Святитель Анатолій, патріарх Константинопольський

15 липня 2022
16 липня Православна Церква вшановує пам'ять святих Анатоліїв: двох монахів, які жили в Києво-Печерській лаврі близько 12-го - 13-го століть. Про життя подвижників майже немає свідчить, але їх мощі знаходяться нетлінними в обителі. Також Церква згадує святителя Анатолія, патріарха Константинопольського, який нещадно боровся з єресями.  
 

Святитель Анатолій, Патріарх Константинопольський, народився в Олександрії у другій половині IV століття - у той час, коли багато представників знатних родин Візантії з усім запалом пробудилася до віри і у всеозброєнні грецької філософської мудрості спрямовувалися на служіння Христовій Церкві. Отримавши філософську освіту, святий Анатолій прийняв священний сан і був дияконом при святителі Кирилі Олександрійському. Разом зі святим Кирилом Анатолій був присутній на Третьому Вселенському Соборі в Ефесі (431), на якому святі отці засудили псевдовчення Несторія.

Святий Анатолій залишався дияконом в Олександрії і після спочинку святителя Кирила († 444), коли кафедру архієпископа Константинопольського зайняв Діоскор, який дотримувався іншої єресі, поширюваної Євтихієм, який стверджував, що Божественна природа у Христі повністю поглинула людську. Це псевдовчення підривало саму основу церковного вчення про спасіння і спокутування людства. У 449 році Діоскор зі своїми прихильниками зібрав в Ефесі "розбійницький" єретичний собор, який отримав, проте, підтримку імператора. Поборник Православ'я, Патріарх Константинопольський, святий Флавіан, був позбавлений влади і позбавлений сану.
Обраний на Константинопольську кафедру святий Анатолій ревно взявся за відновлення чистоти Православ'я. Вже в 450 році на Помісному Соборі у Константинополі святитель Анатолій піддав осуду єресь Євтихія і Діоскора. Спочилого у вигнанні Патріарха-сповідника Флавіана було зараховано до лику святих і мощі його перенесені до столиці.У наступному, 451 році, при діяльній участі патріарха Анатолія був скликаний IV Вселенський Собор у місті Халкидоні. Отці Халкидонського Собору затвердили догмат про шанування Господа Ісуса Христа, "досконалого в Божестві і досконалого в людстві, істинного Бога і істинну людину, у двох єства незлитно, незмінно, нероздільно, нерозлучно пізнаваного".
Але єресі ще довго бентежили церковний світ. У безперестанній боротьбі з псевдовченнями ревнитель істини Патріарх Анатолій помер у 458 році.
З канонічних діянь Святителя виділяють 28 правило IV Вселенського Собору про рівночесність Константинопольського патріаршого престолу престолу Старого Риму, а також апологію цього правила в посланнях святому Льву, папі Римському (440-461). У відання Патріарха Константинопольського, згідно 28 правила, були передані Церкви Малої Азії, Греції і Чорномор'я, а також всі нові Церкви, які виникнуть у народів цих областей. Тим самим і наша Українська Церква була промислительно включена в священне число Православних Церков.

Святитель Анатолій вніс також великий внесок у літургійну скарбницю Православної Церкви. Його молитовному натхненню і Богословській глибині належать стихири на недільні дні, а також на деякі Господські свята (Різдво Христове, Богоявлення) та дні мучеників (святому Пантелеймону Цілителю, Святому Георгієві Побідоносцеві, святому Димитрію Солунському). У богослужбових книгах вони коротко позначаються: "Анатолієві".

Приватбанк
 4149 6293 1322 1459

4149 4390 0091 7074

або
5169 3305 1630 1279
РГ ХРАМ СВЯТОГО ІОАНА БОГОСЛОВА