Встановлення Євхаристії

12 квітня 2023
Серед днів Страсного тижня Великий Четвер займає особливе місце. Саме в цей день Церква ще й ще раз згадує і переживає Тайну вечерю Господа Ісуса Христа з Його учнями – апостолами.
 
На Тайній Вечері Спасителем було встановлене головне Таїнство нашої віри – Таїнство Євхаристії, або Причастя, в якому віруючи під виглядом хліба і вина приймають Тіло та Кров Христові. За вченням Церкви, без Причастя немає справжнього християнського життя, бо в цьому Таїнстві відбувається найповніше, яке тільки можливе на землі, єднання людини з Богом.


 
Напередодні хресних страждань і смерті Спаситель звершує зі Своїми учнями останню трапезу – Тайну Вечерю. В Єрусалимі, в Сіонській горниці, Христос з апостолами святкував старозавітною юдейську Пасху, яка була встановлена в пам'ять про чудесне визволення юдейського народу з єгипетського рабства, що тривало 400 років. Спаситель взяв хліб і, віддавши подяку Богу Отцю за всі Його милості до людей, переломив і подав учням, говорячи: «Прийміть, споживайте це є- Тіло Моє». Потім Він взяв чашу з виноградним вином, також поблагословив її і подав учням, говорячи: «Пийте з неї всі, бо це є кров Моя Нового Завіту, що за багатьох проливається на відпущення гріхів». (Мф.26:26-28). Причастивши апостолів, Господь дав їм заповідь: «Це чиніть на спомин про Мене!» (Лк.22:19). Тому на кожній Божественній Літургії Церква звершує Таїнство Євхаристії (з грецької «євхаристія» перекладається як «подяка»).
 
Ще одна подія Таємної Вечері згадується в цей день – Спаситель перед споживанням пасхи обмив ноги своїх учнів.

В тропарі на Літургії співається:

Коли славні ученики умиванням ніг на Вечері просвіщалися, тоді Юда злочестивий недугою грошолюбства засліплювався і беззаконним суддям Тебе, Праведного Суддю, продав. Глянь, скарбів ревнителю, на того, що через них повісився. Тікай від тієї ненаситної душі, що на Вчителя так наважилася. Милосердний до всіх Господи, слава Тобі.

Цей обряд був сповнений любові та смирення. Закінчивши його, Спаситель сказав Своїм учням: «Чи знаєте ви, що Я зробив вам? Ви Мене називаєте: Учитель і Господь, - і добре ви кажете, бо Я є. А коли обмив ноги вам Я, Господь і Учитель, то повинні і ви один одному ноги вмивати. Бо то я вам приклад дав, щоб і ви те чинили, як Я вам учинив». (Ін. 13:12-15).

Церква не тільки словесно згадує обмивання ніг апостольських, а й за прикладом Господа і Вчителя здійснює за Богослужінням в четвер особливий обряд священного Умивання ніг архієреєм, після Літургії, під час читання Євангелія про обмивання ніг. Ця Євангельська подія, яка велично проповідує висоту християнського смирення, зберігається в Православній Церкві з давніх часів.

У Великий Четвер звершується Літургія святителя Василя Великого, яка поєднується з Вечірнею на знак того, що Тайна Вечеря була звершена Господом саме ввечері. Під час Літургії кілька разів повторюється пісня: «Вечері Твоєї Тайної, Сину Божий, причасником мене сьогодні прийми, бо ворогам Твоїм тайни не розповім і цілування не дам Тобі, як Юда, але як розбійник, визнаю Тебе: пом’яни мене, Господи, у Царстві Твоїм».

На службу Великого Четверга в Іоано-Богословському храмі ПЦУ ми приймаємо записки ОНЛАЙН. Іменв живих і померлих пишіть в коментарях під відповідним постом на ФБ сторінці нашого храму https://www.facebook.com/BogoslovKharkov/

Сутність Чистого Четверга не в прибиранні оселі чи вмиванні до сходу сонця. Церква закликає вірних в цей день причаститися Животворчих Христових Таїн, а о 14.00 в нашому храмі читатимуться дванадцять уривків з Євангелія, що розповідають про страждання Ісуса Христа та Його розп’яття.У Великий Четверг, 12 квітня 2023 року, в нашому храмі буде служитися Божественна Літургія св.Василя Великого. Початок о 10 ранку. Перед цим о 9 ранку читаються Часи і відбувається Вечірня. 

Про розклад служб в Іоано-Богословському храмі ПЦУ м.Харкова на Страсному тижні в найближчі дні перед Великоднем розповідає о.Віктор Маринчак.


Іконографія Великого ЧетвергаДопомогти храму ви можете, надіславши гроші на картку через Приват24.

Приватбанк
 4149 6293 1322 1459

4149 4390 0091 7074


або
5169 3305 1630 1279
РГ ХРАМ СВЯТОГО ІОАНА БОГОСЛОВА