Зміїна мудрість і голубина лагідність

28 листопада 2023
Мабуть, ви не раз бачили богослужбові жезли ієрархів, верхня частина яких прикрашена головами двох зміїв, які розвернуті до хреста і одна до одної. Багатьох це спершу дивує, адже відомо - змій своєю хитрістю спокусив наших прабатьків Адама і Єву, що спричинило їхнє вигнання з Раю. Як же тоді цей символ може увінчувати архіпастирський жезл?Справа в тому, що ця традиція має біблійне підґрунтя, символізує мудрість пастирської влади та базується на словах Спасителя до апостолів: «Ось Я посилаю вас, як овець поміж вовків: отже, будьте мудрі, як змії, і лагідні, як голуби» (Мф. 10: 16). Так готував Господь Ісус Христос Своїх найближчих учнів, посилаючи їх на проповідь, попереджаючи про лиха, гоніння і скорботи, які вони мають пройти, і водночас підказуючи їм, як на це реагувати.

Хоча учнів Христових було лише 12 і вони йшли на проповідь до «вовків»-язичників, невіруючих, яких була незліченна кількість по всій землі, але їм вдалося не лише вижити, а й донести, посіяти благодатне зерно віри, слово Боже серед мільйонів, перемінити багатьох «вовків». Як вони це змогли зробити? Зміїною мудрістю і голубиною лагідністю…

Чому мудрість саме зміїна? Мудрість зміїна заповідана нам – пояснюють святі отці – щоб не ховалась від нас хитрість диявола, адже подібне легко пізнається з подібного. Але не буде жодної користі у мудрості, якщо вона не буде пов'язана з лагідністю, незлобливістю. Щоб мудрість не ставала отруйною, маємо наслідувати Спасителя в Його смиренні. Скільки разів книжники і фарисеї готували йому різноманітні пастки, але завжди Ісус Христос обходив їх з мудрістю і лагідністю, незлобливістю.Цікаво також про це писав у XII столітті тлумач Священного Писання і богослов Феофілакт: «Так само, як змій скидає з себе стару шкіру, стискаючись у якійсь вузькій щілині і проповзаючи крізь неї, так і ми повинні скидати з себе стару людину, проходячи вузьким шляхом. Але оскільки змій водночас і шкідливий, і лукавий, то Христос наказує нам бути цілісними, тобто не лише мудрими, а й простими, незлобивими та нешкідливими, як голуби».
Образним символом такої мудрості і є верхівʼя пастирського жезла, де не просто зображені змії, але вони схилені перед образом хреста. Що є вказівкою не просто на мудрість, але на те, що вона має бути підпорядкована любові, смиренню і жертовності, які символізує хрест. Та схилятися перед Сином Божим, розіп’ятим на ньому.
Також образ мідного змія згадується у Писанні як прообраз Христа розіп’ятого і воскреслого. Мідного змія підніс Мойсей у пустелі, щоби дивлячись на нього євреї, укушені зміями, зцілялися. Новозавітне тлумачення цього образу свідчить, що так само Син Людський був піднесений на хрест, щоби всякий, хто з вірою приймає Його - зцілився від гріха і смерті.

На фото архієрейський жезл в Іоано-Богословському храмі ПЦУ

Допомогти храму ви можете, надіславши гроші на картку через Приват24.

Приватбанк
 4149 6293 1322 1459

4149 4390 0091 7074


або
5169 3305 1630 1279
РГ ХРАМ СВЯТОГО ІОАНА БОГОСЛОВА