Cтояння Марії Єгипетської

28 березня 2023
Преподобна Марія Єгипетська
П’ятий тиждень посту присвячений преподобній Марії Єгипетській. На утрені в четвер (відправляють, як правило, в середу ввечері) відбувається найзворушливіша служба року, так зване “Стояння Марії Єгипетської”. На цій службі прочитується Великий Покаянний Канон святого Андрія Критського, а також вражаюче житіє Марії Єгипетської, неперевершений в історії церкви приклад людського покаяння. 

Цього року в нашому храмі ми служимо у cереду, 29 березня 2023 року. Початок о 14.00.


Преподобна Марія Єгипетська 
— одна з найбільш шанованих святих за всю історію християнства. Не багато подвижників удостоєні особливої честі семиденного поминання в покаянний час Великого посту . 

І серед них тільки одна жінка   Преподобна Марія. Її незвичне життя, незвичайний і шлях її звернення до Бога, її винятковий духовний подвиг і його плоди. Її житіє на Україні було одним з улюблених домашніх читань, а під час Великого Посту воно ще й цілком прочитувалося в Церкві. З чим це пов'язано? Доля Марії Єгипетської - один з самих глибоких прикладів покаяння і одночасно нагадування про невичерпну любов Бога до людини.
 
У Великий піст слова про цю святу обов'язково звучать в храмах. Як правило, йдеться про її відречення від гріха, про довге покаяння в пустелі. Але одні лише слова про неї запам'ятовується якось особливо, вони немов би хороший іконописний образ. Зазвичай про преподобну Марію говорять як про «помилувану» Богом, і це вірно. Але так відчути і передати безмір милосердя Божого вдається не часто. Адже що означають слова свмч. Серафима, що побачив він? - А те, що минулого у Преподобної Марії просто немає ... Нема блудниці. Є велика свята! Та, що увійшла до раю разом з дівами. 

У відношенні гріха «довгопам’ятаючими» є лише людська душа і людське судження. Божого міра інша. Для Христа немає «залишивших Його» апостолів, немає «того що відрікся Його» Петра, немає «прихильника побиття архидиякона Стефана» Павла, а є лише учні та первоверховні апостоли Петро і Павло. Істинне прощення, те, якому і навчає нас Господь, буває повним, назавжди стирає те, що було вчора. Саме воно і робить можливим перехід людини що кається в інший стан; перехід, який може здатися «немислимим», «занадто щедрим» і мало не «міфічним» для душі: з великої грішниці - велика праведниця! «Та як так?! Адже вона ... » або: «Гаразд, нехай вона - свята, але однак який страшний приклад! » 

Що вражає в її житії? Досконала безпристрасність, з якою вона «віддає» Богу свої гріхи, сама її сповідь, звернена і до нас. (Християни перших століть каялися відкрито.) У ній немає ні найменшого відтінку самовиправдання або, навпаки, хворобливості. Все абсолютно, до кінця, «до дна» усвідомлено, оплакано та викоренене ... Вона лише знімає з душі минулі пристрасті, ледь не занапастивші її, як «дрантя», яке ... давно не владне над нею. 

При цьому її покаяння перед священиком, тобто за правилами Церкви, не має нічого спільного з байдужістю. Вона ще раз глибоко переживає події майже піввікової давнини. І преподобний Зосима з трепетом приймав сповідь ... від святої. 

І так, через слово свмч. Серафима (Чичагова), житіє преп. Марії відкривається як влаштоване Богом справу порятунку людини, що почалося ще до його звернення, крім його волі, через зовні здавалося б «випадкові», обставини, що призвели заблукала душу до підніжжя Хреста Господнього. 
 
Слово мученика свмч. Серафіма (Чичагова) про преподобну Марію 
 
... Єрусалим готувався до свята Воздвиження Хреста Господнього. Безліч паломників рухалися по вузьких вуличках, щоб прикластися до найбільшої святині - знайденого царицею Оленою Хреста Спасителя. Але навіть у цій строкатості звертала на себе увагу одна єгиптянка. Смуглява, гнучка, як стрічка, з швидким поглядом і рвучкими рухами, вона не була схожа на християнок. У всьому її вигляді відчувалась гордовитість. Вона явно знала ціну своїй чудовій красі. 

