Особлива молитва Єфрема Сиріна

03 березня 2023
 Впродовж Великого посту є чимало особливих молитов та Богослужінь, притаманних саме цьому періоду. Серед них і молитва святого Єфрема Сирина, якою ми молимось протягом всієї Чотиридесятниці. Спробуємо ще раз трохи поразмірковувати над її текстом.

“Господи і Владико життя мого! Духа лінивства, безнадійності, владолюбства і пустомовства не дай мені! Духа ж ціломудрості, смиренномудрості, терпеливості й любові даруй мені, рабу Твоєму. Так, Господи Царю, дай мені бачити провини мої і не осуджувати брата мого, бо Ти благословен єси на віки віків. Амінь“.Молитва є доволі короткою, однак саме у ній, на думку богословів, закладено чимало сенсів. Зосередимось на 5 основних акцентах, які ми побачили, аналізуючи молитву:

1.Лінивство – одна із ключових загроз для життя християнина. Важливо, що святий перш за все звертає увагу на цій ваді, оскільки лінощі не дають можливість людині успішно розвиватись, вони спонукають бути “паразитом”. Лінощі блокують ріст, розвиток, прагнення ставати кращим, зрештою вони розвивають апатію до життя. Саме тому їх варто позбуватися насамперед.

2. Безнадійність відвертає нас від обличчя Бога. Безнадійність – це те, що називають занепадом духу. Люди, зовсім не розуміють християнства, не розуміють нашого духовного життя, думають, що вся релігія християнська сповнена духом зневіри. Людина не розуміє цінності молитви, часто використовує її у форматі бізнес-стосунків: ось я молюсь Богу, а Бог мені натомість повинен реалізувати всі запити.

3. Владолюбство і пустомовство – не лише вади чиновників. Молячись молитву святого Єфрема, коли згадуємо про пустомовство і владолюбство, часто обурюємось, мовляв, це не про мене, а представників влади, громадських діячів, яскравих персонажів медіапростору. Кожен із нас “хворіє” на ці вади, які апробовує у наших родинах, робочих колективах, товариствах друзів. Саме тому, на думку святого, це ще один тягар, якого необхідно позбутися, аби серце очистилось.

4. Мудрість, смиренність, любов – основний інструментарій для тих, хто прагне здобути Царство Небесне. Важко поглянути на світ всеохопно, зі смиренністю та любов’ю, особливо сьогодні, коли стільки небезпек та викликів. У медіапросторі для молоді з’являються прототипи “успішних людей” – стиляг у брендовому одязі, на дорогих авто та з квитками на літак до заморських країн. Али чи це є ознакою справжнього успіху? Сьогодні важливо мати у серці любов, бути співчутливим, розуміти про вади сучасного світу, саме це відкриває двері до саморозвитку, духовного росту і нових перспектив, зрештою, до творення суспільно необхідних проектів.

5. Прийняття, а не осуд. Часто у суспільстві прагнемо аналізувати, хто кращий чи гірший від мене, а я б це зробив, а це  – ні. Політики “прищепили” нам комплекс постійного осуду, а соцмережі – прагнення бути експертом у всіх можливих питаннях. Однак, перед тим, як очорнити, засудити, проаналізувати, чи замислюємось про прийняття та любов? Мабуть, на це нема часу, оскільки треба терміново відписати наступний пост чи коментар. Саме тому у молитві наш погляд чітко зосереджений на прийнятті, адже приймаючи, любимо.Бажаємо собі і всім нашим читачам плідного духовно Великого посту, щоб ми змогли відмовитись від всіх вад, а, навпаки, отримати дари, які сьогодні Бог приготував, зокрема у постових Богослужіннях, Таїнствах Сповіді та Євхаристії!

Допомогти храму ви можете, надіславши гроші на картку через Приват24.

Приватбанк
 4149 6293 1322 1459

4149 4390 0091 7074


або
5169 3305 1630 1279
РГ ХРАМ СВЯТОГО ІОАНА БОГОСЛОВА