Переполовення П’ятидесятниці

10 травня 2023
10 травня 2023 року Церква відзначає свято Преполовення П’ятидесятниці. На 25 день після Пасхи під час Богослужіння читається уривок з Євангелія про те, як Господь у третій рік Своєї публічної проповіді, прийшов у храм та проповідував Царство Боже серед юдеїв в день переполовення (середини) старозаповітного свята Кущів (Ін. 7, 14-36).
 
Свято Кущів – одне з трьох найбільших свят єврейського народу – було встановлено на честь перебування євреїв у кущах (наметах) під час їх мандрів до землі обіцяної,  та особливо на честь того намета, який був показаний Богом Мойсею і за подобою якого було створено перший храм – скинію.

В цей день Господь у Єрусалимському храмі проповідував про Себе як про істинне Джерело води живої: «коли прагне хто з вас нехай прийде до Мене та й п’є!» (Ін. 7, 37). За свідченням Євангелія, багато юдеїв увірували у Нього та сповідали Його як Христа – Месію, що мав прийти.

Цим вченням Господь ясно показав Себе Месією, ходатаєм Бога й людей, законодавцем і рівним Богові Отцеві. Це вчення Ісуса Христа, відповідно половині П’ятидесятниці, що поєднує Пасху і свято зішестя Святого Духа, передвіщає і про близький час зішестя Святого Духа, тому що «в останній день свята», під час якого Господь був у храмі й учив, Він Сам передвістив про Святого Духа, «Якого мали прийняти віруючі в Ісуса Христа» (Ін. 7, 37-39). Таким чином, Переполовення П’ятидесятниці є явленням Божественної сили і мудрості Спасителя, як Месії, що зіслав Святого Духа.Свято Переполовення – одне з найдревніших свят церковного календаря. Загальне поширення цього свята дослідники приписують часам святителя Іоана Золотоустого (кінець IV ст.). Найдревніша письмова згадка про нього сягає єрусалимського «Лекціонарія» грузинською мовою з VII століття.

Особливостями свята є те, що воно подібно до свята Кущів теж має 8 днів святкування, починаючи з 4-ої середи після Великодня, до середи п’ятого тижня. Також старозавітне свято включало в себе обряд виливання води, на згадку того, як пророк Мойсей дав ізраїльтянам воду у пустелі. Також і християни освячують в цей день воду, на знак того, що для нас Христос є Джерелом води живої  — благодаті Святого Духа, яку ми будемо прославляти за 25 днів. У храмах зазвичай відбувається за уставом мале освячення води.

Допомогти храму ви можете, надіславши гроші на картку через Приват24.

Приватбанк
 4149 6293 1322 1459

4149 4390 0091 7074


або
5169 3305 1630 1279
РГ ХРАМ СВЯТОГО ІОАНА БОГОСЛОВА