Коли відчинилися ворота храму, єгиптянка з цікавості вирішила йти з усіма. Після багатьох зусиль вона наблизилася до дверей храмового притвору. З усіх боків від неї народ вільно проникав усередину, вона ж залишалася на тому ж місці. Спроби встати в інший потік не принесли результату. Її просто відкидало, як піщинку хвилею. Кожного разу, коли вона після довгих зусиль у знемозі досягала порогу храму, відбувався рух, відпихавший її далеко назад. Так тривало довгий час. Єгиптянка зажурилася. Нарешті, знесилившись абсолютно, вона притулилася до стіни притвору. І тут вона раптом ясно зрозуміла, що все, що відбулося з нею не випадково: її не допускає Сам Господь. Відчуття це було явним і таким гострим, що від жаху в неї заговорила совість; ніби спалах освiтив усе її життя. 
 
Шляхи…
 
Підлітком, ледь сформованою дівчиною, вона втекла від батьків і за сімнадцять років жодного разу не подумала повернутись назад. У тому житті все було занадто «прозаїчно», нове ж, господинею якої вона себе відчувала, обіцяло свободу і щастя. Всі ці роки її, як бич, гнала ганебна пристрасть. 

Не корисливість і не бідність змушували її жити серед занепалих, а вада, яка підпорядкувала її волю зовсім. Приводом, початком до всього послужила гордість від усвідомлення своєї молодості і рідкісної краси. В Єрусалим її привело аж ніяк не бажання вклонитися святим місцям, і на корабель, що плив з Олександрії, вона потрапила випадково, не маючи ні певних планів, ні обов'язків, здатних утримати людину на одному місці. Її привабила можливість повеселитися там, де було безліч молодих людей. Ні місце, куди направлялася єгипетське судно, ні оточення прочан не зупинило її. І тільки в цю хвилину, у притворі, вона вперше жахнулася собі від того, що зрозуміла: Бог її бачить. 

Здивована явним знаком Божого спротиву і сама побачила себе аж ніяк не прекрасною, а, навпаки, нечистою і негідною, вона заплакала все сильніше і сильніше, до відчаю. І тут погляд її впав на ікону Божої Матері. 
 
«Покров» грішних

Як протилежність їй самій - з образу сяяла лагідна, одухотворена краса. Погляд Діви Марії, живий, який проникав у душу і розрізнявший її рухи, вразив єгиптянку, а напівусмішка Матері Христа подала боязку надію. І тоді вона припала до Богородиці, як до єдиної, Хто, попри все, незрозуміло, незбагненно не гребує нею ... незв'язними, плутаними були її слова, що переривались риданнями. Вона просила тільки про одне - не відкидати її до кінця, якщо можливо, просити для неї прощення у Бога, допомогти їй піднятися, дати ще час для спокути минулого опоганеного життя. Як мати вміє зрозуміти невиразний лепет дитини, так розпізнає Богоматір рух у християнській душі. А ще через деякий час, вже ясно відчувши милість Богородиці, Її чуйність і святе заступництво, єгиптянка вже не як «чужа», «знехтувана», а як дитя, вільно пройшла крізь багато народу, і не схилилася , а впала біля Розп'яття на Голгофі. У цю хвилину вона швидше відчувала, ніж усвідомлювала, що вже спокутувана і прощена, що на цьому самому місці Господь поніс всі її гріхи. Треба тільки відректися від колишнього життя і стати гідною Його, не зрадити і не забути цього вже ніколи ... 

Довго молилася вона ще перед іконою Богоматері, дякувала своїй Заступниці і Поручниці і обіцяючи виправити життя, поки не почула голос: «Якщо перейдеш через Йордан, то знайдеш собі повне заспокоєння». 

