Український святий Інокентій Іркутський

25 листопада 2023
На вечірній службі ми постійно чуємо імена святих, до яких додаються російські топоніми. Хтось може подумати, що йдеться про подвижників країни-агресора, хоч насправді вони були українцями. Тут народились, навчались, говорили рідною мовою, але через певні обставини мусили залишити Батьківщину. 26 листопада за новоюліанським календарем церква вшановує пам'ять українського святителя Інокентія Іркутського.

Майбутній святий походив із старовинного українського шляхетського роду Кульчицьких із Волині, який потім переселився на Чернігівщину в 1680 році. Юнак Іван вступив  до Київської  духовної  академії, а у 1710 році - прийняв чернечий  постриг  з  іменем  Інокентій.  Його  призначили  на  вакантну  посаду викладача  Слов’яно – греко – латинської  академії  префекта  і  професора  богослов’я.У 1719 р. –  Інокентія переведено до  Олександро – Невської лаври в місті Санкт – Петербурзі.  У 1720 р. – він призначений  намісником  цієї ж Лаври.  Взимку  1721 р. –священик – монах Інокентій  прийняв  єпископський  сан, очолював Переяславську  єпархію, брав  участь  у пекінській  духовній  місії  в Китаї. Китайським  урядом  було відмовлено  у дозволі  діяльності місії. Три  роки український єпископ провів у Селегінську  на  державному  кордоні  Китаю,  витримуючи поневіряння, утиски зі  сторони  сибірського  цивільного  управління.

У 1727 р. – за рішенням  Священного  Синоду   був  удостоєний    носіння   титулуєпископа Іркутського  і  Нерчинського,  приступив до  виконання  обов’язків  в новоутвореному  єпархіальному  управлінні. Пастирська діяльність  святителя Інокентія  була  важкою. Інокентію потрібно було  займатися  воцерковленням  людей  різного  етносу, які  ще  не зрозуміли сутності  християнства  і не прийняли хрещення,  труднощі  також  складала  бідність та бездоріжжя.  Інокентій  Іркутський  не отримував жодної  платні  аж до смерті,  мав  потребу  в  засобах існування,  але гідно виносив все випробування.

Він  відрив  при  Вознесенському монастирі  в  Іркутську  монгольську  та російську  школи,  які  утримував на мізерну матеріально-фінансову  допомогу.  Святитель піклувався про устрій  цих  шкіл та підбір  високоморальних  учителів,  забезпечення  учнів  підручниками  для навчання,  одяг, продовольство.  Владика  проводить  чітку місіонерську  роботу,  про яку  засвідчують його  мудрі проповіді,  архієрейські  послання,  приписи.  Усе  це  сприяло   зміцненню  єпархії,  духовно-морального  життя  віруючих.  Йому  вдалося  пройти  через  труднощі  та поневіряння,  стати твердим у вірі,  набути смирення та  прозорливості.Навесні  1728 р. –  у зв’язку    з  посухою,  єпископ  дав  благословення   священнослужителям  церков  в  Іркутську   звершувати літургію  з додатком  молебню  щодо припинення  природної  стихії  та читання Акафісту Божій Матері   кожної суботи.   Святитель  сказав, що  такі моління  мають  тривати  до  дня  пам’яті  пророка  Божого  Іллі.  По  молитві  святителя  та  духовенства  настала  буря з сильним дощем,  посуха  була  зупинена.  Єпископ  почав  будівництво  кам’яного  Вознесенського  монастиря  в місті Іркутську замість    дерев’яного,  ним розширено  межі  єпархії  аж до  Селенгінського, Якутського та Ілімського округів. 

Суворий  клімат настільки виснажив  Інокентій та усе його життя  так, що він  дуже  рано  помер.  Восени  1731 року  святитель відійшов  до  Бога.
У 1764 р. –  у  Тихвинському монастирі  під час  ремонтних  робіт  було знайдено  нетлінне  тіло  єпископа  Інокентія Іркутського.   Багато людей зійшлося  для вшанування  його мощей.  Через  звернені  молитви  до  Інокентія,  Господь  здійснює  чимало чудес та зцілень  не тільки в Іркутську  а й віддаленому Сибірі.   У 1800 р. –  мощі Інокентія Іркутського були детально  вивчені  Священним Синодом  і доведено  факти  чудесних зцілень.  За його рішенням  єпископа Іркутського Інокентія    і  приєднано   його  до лику  святих православної церкви.

Пам'ять святителя Інокентія свято шанується православними християнами, особливою і торжественною є вона на Волині, оскільки святитель Інокентій ( Кульчинський) є одним із небесних покровителів Волинської земліДопомогти храму ви можете, надіславши гроші на картку через Приват24.
 
Приватбанк
4149 6293 1322 1459
 
4149 4390 0091 7074

або

5169 3305 1630 1279
РГ ХРАМ СВЯТОГО ІОАНА БОГОСЛОВА