Влахернська ікона Божої Матері

20 липня 2023
20 липня Православна Церква вшановує пам’ять Влахернської ікони Божої Матері. За переказами автором святої ікони є сам євангеліст Лука. Її ще називають Одигітрією, тобто Путеводительницею. Влахернська ікона вважалася покровителькою міста Константинополя і візантійських імператорів і є однією зі святинь православ’я. У часи святителя Ювеналія, Патріарха Єрусалимського і преподобного Євфимія Великого імператриця Євдокія знайшла в Єрусалимі святу Влахернську ікону Божої Матері та перевезла її до Константинополя. Згодом ікону передали в дар Пульхерії, сестрі імператора Феодосія ІІ. Та наказала поставити святу ікону у Влахернській церкві, де зберігалася чесна Риза Пресвятої Богородиці. Ікона стала охоронницею Константинополя й її не раз виносили на міські стіни під час нападу ворогів.

Історичні документи свідчать, що заступництво Богородиці неодноразово рятувало місто. Саме з цією іконою Патріарх Сергій обходив у 626 році стіни Константинополя з молебнями при облозі столиці варварами. У пам’ять про цю та інші перемоги, що були здобуті завдяки заступництву Пресвятої Діви, було встановлено щорічно в суботу п’ятої седмиці Великого посту здійснювати свято Похвали Пресвятої Богородиці. Ця традиція існує в церкві досі і у нашому храмі ми також завжди служимо в так звану Акафістну суботу. Втім, спочатку святкування відбувалося тільки у Влахернському храмі в Константинополі. Лише згодом, у IХ столітті, свято внесли до статуту монастиря преподобного Сави Освяченого і в Студійський статут, а потім включене в Постову Тріодь та стало загальним для всієї Православної Церкви.

Після падіння Константинополя у 145З році, Влахернська ікона була перенесена на Афон, а в 1654 році надіслана афонськими ченцями до Москви, в дар цареві Олексію Михайловичу.Допомогти храму ви можете, надіславши гроші на картку через Приват24.

Приватбанк
 4149 6293 1322 1459

4149 4390 0091 7074

або
5169 3305 1630 1279
РГ ХРАМ СВЯТОГО ІОАНА БОГОСЛОВА