Святитель Григорій Богослов

07 лютого 2023
7 лютого Церква згадує Святителя Григорія Богослова, архієпископа Константинопольського. Він народився 329 р. у південній Каппадокії біля Назіянзу (Діокесарії). Батьки його – Григорій і Нонна. Григорій вчився в Кесарії Каппадокійській, Кесарії Палестинській, Олександрії, Афінах. Близько 359 р. він прийняв хрещення. Монаше життя Григорій провадив над річкою Ірис разом з Василієм Великим.

Всупереч його волі, Григорій був висвячений батьком на священика. Тоді він знов утік у Понт до Василія. Але згодом святий повернувся до Назіянзу на допомогу батькові. Василій як єпископ митрополії поставив Григорія архиєреєм Сасими, звичайної подорожньої станції між Назіянзом і Тіяною. Григорій знов утік, і вже ніколи не був у Сасимі. Він допомагав батькові в його архипастирському служінні.379 р. Григорій Богослов був покликаний до Царгороду. Міські храми тоді перебували в руках аріян. У церкві Анастасії Григорій гуртує вірних, а згодом поширює свою юрисдикцію на всю християнську спільноту міста. За згодою отців Другого Вселенського собору Григорій приймає гідність царгородського архиєпископа, але через конфлікт він зрікається головування на соборі й кафедри. Не дочекавшись кінця собору, Григорій їде в Назіянз, де керує осиротілою по смерті батька єпархією. Наприкінці життя він цілком віддається літературній праці в родинному маєтку в Аріянзі. Помер Григорій Богослов 389 чи 390 р.

Цей богослов надзвичайно ніжний, миролюбний. Його твори образні, стилістично майстерні. Серед них виділяються богословські бесіди про Святу Тройцю. Григорій – найкращий свідок церковного передання, і для пізніших богословів саме він став нормою православ’я. Цей теолог виділяється вмінням підшукувати для вираження тринітарної й христологічної науки вдалі формули.

Григорій Богослов залишив 45 бесід. За змістом вони поділяються на догматично-полемічні (особливо слід відзначити п’ять бесід на захист догмату Пресвятої Тройці проти аріян, виголошених у Царгороді 380 р.), літургійні, особливо на Господські свята, панегіричні, похоронні, принагідні. Дві бесіди спрямовані проти Юліяна Відступника, одна екзегетична, одна етична.
Майстерний стиліст, Григорій писав також поеми, зокрема автобіографічну поему у віршах. Збереглося 224 його листи.

Допомогти храму ви можете, надіславши гроші на картку через Приват24.

Приватбанк
 4149 6293 1322 1459

4149 4390 0091 7074


або
5169 3305 1630 1279
РГ ХРАМ СВЯТОГО ІОАНА БОГОСЛОВА