Навіщо ходити до храму, коли Бог в серці?

02 листопада 2023
«Навіщо ходити до храму, коли у мене Бог в серці?», - такі слова доводиться часто чути від людей, які далекі від церковного життя. Але тут постає питання: наскільки обґрунтована така впевненість? Залишити це питання без відповіді означало би визнати справедливість такого твердження. Тому спробуємо розібратись, чому відвідання храму для християнина є тим духовним камертоном, з яким ми завжди можемо звіряти стан своєї душі.

За словами святих отців, Бог може перебувати в серці тільки тієї людини, що очистила його від всякого роду гріха та безперестанку думає про Господа. Це максималістська позиція. Хіба можливо бути вільним від гріха й постійно думати про Бога під час війни, серед напруженої метушні сучасного світу і всього, що відбувається навколо?  Як показує життя, навіть тим, хто намагається виконувати Заповіді Божі й ходить у храм, це важко дається.

Але якщо людина має рацію, і її серце дійсно стало вмістилищем Бога, то чи можна бути впевненим, що цей «бог» істинний? Ось що говорить про це святитель Феофан Затворник: «Постника й молитвеника здалеку чують біси й біжать від нього далеко, щоб не отримати болючого удару. Демони, вселяючись в людину, не завжди виявляють своє вселення, а приховуються, нишком навчаючи свого господаря всякому злу». Коли сучасна людина говорить про Бога у серці, це зовсім не означає, що Він там присутній. Цей абстрактний висновок більше схожий на виправдання, чому людина не ходить до храму.Так, мета християнського життя – реальне перебування у Бозі, відновлення втраченого першими людьми Богоспілкування, іншими словами – мати Господа у своєму серці. Однак, щоб досягти цього, потрібні певні дії людини.
Що потрібно виконати, щоб наше серце стало вмістилищем Бога?
Місцем, де людина реально може зробити певні кроки в напрямку зустрічі з Богом та прийняття Його у своє серце, є храм.

Храм - це дім Божий, місце особливої присутності Його. Він призначений для звершення богослужінь та Таїнств, в яких Творець подає творінню Свої благодатні дари. Втім ходити в храм – це не значить тільки ставити свічки та молитися перед іконами. Ходити в храм - це бути присутніми на богослужіннях і насамперед брати участь в Євхаристії. Таїнство Євхаристії – це і є Таїнство зустрічі з Богом. Причащаючись, ми з'єднуємося з Господом, приймаємо Його у своє серце, отримуємо Його цілющу силу.
Таємнича і сама храмова молитва та людське предстояння Богові у храмі. У цьому предстоянні перебуває Сам Бог. Звичайно, можна молитися і вдома, але церковні люди знають наскільки важлива молитва соборна - коли ми, прийшовши у храм, підносимо до Господа свої прохання всі разом. Адже «де двоє чи троє зібрані в Ім'я Моє, - говорить Господь, - там Я серед них» (Мф. 18:20).
В храмі Бог найближче підходить до людей й роздає їм найнезвичайніші Дари. Це ковчег порятунку, де християнин Святим Духом долучається Христа. Саме в храмі наша душа, як ніде в іншому місці, зустрічається з Господом. І той, хто любить Його, той з нетерпінням чекатиме на зустріч з Ним.

Як дізнатися, чи наша любов до Господа справжня?
Відносини з Богом можна уподібнити людським відносинам. Якщо ми любимо ту чи іншу людину, то намагаємось надавати знаки уваги їй. Якщо ж ми скажемо, наприклад, своїм батькам чи друзям: «ти завжди в моєму серці, тому зайві ці зустрічі та привітання з днем народження», то навряд чи їм сподобається таке ставлення. Якщо людина стверджує, що вона любить когось, але вона нічого не робить в ім'я своєї любові: не шукає зустрічей, нічого не дарує, не приділяє часу для спілкування, нічим не жертвує, то її «любов» всього лише пустий звук.
Людина, яка любить Господа, яка відчуває Його у своєму серці, якнайчастіше буде прагнути до Нього в гості. Вона почне ходити у храм щонеділі, а також коли згадуються важливі події земного життя Христа, Його Матері та святих угодників Божих. Вона буде жити життям Господа.Як визначити чи присутній Бог у нашому серці?
Один святий отець запитав: «Чи є вірні ознаки, за якими можна дізнатися, чи наближається людина до Бога чи віддаляється від Нього?
На це питання отець відповів, що вірною ознакою змертвіння душі є ухилення від церковних служб. Людина, яка віддаляється від Бога, перш за все починає уникати храму. Спочатку вона запізнюється на богослужіння, а потім взагалі перестає відвідувати храм Божий. Можна шукати багато відмовок, але за великим рахунком, ознака того, що Бог перебуває в серці є любов до храмового богослужіння.
Таким чином, прагнення відвідувати храмові служби є для християнина тим духовним камертоном, з яким ми завжди можемо звіряти стан своєї душі. Любов до богослужіння є ознакою того, що у серці людини перебуває Бог.
Отже, відвідування храму Божого є однією із найважливіших складових життя кожного, хто по-справжньому любить Господа, прагне зустрічі з Ним та бажає жити з Ним у вічному житті. На жаль, під час війни не завжди це можливо і бувають об’єктивні причини, але ми говоримо про правило, а не про виключення.
Люди, які заявляють, що «Бог у серці», а релігію та Церкву не визнають, позбавляють себе головного - можливості бути з Господом, спілкуватися з Ним, отримувати Його благодатну допомогу, а в майбутньому - і життя вічного..Допомогти храму ви можете, надіславши гроші на картку через Приват24.

Приватбанк
 4149 6293 1322 1459

4149 4390 0091 7074


або
5169 3305 1630 1279
РГ ХРАМ СВЯТОГО ІОАНА БОГОСЛОВА