Що не так з Гелловіном

29 жовтня 2023
Навіть під час війни наприкінці жовтня вітрини багатьох українських магазинів, приміщення кафе, деяких освітніх закладів і хабів прикрашені павутинням, черепами та гарбузовими головами, а клуби планують гелловінські вечірки та концерти. «Свято монстрів та нечисті», Гелловін, запозичене із західної культури, рідко сприймається українцями всерйоз. Це своєрідна підстава повеселитися та розважитися, жартівливий костюмований карнавал, який нібито не несе жодної загрози.
Що ж таке Гелловін і чи можна його – бодай жартома – святкувати православному християнину?Поширена думка, що сучасний Гелловін – своєрідний «нащадок» давнього кельтського свята збору урожаю Самайну, яке супроводжувалося жертвоприношеннями і асоціювалося зі смертю всього живого. Вважається, що з поширенням християнства в Ірландії язичницьке свято збіглося з Днем усіх святих у Католицькій Церкві, змішалося – і з часом перетворилося на сучасний Гелловін (Вечір усіх святих – All Hallows eve – Halloween). Проте той спосіб, в який зараз переважно відзначають Гелловін, ніяк не пов’язаний з християнськими традиціями. Звідси має коріння пристрасть сучасних неоязичників та сатанистів до цього «свята».
У сучасній формі це «свято» зародился лише у ХХ сторіччі в США – як яскрава «обгортка», проєкт, спершу покликаний «приборкати» вуличних хуліганів, і максимально комерціалізований з часом.

Чи означає це, що, подібно до інших комерціалізованих свят – «дня святого Валентина» чи Нового Року, – Гелловін сам по собі не несе ані користі, ані шкоди?
На жаль, ні.

Гелловінські вечірки, які багато людей сприймають просто як привід вдягти маскарадну маску й повеселитися, – це не просто спекуляція на яскравому й чарівному і спосіб підзаробити для підприємливих громадян. Учасники таких святкувань перевдягаються у образи різного роду нечистої сили, яка асоціюються зі смертю і потойбічним світом, чинить зло та несправедливість – упирів, вампірів, вурдалаків, зомбі тощо. Та християнин не може – навіть у жартівливому та ігровому контексті – асоціювати себе зі силами зла.

Під час Гелловіну відбувається романтизація смерті та злих сил. Адже таке зло – «нестрашне і привабливе», і це сприяє зняттю внутрішніх табу, впливає на моральні орієнтири людини. Змінюється саме ставлення до смерті – тоді як християнство є вірою в перемогу життя над смертю через воскресіння Господа нашого Ісуса Христа, а не через жарти над злими силами.

Ми маємо завжди відчувати відповідальність за те, що відбувається навколо нас, і у першу чергу – за власні вчинки, навіть коли здається, що все, що ми робимо, ми робимо «жартома».«Робiть, як дiти свiтла, бо плiд Духа є у всякiй добротi, праведностi та iстинi. Випробовуйте, що є угодне Боговi, i не берiть участи в неплiдних дiлах темряви» (Еф. 5: 8-11).

Геловін існує як певне явище сучасної маскультури. Не будемо називати його святом, бо Геловін не є ані релігійним, ані державним святом. Водночас немає сенсу й заперечувати його існування або ще більше розділяти суспільство на тих, хто хоче бавитись у «маскарад мертвих» і тих, хто цього не сприймає. Врешті-решт Бог наділив людину даром свободи вибору, тож кожен вільний обирати - і, звісно, нести власну відповідальність за свій вибір: чи є місце Геловіну у вашому житті, чи зробить він вас кращими, чи додасть доброго й корисного, чи допоможе ближнім – адже саме з цих позицій ми, як православні християни, повинні виходити, роблячи той чи інший вибір у цьому житті.
Також оминемо дискусію про походження, коріння чи сумнівний стосунок до християнства цього явища, зауваживши лише, що Геловін точно не має ніякого відношення до Православ’я. Halloween – All Hallows eve – Вечір усіх святих є початком святкування Дня всіх святих, який святкується Римо-католицькою Церквою 1 листопада. Православна ж Церква відзначає свято Всіх святих влітку, в першу неділю після дня Святої Трійці (П’ятидесятниці), чим підкреслює зв’язок святості з дією Духа Святого.
Зараз дуже непростий час жорстокої, кровопролитної повномасштабної війни в Україні. Дуже багато навколо травмованих людей – як фізично, так і психологічно, морально, душевно. Багато (включно з дітьми) за час війни пройшли і бачили те, чого воліли б ніколи не бачити: каліцтва, людську смерть, рештки тіл, відірвані кінцівки, спотворені обличчя… неприкриті жахи війни. Чи варто зараз їм про це нагадувати і викликати непотрібні асоціації «геловінськими костюмами», перевдяганням в образи мертвих істот чи осіб, імітацією відірваних кінцівок, порваних і зашитих облич, плям крові, черепами, скелетами?..
Запитайте себе: як на це відреагує поранений захисник чи захисниця, які втратили кінцівки на фронті і зараз борються за життя в шпиталі? Або як це сприймуть їхні рідні? Як «геловінські костюми» вплинуть на мешканців Бучі, Ірпеня та інших багатьох міст України?.. Як відреагують на геловінські макіяжі і страшні костюми діти, які вже кілька років живуть зовсім не в уявному «геловінському пеклі» і не можуть нормально спати ночами?.. Подумайте про ближніх спочатку, про горе, страх і смерть, яких зараз поруч – більше ніж достатньо.

Завжди можна зробити вибір, і замість темряви – прагнути світла. Бо зараз ми, українці, саме зі злом – воюємо. Не варто асоціювати себе з силами зла, навіть жартома. Завжди, а особливо в час війни, нам дуже потрібні світло та добро!
 
Допомогти храму ви можете, надіславши гроші на картку через Приват24.

Приватбанк
 4149 6293 1322 1459

4149 4390 0091 7074


або
5169 3305 1630 1279
РГ ХРАМ СВЯТОГО ІОАНА БОГОСЛОВА