Народження Іоана Хрестителя

22 вересня 2023
23 вересня за новоюліанським календарем Церква згадує подію зачаття чесного славного пророка, Предтечі і Хрестителя Іоанна. Про неї багато написано в богословській літературі, але, мабуть, краще ніж за святителя Дмитра Ростовського, якого ми вшановували нещодавно, ніхто не розповість.


 
Зачаття святого Івана Предтечі відбулось славно і чудно. Багато матерів зачинають дітей, мало тих, зачаття яких славила і святкувала Божа Церква. Три тільки матері є, у їхніх-бо утробах сотворилося зачаття, що світ здивувало: свята праведна Анна, свята Єлизавета і Пресвята й Пречиста Діва Марія. Праведна Анна Богородицю, Єлисавета Предтечу, Діва Марія зачала Христа, Спаса нашого.

Всі оті зачаття вісником небесним благовістилися, благодаттю Божою завершилися, але не через бесіду між благовісником та тими, що зачинали, оскільки сам Бог вимагав зволення тих, що зачинали. Благовісник же святий архангел Гавріїл, увійшовши у вівтар до священика Захарії, що служив тоді з черги своєї перед Богом, почав бесіду таку: "Не бійсь, Захаріє, бо почута молитва твоя, і дружина твоя Єлизавета сина породить тобі, ти ж даси йому ім’я Іван. І він буде на радість та втіху тобі, і з його народження багато хто втішиться". Відповів Захарія: "Дивне й несподіване мені вістиш, о віснице радісний! Та ж бо родити в старості єству є річ супротивна; я ж є старий і дружина моя перестаріла у днях своїх, як же можемо зачати і народити сина?" Ангел каже: "З цих слів твоїх маловірним знаходжу тебе, Захаріє, що не сподіваєшся здійснення словам моїм; коли ж супротивна єству твоєму річ звіщається, то не супротивна Божій силі, бо їй нема неможливого. "Бог може підняти дітей Авраамових з цього каміння". Хіба не знаєш, що зміг Бог Адама від землі, Єву ж з кістки Адамової створити, і престарілій Саррі подати сина Ісаака; тож і твоїй жоні всеможний Бог подає народити в старості сина, оскільки почута молитва твоя". Відповів Захарія: "Я нині приношу молитви свої до Бога про пришестя сподіваного Месії, його ж обіцяють вуста святих пророків його, щоб послав скоріше на землю врятувати сім'я Аврамове від рабства поганського. Та ж бо молюся про мої гріхи і про людське невігластво, але про те, щоб мати сина тепер, не молюся, уже бо я у ветхих літах і жона моя постаріла". Каже йому ангел: "Я є Гавриїл, що стоїть перед Богом, Його одкровення знаю, що нині не про прийняття сина молишся, але про гріхи кажеш. Одначе раніше, ніж постарів і раніше, ніж заматеріла дружина твоя Єлизавета, молився ти смиренно, щоб дав вам Бог сина мати. Всемилостивий же Господь, якому й найменший порух серця людського не буває таємний, вислухавши молитви тих, що моляться Йому, і творячи волю тих, що бояться Його, Той, колишні твої думки почувши, дарує тобі, хоч і не скоро, але добре: до благодаті однойменного сина; знає-бо, коли за своїм доброзволенням, виконуючи прохання святих своїх, має народити тобі сина, великого перед Господом".

Відповідає Захарія: "Бачу тебе, благовісниче, та ж ангел ти Божий, небо й бесіда твоя явним тебе творять і бачення доброти твоєї являє, і сила словес твоїх свідчить те; на початку ж бо явлення й віщання твого я раптово вжахнувся, як колись злякався, побачивши ангела й Даниїл-пророк: "І бачив це, - рече, - велике видіння, - і не зосталося в мені сили". Також і мати Самсонова каже: "Божий чоловік приходив до мене, а вигляд його - як вигляд Божого ангела, дуже грізний". Тому злякався і я, та не дерзаю ангельським твоїм словам супротивне віщати. Одначе спитаю: "Через що син, який має народитися, буде великий? Чи ж більший та чесніший буде Єремії-пророка? Йому ж слово було Господнє, що казало: "Ще поки тебе створив у утробі, я пізнав був тебе, і ще поки ти вийшов із матері, тебе посвятив, дав тебе за пророка народам". Відповідає ангел: "Буде великий перед Господом син твій, не рівний духовною величчю, але нею перевищить Єремію: коли ж бо той освятився перш ніж народитися, то цей набагато більше Духа Святого наповниться ще з черева матері своєї. Єремія тільки пророкувати про Месію настановлений, цей же і руку на Нього покласти і хрестити наставиться. Не тільки Єремію, але й інших великих святих перевищить величністю благодаті Божої, і не постане серед народжених жінками більшого Івана Хрестителя. Як зоря від зорі збільшується у славі, так і між святих Божих один одного славою і честю перевищується, бо в наших ангельських ієрархіях (каже Гавриїл) тим, що лице Боже завжди бачать, не всім однаково Бог відкриває таємниці свого бажання, але через посередництво являючи, через вищі чини нижчим.

Численні пророки пришестя Месії проповідували, але дитя, яке має від тебе зачатися й народитися, не тільки словом проповість, але й перстом своїм покаже людям Божого Агнця, що візьме гріхи світу, і через те буде великий, над усіх народжених жінками більший. Наскільки-бо виконання радісної вісті є приємніше, аніж сама вість, настільки чесніший має бути пророк, котрий має зачатися і народитися більшим за інших пророків. Усі пророки й закон до цього пророка прорекли: цей-бо буде всім пророкам вивершення і закону старого кінець, предтеча нової благодаті".

Каже Захарія: "Добра й радісна вістка твоя, о ангеле! Коли ж бо всякий син премудрий веселить батька, настільки найпремудрійший за всіх пророків син звеселив би мене, старця. Але як маю веселитися, коли сумніваюся в словах твоїх, радість бо та веселість у речах сумнівних не буває, хіба в достовірних. Молю тож тебе, ангеле Божий, скажи мені: з чого переконаюся про благовіщене тобою?" Відповідає ангел: "Ще ти сумніваєшся і не маєш віри словам моїм, о Захаріє? Чи може неправду говорити той, що посланий від Бога, що є в усіх словах своїх вірний і преподобний у всіх ділах своїх, бо "жодне слово Його не може знемогти"? Ієрей та вчитель ти Ізраїлевий і чи того не знаєш, що пришестя Месії настав час, який я седминами літ вирахував, посланий бувши у Вавилон до Даниїла-пророка, чи ж ти не читав пророцтва його? Випробуй і подивись, що вже наближається той, котрий врятує Ізраїль, і предтеча, посланий перед лицем його ангел у плоті, і це має бути син твій, що уготує путь Месії, що йтиме перед духом і силою Іллівною. Але оскільки не вірив ти словам моїм, що збудуться в часи свої, будеш мовчати і не зможеш говорити, і до його днів буде це".
І тоді Захаріїв язик німотою зв'язався, а Єлизавети вузи непліддя розв'язалися; ангел же відійшов постати перед престолом Вседержителя Бога, Йому ж слава навіки. Амінь.

За матеріалами "Житія святих" українського святителя Димитрія (Туптала) Ростовського.

Допомогти храму ви можете, надіславши гроші на картку через Приват24.
 
Приватбанк

 
4149 6293 1322 1459
 
4149 4390 0091 7074

або

5169 3305 1630 1279
РГ ХРАМ СВЯТОГО ІОАНА БОГОСЛОВА