Преподобні Антоній і Феодосій Печерські

01 вересня 2023
2 вересня за новим календарем день пам’яті преподобних Антонія і Феодосія Печерських. Смирення, скромність і праведність – це риси, які духовно наближують вірних послідовників Христа до Царства Небесного. Ще за життя святі Антоній і Феодосій шанувалися серед людей як чисті та світлі душею, мудрості яких дослуховувався народ і правителі.

Їхня щира любов і служіння Богу стали причиною великої поваги людей до них. Саме преподобні Антоній і Феодосій, пам'ять яких ми сьогодні вшановуємо, стали основоположниками чернецтва на Русі.Преподобний Антоній проводив час за молитвами й вчився долати спокуси в усамітнені на горі Афон. Згодом він переїхав до Києва, щоби продовжити аскетичне чернече життя. Та до монастирів приєднуватися не хотів, тому оселився в печері недалеко від села Берестова.

Святий Федосій був із заможної сім'ї, але одягався скромно, допомагав обробляти землю прислужникам. Дізнавшись, що в рідному місті в храмі іноді не звершується літургія через нестачу просфор, сам почав випікати хліб для Богослужіння. Святий Феодосій вирушив до Києва, щоби вести скромне чернече життя в печерах й вчитися усамітнення у святого Антонія. На той час слава про мудрість преподобного розійшлася по землях: люди приходили до нього за порадами та долучалися до скромного життя в печерах.
Вірне служіння Господу святих Антонія й Феодосія надихнуло багатьох стати ченцями. Преподобний Феодосій навчав ченців аскетичному способу життя, посту, стежив за дисципліною у печерах та служив нужденним, які приходили за допомогою. Святий Антоній же завжди ділився своєю мудрістю, навіть з князями. Кількість печер збільшувалася, а згодом, коли ченців було вже більше сотні, звели наземний монастир й побудували церкву – Успенський собор. Святі Антоній і Феодосій стали засновниками Києво-Печерського монастиря – першого за духовним значенням монастиря Руси-України.

Згадуючи преподобних Антонія та Феодосія, берімо ж приклад з їхнього життя: будьмо скромними у своїх бажаннях, молімося Господу й надихаймо своїм прикладом ближніх. Адже саме в молитві та смиренному житті знаходимо мудрість: «Прийде гордість, прийде і посоромлення; але зі смиренними – мудрість» (Притч. 11: 2).Допомогти храму ви можете, надіславши гроші на картку через Приват24.
 
Приватбанк

 
4149 6293 1322 1459
 
4149 4390 0091 7074

або

5169 3305 1630 1279
РГ ХРАМ СВЯТОГО ІОАНА БОГОСЛОВА