Воїн, що стояв біля Голгофи

15 жовтня 2023
16 жовтня за новоюліанським календарем Церква вшановує пам'ять святого мученика Лонгина. Він був сотником, римським воїном, що проходив службу під керівництвом п’ятого прокуратора Іудеї Понтія Пилата. Під час страти Спасителя загін, яким командував Лонгин, стояв на сторожі навколо Голгофи, біля самого підніжжя святого Хреста.Лонгин і його воїни були свідками останніх миттєвостей земного життя Господа, великих і страшних знамень, явлених після Його смерті. Ці події дуже вразили душу воїна. Лонгин увірував у Христа і привселюдно сповідав, що « …воістину-це Син Божий» ( Мф. 27, 54). За церковним переданням Лонгин був саме тим воїном, який проколов списом ребра розіп’ятого Спасителя і від крові і води, що потекла з тіла Ісуса, отримав зцілення хворих очей.

Після страти і поховання Спасителя Лонгин зі своїм загоном стояв на сторожі біля Гробу Господнього. Тут воїни сподобались бачити світле Воскресіння Христове. Іудеї підкупом схиляли їх лжесвідчити, ніби тіло Христа викрали Його ученики, але Лонгин та два його соратника не спокусились іудейським золотом. Увірував у Спасителя, воїни прийняли Хрещення від апостолів та вирішили залишити службу. Лонгин покинув Іудею і вирушив з проповіддю про Сина Божого, на свою батьківщину, в Кападокію. За ним прослідували і два його соратника. Полум’яне слово справжніх учасників великих подій в Іудеї схвилювало серця і розуми кападокійців; християнство стало швидко розповсюджуватись в місті і в навколишніх поселеннях. Довідавшись про це, іудейські старійшини переконали Пилата направити в Кападокію загін воїнів, щоб вбити Лонгина та його сподвижників. Посланий загін прибув у рідне поселення Лонгина; колишній сотник сам вийшов на зустріч воїнам і привів їх у свій дім. За трапезою воїни розповіли про ціль прибуття, не знаючи, що господар дому – той самий чоловік, якого вони шукають. Тоді Лонгин і його сподвижники назвали себе і просили воїнів не вагаючись виконати свій обов’язок воїнського послуху. Воїни хотіли відпустити святих і навіть радили їм втікати, але ті відмовились це зробити, виявивши тверду волю прийняти страждання за Христа.Святі мученики були усічені, їхні тіла поховані там, де заповідали святі, а відрублені голови відправили до Пилата. Прокуратор наказав кинути голови мучеників на смітник за стінами міста. Через деякий час сліпа жінка прийшла в Єрусалим, щоб поклонитися святиням. У сні їй явився святий Лонгин і сказав, щоб вона знайшла його голову і поховала її. Сліпу провели до смітника. Доторкнувшись до глави мученика, жінка прозріла. Вона благоговійно віднесла чесну главу в Кападокію і там поховала.

Серед святих людей, що носили ім’я Лонгин, були і українці До великого сонму отців Києво-Печерських належить преподобний Лонгин, воротар. Нажаль ми володіємо досить убогими даними про житіє та подвиги цього святого. Відомо що преподобний проходив послух в Києво-Печерському монастирі. Провадив святе і богоугодне життя. Його молитовне старання і смирення, працьовитість і послух були винагородженні Господом. Воротар Печерський сподобався мати дар прозорливості. Людей, які приходили в обитель з добрими намірами, підбадьорював, а злих нещадно викривав і приводив до покаяння. Звершивши подвиг і віру зберігши преподобний відійшов до Господа. Був похований у Дальніх печерах, де і нині спочиває нетлінне його тіло. Молитвами преподобного, отця нашого Лонгина, воротаря Печерського, а також всіх преподобних Печерських, нехай Всемилостивий Господь відкриє нам врата Небесні.Допомогти храму ви можете, надіславши гроші на картку через Приват24.

Приватбанк
4149 4390 0091 7074


 4149 6293 1322 1459

або
5169 3305 1630 1279
РГ ХРАМ СВЯТОГО ІОАНА БОГОСЛОВА