, багатством та життєвими насолодами, відходять і не дозрівають.
 
Ви не зможете слухати Бога, якщо ваш розум зайнятий іншим. Як правило – це переживання, плани, справи, клопоти. Якщо ми постійно в інтернеті, чи в телевізорі – лінія буде завжди зайнята. Саме про цю небезпеку попереджує притча про сіяча. Цей розум з терням, про який ідеться, спочатку був засіяний зерновими культурами, які почали рости. Але по мірі росту, бур’яни обплутують стебла і заглушують їхню життєздатність і не дають можливості приносити плід.
Є три фактори, які приглушують нашу здібність чути Бога:
Клопоти
Клопоти є тими тернями. Коли ви заняті проблемами і щоденними питаннями, почути Бога буває не можливо.
 
Багатство

Ви можете бути дуже зайнятим оплатою рахунків, сплатою боргів. Ви будете настільки зайняті, що можете залізти у ще більші борги і дуже зайняті, щоб просто заробити на життя, у вас не має часу чекати.

Насолода

В цьому немає нічого поганого. Але будьте обережні, щоб женучись за чимось не втратити важливого. Пам’ятаєте багатого фермера? Він забувся про Бога взагалі, у нього не було для цього часу.
 
Для того, щоб росли бур’яни не потрібно важко працювати, підживлювати ґрунт, вони самі ростуть. Коли ви йдете вулицею і бачите що грядка сусіда в бур’янах, ви чітко розумієте, що проблема не в них, а у недбалості.
 
Бур’яни в духовному житті свідчать про те, що ви занедбали час з Богом. У вас немає часу для читання Біблії. У вас немає сил, здоров’я, настрою, щоб бути у храмі. У вас інші інтереси. Не бідкайтеся, якщо все занепадає і валиться.
Що заважає вашому зросту? Що заважає вам чути Бога кожного дня? Як можна уникнути цих перешкод?
Людина у кого серце зайняте іншим чує Бога, Його Слово, навіть хоче жити згідно з ним, і навіть це робить. Але потім є ніші речі, приглушують ці добрі наміри.
Люди як правило не приймають рішення відійти від Бога. Найчастіше це витісняється питаннями, які на наш погляд вимагають термінового рішення. Дасте бур’яну трохи місця, і все незабаром буде поглинуте ним.
Що робити, якщо розум зайнятий усім, тільки не тим що потрібно? Якщо ви розумієте, що цей тип слухачів – це ви, це означає, що потрібно мінятися. Перегляньте свій графік. Подивіться на що ви тратите свій час, гроші. Переорієнтуйте все це у інший бік. Моліться, щоб Господь забрав все зайве.

Якщо вам не дають спокою різні клопоти.

Людина яка має терня в серці живе у страху, сумнівах, невірстві. Довіритеся Богу, і Він буде турбуватися про вас, ваше здоров’я, ваше забезпечення. Якщо ви розумієте, що маєте проблеми з терням – практикуйте щедрість з вашими грошима, майном, часом.
Гроші не є злом, але коли стають нашим центром і Богом, то стають коренем всякого зла. І гроші або будуть вами управляти, або ви будете панувати над ними. Єдиний спосіб довести, що не в їхньому полоні, це бути щедрим.
 
Не дозволяйте бур’янам задушити вас. Якщо ви позбудетеся терену земних клопотів і бажань ви зможете стати четвертим ґрунтом, який приносить багато плоду.

Відкриті вуха

8 Ще інше впало в добру землю і, зійшовши, дало врожай у сто разів. Кажучи це, Він наголосив: Хто має вуха, щоб слухати, — нехай слухає!
15  А те, що на добрій землі, — це ті, хто, почувши Слово щирим і добрим серцем, бережуть і приносять плід у терпінні.
 
Єдиною характеристикою яку мають вуха які відкриті – це щедра плодючість. Коли Слово Боже дійсно вкорінюється в нас, воно приносить плід, який може бути лише від Бога. Якщо у вашому житті немає нічого, про що ви, або інші могли б сказати: «Тільки Бог міг це зробити», це привід для хвилювання.
Боже Слово має неймовірну силу. Уявіть лише, для того, щоб створити Землю, Бог сказав кілька слів. Якщо Божі Слова вкорінюються в нашому житті, ця сила діятиме і у вашому житті.
Що означає мати відкриті вуха, або відкрите серце?
Якщо ви хочете приносити плід, бути з відкритим серцем. То Читайте Біблію щодня. Будьте уважні. Біблія це не газета, яку можна полистати, а швидше рудник, який потрібно розробляти.
Візьміть кожного дня невеликий уривок. Намагайтеся читати поки уривок не стане для вас зрозумілим, зупиніться продумуйте над ним. Візьміть аркуш паперу, напишіть те що ви прочитали своїми словами.
Розуміння приходить з часом протягом життя. Якщо ви хочете щоб читання приносило плід, нам потрібно не лише читання, але і послух.
Ми є відкритими, коли те, що ми читаємо – це бачать інші у нашому житті. Якщо ви хочете бути плідними, дозвольте Богу володіти вам. Проводьте час слухаючи Його, поки не отримаєте урок на сьогодні, а потім робіть те що прочитали.
 
Отже, притча про сіяча відкриває нам те, як ми сприймаємо інформацію. Здатність сприймати інформацію є дужа важливим. Вчить як бути уважними, показує важливість вміння слухати. Якщо хочете мати добрий врожай, зверніть увагу на ґрунт. З досвіду відомо, що я ким би добрим і плодючим не був ґрунт, перед посівом, його потрібно підготувати. Для цього іноді потрібно орати цілину, корчувати пеньки, полоти бур’яни, прибирати каміння. Часто приходиться вносити добрива, осушувати, укріплювати. Сам по собі ґрунт ніякого результату не принесе.
Кожен з нас є якимось одним з цих ґрунтів. Ми чуємо Слово Боже, якось реагуємо на Нього. Наша реакція  і все що трапляється з нами показує хто ми. Притча про сіяча показує що ми можемо мати:
Закриті вуха?
Не уважні вуха
Зайняті вуха
Чи відкриті вуха
Наша здібність сприймати і засвоювати істину від Бога, прямо залежить від нашої здатності зосереджуватися на Його Слові.

За матеріалами сайту berezhanychurch.com/sermon/sluhatu-i-chutu

Допомогти храму ви можете, надіславши гроші на картку через Приват24.

Приватбанк
4149 4390 0091 7074


Для сайту 4149 6293 1322 1459

або
5169 3305 1630 1279
РГ ХРАМ СВЯТОГО ІОАНА БОГОСЛОВА