Просто християнство

25 серпня 2023
Під час минулої великої війни британський письменник і богослов Клайв Степлз Льюїс, щоб підтримати дух співвітчизників у 1943 році, проводив радіолекції. Через кілька років після перемоги над ворогом за матеріалами популярних передач на «Бі-Бі-Сі» вийшла його книга «Просто християнство». Серед тем, що торкався автор є і роздуми про поміркованість.
 
 Помiркованiсть (лат. temperantia) належить, на жаль, до тих  слів,  значення  яких  упродовж  років  змінювалося.  Тепер  подекуди  воно  частенько  означає  навіть  повну  відмову  від спиртних напоїв. Та в ті часи, коли “поміркованістю” охрестили другу кардинальну чесноту, нічого подібного воно не означало. 

Поміркованість  стосувалася  не  лише  напоїв,  а  взагалі  всіх насолод, і передбачала не повне утримання від них, а вміння відчувати міру, доходити до певної межі і зупинятися. Було б помилкою вважати, що кожен християнин зобов’язаний цілковито відмовитися від алкоголю; уживати будь які спиртні напої заборонено  магометанам,  а  не  християнам.  Звісно,  бувають  випадки, коли конкретний чи й будь-який християнин має певної миті утриматися від споживання міцних напоїв, якщо він, приміром, належить до тих, хто міри не відчуває і ризикує випити забагато, або перебуває у товаристві людей, схильних зазирати в чарку, і не повинен заохочувати їх власним прикладом. Суть, однак, у тому, що тут він із огляду на вагомі причини утримується від того, чого сам не засуджує; навпаки, йому приємно, що й інші часом черпають із цього насолоду.


 
Деяким поганим людям притаманна така особливість: вони не спроможні  відмовитися  від  чогось  самі,  їм  треба,  щоб  від  цього  відмовилися  й  усі  решта.  Це  –  не  по-­християнськи.  Кожен окремий християнин може дійти висновку, що з тих чи інших особливих  причин  йому  слід  відмовитися  від  певних  речей,  наприклад, не одружуватися, не їсти м’яса, не пити пива або не ходити в кіно. Та коли він почне стверджувати, що ці речі погані  самі  по  собі,  або  поглядати  звисока  на  тих,  хто  від  них не відмовляється, це означатиме, що він ступив не на той шлях.
 
Те, що в наш час значення слова “поміркованість” багато де звузили до проблеми споживання спиртних напоїв, завдало немало шкоди. Адже через це люди просто забувають, що непоміркованість може стосуватися дуже багатьох інших речей. Чоловік, який убачає сенс свого життя в грі у гольф чи у мотоциклі, або жінка, яка не думає ні про що інше, крім убрання, гри у бридж чи собаки, – такі ж “непомірковані”, як і той, хто щодня тільки й чекає вечора, щоб напитися. Звісно, збоку в око це впадає не так сильно: через бриджеманію чи гольфоманію валятися посеред дороги ви не будете. От лише Бога зовнішніми проявами навколо пальця не обведеш.
 
Клайв Степлз Льюїс, із книги «Просто християнство».

Допомогти храму ви можете, надіславши гроші на картку через Приват24.
 
Приватбанк
4149 6293 1322 1459
 
4149 4390 0091 7074

або

5169 3305 1630 1279
РГ ХРАМ СВЯТОГО ІОАНА БОГОСЛОВА