Служба Дванадцяти Євангелій

21 квітня 2022
Центральне місце в богослужіннях Страсного тижня належить утрені Великої П’ятниці. У Типіконі вона іменується «Послідування святих і спасенних Страстей Господа нашого Ісуса Христа». У нашому храмі ця служба звершується ввечері у Великий Четвер, і в народі називається «службою 12-ти Євангелій». 
 
Утреня Великої П’ятниці має стародавнє походження. Перші християни Єрусалимської Церкви Євангеліє читали впродовж усієї ночі у святих місцях: там, де Господь навчав Своїх учнів перед стражданнями – на Єлеонській горі, де був узятий під варту - в Гефсиманії, де був розіп’ятий - на Голгофі. Вночі, переходячи з одного пам’ятного місця до іншого, освітлюючи кам’янистий шлях світильниками, йшли віруючі по стопах Господа з молитвою. Так і сьогодні все це богослужіння присвячене благоговійному спогаду про спасенні Страждання і Хресну смерть Спасителя.

Зміст Євангелій і послідування Богослужіння присвячені останній бесіді Ісуса Христа зі Своїми учнями на Тайній Вечері, зраді Його Юдою, суду над Ним у первосвящеників і Пілата, Його розп’яттю і похованню. Церква розкриває перед віруючими повну картину Страждань Господніх. Переносячись подумки через століття, ми можемо духовно постати у самого підніжжя Хреста Христового, стаючи трепетними співучасниками всіх мук Спасителя. Віруючі слухають євангельські оповіді із запаленими свічками в руках, і після кожного читання лунають слова подяки Господу: «Слава довготерпінню Твоєму, Господи!» За традицією початок читання кожного Євангелія супроводжується дзвоном.

До Дванадцяти Євангелій входять тексти усіх чотирьох євангелістів. У проміжках між читаннями з першого до шостого Євангелія прийнято співати 15 антифонів, які доповнюють і пояснюють перебіг євангельських подій. В них висловлюється обурення через зраду Юди, беззаконня юдейських начальників і духовну сліпоту народу. «З якої причини став ти, Юдо, зрадником Спасителя? Йдеться в них.- Чи від числа апостольського Він тебе відлучив? Чи дару зцілень тебе позбавив? Чи, звершуючи Вечерю з іншими, тебе до трапези не допустив? Чи інших ноги умив, а твоїми знехтував? О, скількох благ ти, невдячний, удостоївся». І далі від імені Господа хор звертається до древніх юдеїв: «Люди Мої, що зробив Я вам або чим вас образив? Сліпцям вашим зір відкрив, прокажених очистив, чоловіка з одра підняв. Люди мої, що Я зробив вам і чим ви Мені віддали: за манну - жовч, за воду (в пустелі) - оцет, замість любові до Мене - до хреста прибили Мене; не терпітиму вас більше, покличу Мої народи, і вони Мене прославлять з Отцем і Духом, і Я дарую їм вічне життя».
Після шостого Євангелія і пісноспіву «У Царстві Твоїм пом’яни нас, Господи…» виголошується прокимен «Розділили ризи Мої собі і за одежу Мою кидали жереб». Відразу після восьмого Євангелія йде канон, що у стислій формі передає останні години перебування Спасителя з апостолами, відречення Петра і муки Господа. Потім хор співає зворушливий світильний, у якому згадується покаяння розбійника: «Розбійника розсудливого того ж дня Ти раю удостоїв, Господи. І мене древом Хресним просвіти і спаси».

Перед закінченням служби звучить тропар: «Звільнив Ти нас від прокляття закону дорогоцінною Своєю Кров’ю: до Хреста прикутий і списом проколотий, Ти людям дав безсмертя. Спаситель наш, слава Тобі!»
Існує давній звичай після останнього Євангелія не гасити свою свічку, а приносити її
додому палаючу. Цією ж свічкою запалюють лампаду перед іконами.

Утреня Великої П’ятниці - одне з найбільш хвилюючих і зворушливих богослужінь усього церковного року. Ми згадуємо, що під час прощальної бесіди з учнями Господь казав: «Поправді, поправді кажу вам, що ви будете плакати та голосити, а світ буде радіти. Сумувати ви будете, але сум ваш обернеться в радість!» (Ін. 16: 20). Так і для кожної віруючої людини смуток Великої П’ятниці стає радістю Воскресіння.


Допомогти храму ви можете, надіславши гроші на картку через Приват24.

Приватбанк
 4149 6293 1322 1459

4149 4390 0091 7074


або
5169 3305 1630 1279
РГ ХРАМ СВЯТОГО ІОАНА БОГОСЛОВА