Особливе молитовне поминання

11 жовтня 2022
Сорокоуст – це особливе церковне молитовне поминання християнина протягом сорока Літургій. Церква молиться за здоров’я живих та за упокій померлих, тому що у Бога немає мертвих – «Бо в Нього всі живі» (Лк. 20: 38). Тож, сорокоусти подають у храмах як за здоров’я живих, так і за упокій спочилих.
 
В Іоано-Богословському храмі також приймаються Сорокоусти, які можна замовити за свічним столиком, або у разі необхідності онлайн через наш сайт. Часто задають питання: чому саме сорок Літургій триває таке особливе церковне поминання?
Число сорок – дуже знакове для церковної традиції, воно символізує собою досконалу повноту буття і дуже часто зустрічається у Священному Писанні. Сорок днів і сорок ночей тривав на землі потоп (Бут. 7: 17), після сорока днів Ной відчинив зроблене ним вікно ковчега і випустив ворона, щоби бачити, чи спала вода з землі (Бут. 8: 7), сорок років єврейський народ поневірявся в пустелі, пророк Мойсей сорок днів і сорок ночей провів на горі Синай, царі Давид і Соломон правили по сорок років, Спаситель після Свого Хрещення постував в пустелі сорок днів, а до Свого Вознесіння Господь впродовж сорока днів являвся Своїм учням, навчаючи їх таїн Царства Божого. В Церкві Христовій був сприйнятий ще старозавітний звичай оплакувати померлих протягом сорока днів. Зазвичай, дитину хрестять після того, як їй виповнилося сорок днів.Важливо розуміти, як і коли поминають тих, за кого подали Сорокоуст?
У православних храмах за Божественною Літургією, під час проскомидії (першої частини Літургії), виймається часточка з просфори з поминанням імені живого або померлого (за кого замовлений Сорокоуст). В кінці Літургії з молитвою «Обмий, Господи, гріхи тих, що тут поминалися, Кров’ю Твоєю Чесною, молитвами святих Твоїх» священик опускає часточки в чашу з Кров'ю Христовою. Таким чином відбувається поминання протягом сорока Літургій.
Часто парафіяни запитують: Сорокоуст – це сорок днів?
Ні, це саме сорок Літургій. Якщо в храмі звершується богослужіння щодня, то людину, за яку подали Сорокоуст, будуть поминати на Літургії протягом сорока днів. Але якщо, наприклад, Літургію в церкві служать не щодня (в Іоано-Богословському храмі тільки в суботу, неділю та на великі свята), то сорок Літургій можуть календарно розтягнутися на значно більше, аніж 40 днів. В монастирях богослужіння звершують щоденно. До того ж, варто враховувати й особливості церковного богослужбового року. Наприклад, під час Великого посту, Божественна літургія за чином святителя Іоана Золотоустого та Василія Великого, на яких відбувається поминання, звершується тільки в суботу та неділю і великі свята.

Іноді можна почути: чи є якась специфіка і все-таки як правильно подати сорокоуст?
Слід звернутися до свічного століка, продиктувати або самому записати імена людей, за яких ви хочете подати Сорокоуст (вказати у родовому відмінку ім'я, дане людині при хрещенні). Потім ці записки вносяться в спеціальну книгу. В ній вказується також певні дати, протягом яких людину будуть поминати за богослужінням. Зазвичай, подаючи Сорокоуст, люди здійснюють пожертви на храмові потреби.
Молитва за своїх ближніх – це особливий вияв нашої любові, турботи і пам’яті. Дбаючи про духовні потреби вірян, наша Церква завжди відкрита для молитовної підтримки усіх, хто з вірою та надією прагне цього.
Також не слід забувати, що життя християнина не є і не може бути обмежене подачею записок про здоров'я та упокій, важливо приходити на служби в храм самим, разом з усією Церквою молитися за церковним богослужінням про дорогих і близьких Вам людей, сповідатись і Причащатись, а також не залишати домашньої молитви про них!
Якщо ви просите про молитву за себе і своїх близьких, треба розділяти і доповнювати її, брати участь в цій молитві!

Допомогти храму ви можете, надіславши гроші на картку через Приват24.
 
Приватбанк

 
4149 6293 1322 1459
 
4149 4390 0091 7074

або

5169 3305 1630 1279
РГ ХРАМ СВЯТОГО ІОАНА БОГОСЛОВА