Сподіваючись на допомогу Богоматері, і все ще бачачи перед собою Її Лик, єгиптянка, не втрачаючи молитви, як нитки, що з'єднали її з Небом, цілий день без відпочинку йшла до Йордану. Випадковий перехожий, побачивши обличчя, розпухле від сліз, подав їй три монети, на які вона купила собі три хлібини. Помолившись у церкві Святого Пророка і Хрестителя Господнього Іоанна, вмившись в Йордані, вона повернулася до храму, щоб причаститися Святих Христових Тайн. Сон на голій землі не здався їй виснажливим. З самого ранечку, відшукавши покинутий човен, вона переправилася на другий берег. Перед нею була безлюдна пустеля. Потім вона сховалася від людських очей ... Старе плаття, та два з половиною хліба в руках ... 

Преображення 

Господь, що вивів її зі світу, влаштував і те, що старець, чернець Зосима, що віддалився на час Великого Посту в той бік Йордану пустелю, став здивованим свідком її подвигу. Прихований «відлюдник», тінню промайнувший повз нього в пустелі, був чорним від палючого сонця, неймовірно худий, волосся його було коротким, скатаним, як повсть і білим, як сніг. Побачивши старця, пустельник кинувся бігти і зупинився лише, послухавши його благання. Попросивши у ченця частину одягу, щоб прикрити тіло, людина звернулася до нього, назвавши по імені ... Ніхто не міг би впізнати в цій майже безплотній істоті колишню красуню-єгиптянку. І тоді старець вислухав саму разючу в його житті сповідь. 

Він приймав її вже не від грішниці - багато років покаяння і боротьби з пристрастями в безлюдній пустелі змили і сліди гріха, - від душі просвіченої, що увійшла в міру повноти Христової і через смирення яка вважала себе найгіршою з людей! Гріх її був завжди перед нею. А між тим, навчаєма Святим Духом невідома світу подвижниця не тільки знала ім'я отця Зосими, а й місце, звідки він прийшов, знала і про те що відбувалось в його монастирі. Вона без помилок наводила слова Святого Письма і рядки з псалмів, хоча ніколи не вчилась грамоті. І, нарешті, старець своїми очима побачив, як на молитві вона піднялась над землею. 

Рівно через рік, як вони домовилися, старець прийшов до Йордану зі Святими Дарами, щоб причастити її, і став свідком дива. Осінивши води річки хресним знаменням, свята перейшла до нього по річці з іншого берега, як по сухому, і, прийнявши Дари, пішла в глиб пустелі. Підкоряючись її проханню, отець Зосима знову прийшов на місце їх першої зустрічі через домовлений термін і знайшов її вже померлою. На твердій, як камінь, землі було написане ім'я Раби Божої - Марія, і час спочинку - це був день її останнього земного причастя. 

Зневірені, заплутані у життєвих обставинах люди вдаються до неї у молитвах. Її приклад вказує умови порятунку - щире сердечне покаяння, покладання надії на допомогу Господа та Богоматері і тверде рішення покласти межу гріховного життя. У ікон Преподобної Марії Єгипетської зазвичай багато свічок. Скільки слабких, знедолених, зневажажених людських душ знаходить у її образу ясне розуміння того, що Богові ненависний лише гріх, і будь-яка людина, відвернувшись від зла, стає дорогим чадом Божим, про яке «на Небі більше радості», ніж про того що не має потреби в покаянні. Змирившись із Богом, душа знов знаходить втрачену гідність і подобу Своєму Творцеві, а з ними мир і спасіння.

Нагадуємо, що у нашому храмі вечірнє Богослужіння з повним читанням Покаянного канону прп. Андрія Критського (Стояння Марії Єгипетської) буде служитися у середу, 29 березня 2023 року. Початок о 14.00.
 
Допомогти храму ви можете, надіславши гроші на картку через Приват24.

Приватбанк
 4149 6293 1322 1459

4149 4390 0091 7074


або
5169 3305 1630 1279
РГ ХРАМ СВЯТОГО ІОАНА БОГОСЛОВА