Ікона Божої Матері "Геронтісса"

15 грудня 2022
 15 грудня Церква вшановує Чудотворний образ Пресвятої Богородиці «Геронтісса» (Γεροντίσσα), який знаходиться в монастирі Пантократор на Святій Горі Афон. З точністю про походження ікони ми не знаємо. Але ймовірно чудотворний образ є даром Пантократору першого будівничого цієї обителі візантійського імператора Олексія I Комніна. Деякі вчені вважають, що «Геронтісса» є списком з шанованої мозаїчної ікони Пресвятої Богородиці «Скоропослушниця» з константинопольського монастиря Пантократор.
 


За давнім монастирським переданням, перше чудо від «Геронтісси» на Святий Горі Афон сталося під час будівництва майбутнього монастиря, яке проводилося на відстані приблизно п'ятсот метрів від сучасних будівель. Одного разу вночі ікона, і всі інструменти будівельників пропали, а вранці були знайдені на місці сучасного розташування монастиря. Так повторювалося кілька разів, поки нарешті не стало зрозуміло, що Сама Пресвята Владичиця обирає саме те місце для влаштування Своєї обителі.

Назва ікони, яка перекладається з грецької як «Стариця» або «Настоятелька», і вказує на духовне верховенство над монастирем Пантократор Самої Божої Матері.
Історія появи цього найменування пов'язана з чудом. Благочестивий ігумен Пантократора захворів і, як отримавши об'явлення про свій близький відхід до Бога, попросив відслужити Літургію і причастити його пречистих і животворчих Христових Таїн. Священик не квапився і не поспішав виконати прохання хворого, поки не почув голос що линув від ікони Богоматері (яка тоді перебувала в вівтарі), що закликав його негайно виконати волю ігумена. Переляканий ієромонах поспішив виконати веління Богородиці: приступив до богослужіння і причастив помираючого, після чого той мирно відійшов до Господа. З тих пір ікону Пресвятої Богородиці стали називати «Геронтісса» (у зв'язку з тим, що вона захищає старців (грецькою старець – герондас)).
За часів турецького панування на Балканах монастир зазнав нападу сарацинів. Мусульманин, який спробував розколоти образ на тріски, щоб по-блюзнірськи запалити від них трубку, був вражений сліпотою. Товариші нещасного кинули ікону в колодязь неподалік від обителі. Там Геронтісса пролежала 80 років, поки не була знайдена афонськими ченцями. Місцезнаходження святині їм було вказано родичами осліплого святотатця, який розкаявся перед смертю і заповів домашнім відправитися на Афон і допомогти ченцям знайти чудотворний образ. Виконуючи його заповіт, родичі прибули на Святу Гору і вказали ченцям місце, куди була кинута свята ікона. Святиня була з честю вийнята.

Ще одне вражаюче чудо сталося в XVII столітті. Одного разу в монастирі настав настільки сильний голод, що братія почала поступово розходитися. Ігумен переконував усіх просити про поміч Божу Матір і сам щиро молився. І Пресвята Богородиця не осоромила його сподівання! Одного ранку брати помітили, що з комори, де знаходилися в той час лише порожні сосуди, ллється олива. Увійшовши всередину, вони були вражені: з одного глечика масло безперервно лилося через край. Ченці дякували Пресвятій Заступниці за швидку допомогу, а в пам'ять цієї події на іконі було зображено глечик з оливою, що виливається через край.
На чудотворній іконі «Геронтісса» Пресвята Богородиця зображена в молитві, в повний зріст. Її вигляд не залишає нікого байдужим, викликаючи у паломників почуття радості, надії, утіхи і душевного миру.Спочатку Геронтісса перебувала біля вівтаря собору, але після чуда, пов'язаного зі смертю благочестивого ігумена, її помістили в храм біля північно-східного стовпа, що підтримує купол собору. Це було зроблено для того, щоб її могли вшановувати і паломники які з молитвою відвідують монастир. «Геронтіссу» поновлено і обкладена срібною ризою. За переказами образ був покритий ризою за велінням Самої Богородиці. Зроблено це було на пожертвування багатої константинопольської знатної жінки.

Ще одне чудо Богородиця звершила під час страшної пожежі 2 грудня 1948 року. Над монастирем з'явилася хмара, пролила дощ, згасила вогонь.
Безліч чудес і зцілень відбувалося і продовжує відбуватися за молитвами перед чудотворною іконою Божої Матері «Геронтісса». Пресвята Богородиця багаторазово являла Своє особливе піклування про вмираючих старців, всі хто з вірою звертаються до Пречистої виліковуються від різних хвороб, в тому числі і від раку.
Списки «Геронтісса» є в багатьох храмах Греції, і було помічено, що Матір Божа через цей образ зцілює від безпліддя, допомагає при пологах, надає явну допомогу в навчанні.

На Русі-Україні прославився чудотворний список з Геронтісса, який перебував у Почаївській Успенській лаврі. Він був замовлений на Афоні Модестом (Стрельбицьким), архієпископом Волинським і Житомирським (1889 – 1902). Після прибуття цієї ікони в Житомир вона була урочисто перенесена до Почаєва. 30 травня 1891 року після літургії в свято Вознесіння Господнього ікону помістили у вівтарі Успенського собору по праву сторону від престолу. Починаючи богослужіння, ченці лаври мали звичай просити перед цією іконою благословення Божої Матері.Тропар, глас 4:
Як пресвітла зірка,/ засяяв Божественними чудесами/ святий образ Твій, Визволителько,/ променями благодаті і милосердя Твого/ осяюючи тих, хто в ночі скорбот перебуває./ Тож подай і нам, Всеблага Діво,/ визволення від бід, / зцілення недуг душевних і тілесних,/ спасіння і велику милість.

Кондак, глас 8:
До ікони Твоєї, Пресвята Владичице,/ ті, хто в бідах з вірою прибігають,/ заступництвом Твоїм визволяються від напастей,/ Ти, ж як Матір Христа Бога,/ і нас визволи від страшних бід,/ тимчасових і вічних, щоб ми взивали до Тебе:/ радуйся, Визволителько наша від всіх бід.


Допомогти храму ви можете, надіславши гроші на картку через Приват24.

Приватбанк

4149 6293 1322 1459

4149 4390 0091 7074


або
5169 3305 1630 1279
РГ ХРАМ СВЯТОГО ІОАНА БОГОСЛОВА