Спротив найсильнішій зброї лукавого

09 лютого 2023
Cьогодні ми вшановуємо подію перенесення мощей святителя Іоана Золотоустого до Константинополя, а тому є добра нагода для завжди актуальних настанов цього надзвичайного проповідника, одного з найбільших учителів християнства, справжнього цілителя людських душ.

Найбільше застерігав всіх людей видатний святитель від розпачу і відчаю, які він називав найсильнішою зброєю лукавого. Він благав не втрачати надії, не піддаватися зневірі, тузі, недовірі Богові, відчуттю самотності і покинутості – тим руйнівним пристрастям, які ведуть до розпачу.
Святитель Іоан Золотоустий порівнював відчай з ярмом, яке, «лежачи на шиї душі, змушує її дивитися вниз, перешкоджає підняти погляд до свого Владики». За його словами, думки розпачу тяжчі за свинець і залізні ланцюги – вони буквально «топлять» душу, скочують її у темну безодню до диявола.

«Той, хто відійшов туди, вже не може покаятися. Жоден борець після виходу з арени й закриття видовища не може продовжувати боротьбу. Про це роздумуй постійно і зламай гострий меч лукавого, яким він убиває багатьох. А цим мечем є розпач, що в уражених відсікає надію», – попереджає нас святитель Іоан Золотоустий.
Тож лише надія на Бога – безпечний якір, опора нашого життя, яка «наче міцний ланцюг, що опускається з неба, підтримує наші душі, помалу піднімаючи на висоту тих, котрі міцно тримаються за неї, і підносить нас вище бурі життєвих прикрощів». Лише маючи надію можна спастися і не піддатися владі відчаю, встояти проти зброї диявола. Надія – зброя проти смерті.

Нині, в контексті цієї довгої і жорстокої війни проти нашого народу, усвідомлюючи диявольські намагання ворога забрати у нас надію на перемогу і посіяти сумніви, зневіру, втому, тугу, нетерплячість, нарікання, духовне знесилення, збайдужіння, пригніченість тощо – ми маємо не дати себе зв’язати путами відчаю.
«Біда не в тому, що, борючись, можна впасти, а в тому, щоб, упавши, так не залишатися. Страшно не пораненим бути, воюючи, а після поразки впасти у відчай і не піклуватися про рану, – звертається ніби безпосередньо до нас крізь багато віків святитель Іоан Золотоустий. – Так тепер і ти, не штовхай сам себе в безодню через те, що ворог трохи похитнув тебе у твоєму становищі… Ти не став би дорікати воїнові, якби побачив, що він повертається з війни поранений. Ганьбою є кидати зброю і тікати від ворога… Не бути пораненим властиве тому, хто не бореться. Для того, хто із надзвичайною завзятістю кидається на ворогів, властиво бути іноді пораненим і падати… Але підбадьорся. Тобі потрібно трохи пильності, і від цієї рани не залишиться сліду. Завдяки благодаті Божій, ти навіть розтрощиш голову самого лукавого».
Тож нехай ніхто не падає духом! «Будь твердим і мужнім, не страшися і не жахайся; бо з тобою Господь Бог твій скрізь, куди підеш» (Нав. 1: 9).

Митрополит Київський і всієї Україні Епіфаній.

Допомогти храму ви можете, надіславши гроші на картку через Приват24.

Приватбанк
 4149 6293 1322 1459

4149 4390 0091 7074


або
5169 3305 1630 1279
РГ ХРАМ СВЯТОГО ІОАНА БОГОСЛОВА