Святий пророк Даниїл і три святі отроки

16 грудня 2023
За 600 років до Різдва Христового Єрусалим був завойований вавилонським царем. Святий храм, побудований Соломоном, зруйнували, а багато ізраїльського народу відведено в рабство. Серед полонених знаходились знатні юнаки Даниїл, Ананія, Азарія та Мисаїл. 17 грудня за новоюліанським календарем Церква вшановує пам'ять пророка і його вірних друзів.Вавилонський цар Навуходоносор дав вказівку навчити їх халдейської премудрості, виховати в розкоші, при своєму дворі. Але вони, зберігаючи заповіді своєї віри, відмовлялись від багатства і провадили строгий образ життя. Отроки харчувалися тільки овочами та водою. Господь дарував їм мудрість, а святому Даниїлу дар прозорливості і тлумачення снів.

Святий пророк Даниїл свято зберігав віру в Єдиного Бога і уповаючи на Його всесильну поміч, мудрістю своєю перевершив всіх халдейських звіздарів і волхвів і був наближений до Навуходоносора. Одного разу цар побачив дивний сон, що вразив його, але, прокинувшись, він забув видіння. Вавилонські мудреці виявились безсилими дізнатись, що приснилось правителю. Тоді святий пророк Даниїл прославив перед всіма силу істинного Бога, Який відкрив йому не тільки зміст сну, але й його пророче значення. Після цього Даниїл був возведений царем в сан начальника Вавилону. Незабаром Навуходоносор звелів звести своє зображення – величезну статую, якій наказав віддавати почесті як богу. За відмову це зробити три отрока – Ананія, Азарія та Мисаїл – були вкинуті в палаючу піч. Полум’я піднімалось над піччю на 49 ліктів, обпалюючи халдеїв, що знаходились поряд, а святі отроки ходили посеред полум’я возносячи молитву Господу і оспівуючи Його ( Дан. 3. 26-90).
Ангел Господній, з’явившись охолодив полум’я, і отроки залишились неушкодженими. Цар побачивши це звелів їм вийти і навернувся до істинного Бога. При царі Валтасарі святий Даниїл розтлумачив таємничий надпис ( «Мене, Такел, Фарес»), що з’явилася на стіні палацу під час бенкету. Вона провіщала падіння Вавилонського царства.При перському царі Дарії святий Даниїл через наклепи ворогів був вкинутий в рів з голодними левами, але вони не торкнулись його і він залишився неушкодженим. Дарій зрадів за Даниїла та звелів у всьому своєму царстві поклонятися Даниїловому Богу, «тому що Він є Бог Живий і Присносушний, і царство Його не скрушиме, і владичиство Його безкінечне».

Святий пророк Даниїл дуже сумував за свій народ, що терпів справедливе покарання за багато гріхів та беззаконь, за переступ заповідей Закону Божого – тяжкий Вавилонський полон і розорення Єрусалиму: «Прихили, Боже мій, вухо Твоє і почуй, відкрий очі Твої і споглянь на спустошення наші і на місто, на якому наречене ім’я Твоє; бо ми приносимо моління наші перед Тобою, уповаючи не на праведність нашу, але на Твоє велике милосердя» ( Дан. 9, 18). Святому пророку, який праведним життям і молитвою омивав беззаконня свого народу, була відкрита доля народу Ізраїля і доля всього світу.При тлумаченні сну царя Навуходоносора пророк Даниїл сповістив про царства, які будуть змінювати один одного і велич останнього Царства – Царства Господа нашого Ісуса Христа ( Дан. 2, 44). Пророче видіння про сімдесят седмиць ( Дан. 9,24-27) звістило світові знамення Першого і Другого пришестя Господа Ісуса Христа і пов’язаних з ними подій (Дан. 12.1-12). Святий Даниїл клопотався за свій народ перед преємником Дарія – царем Киром, який дуже його цінував, і оголосив полоненим свободу. За однією з версій сам Даниїл і його друзі Ананія, Азарія і Мисаїл дожили до глибокої старості і упокоїлись в полоні. Втім, за свідченням святителя Кирила Александрійського святим Ананії, Азарії і Мисаїлу відрубали голову за наказом перського царя Камбиза.
 
Допомогти храму ви можете, надіславши гроші на картку через Приват24.

Приватбанк
 4149 6293 1322 1459

4149 4390 0091 7074


або
5169 3305 1630 1279
РГ ХРАМ СВЯТОГО ІОАНА БОГОСЛОВА