Свята мучениця Тетяна

24 січня 2023
25 січня християни східного обряду вшановують пам'ять святої мучениці Тетяни. Вона жила у III столітті. Народилась майбутня праведниця в знатній і заможній римській сім’ї. Її батько тричі обирався консулом. При цьому, незважаючи на посаду в поганській державі, таємно сповідував християнство і виховував дочку бути вірною Богові і Церкві.Досягнувши повноліття, Тетяна не стала виходити заміж і всі свої зусилля спрямувала на служіння Ісусові Христові. Вона була поставлена дияконисою в одному з римських храмів і ретельно, в пості та молитвах виконувала нелегкі обов’язки, доглядаючи за хворими та допомагаючи нужденним. Свою християнську праведність Тетяні судилося увінчати терновим вінцем мучеництва.

Коли Римом почав правити 16-річний Олександр Север (222-235 роки правління),  вся влада зосередилася в руках лютого ворога і переслідувача християн Ульпіана. Кров християнська полилася рікою. Схоплена була і диякониса Тетяна. Її привели в храм Аполлона, аби змусити принести жертву язичницькому ідолу. Свята ж, натомість, у молитві звернулася до Ісуса Христа – і раптово стався землетрус, ідола рознесло на друзки, а частина храму обрушилася і придавила жерців-служителів та багатьох язичників. Біс, що замешкав  в ідолі, поспішно втік з цього місця. Навіть всі побачили, як у повітрі промайнула тінь потвори.
Тоді Святу дівицю-християнку піддали жорстоким тортурам: нещадно шмагали тіло, викололи очі. Але Тетяна все зносила мужньо, молячись за своїх мучителів, щоб Господь відкрив їм духовні очі. І Всевишній почув молитви своєї раби. Катам відкрилося, як чотири Ангели стали довкола Святої Тетяни і відводили від неї удари. Вони навіть чули Голос з Неба, звернений до мучениці-християнки, закликаючи кріпитися.Всі восьмеро мучителів враз увірували в Христа і впали до ніг Святої Тетяни, просячи у неї відпустити їм гріхи їхні, особливо – вчинені проти дівиці. За визнання себе християнами, вони також були піддані тортурам і страчені, таким чином прийнявши Хрещення кров’ю.
Наступного дня Святу Тетяну знову піддали мукам: з неї скинули одяг, били, стали різати гострими бритвами тіло, і тоді з ран Святої замість крові потекло молоко, а в повітрі рознеслися приємні пахощі.
Мучителі знемогли, заявили, що хтось невидимий шмагає їх самих залізними прутами. Дев’ятеро з них тут же померли. Святу Тетяну кинули до в’язниці, де вона безустанно молилася всю ніч і з Ангелами співала хвалу Господу.
Настав ранок. Християнку знову привели на суд. Вражені мучителі побачили, що після страшних мук вона постала перед суддею цілком здоровою і ще прекраснішою, осяйною. Тоді її стали вмовляти принести жертву богині Діані.
Свята зробила вигляд, що згодна. Її повели до капища. Тетяна перехрестилася і стала молитися. Раптом пролунав грім, вдарила блискавиця і спопелила ідола, жертви та жерців.

Мученицю знову жорстоко катували, а на ніч кинули в темницю. І цього разу до неї також спустилися з Небес Ангели та зцілили рани. Наступного дня Святу Тетяну вивели на арену цирку, випустили зголоднілого лева. Хижак не торкнувся Святої, навпаки, став лагідно лизати її ноги, довірливо заглядав жінці в очі. Лева хотіли загнати назад у клітку, та він розтерзав одного з мучителів. Тетяну кинули у вогонь, але той не обпік мучениці. Язики полум’я відлітали від неї, мовби жахались.
Язичники, думаючи, що вона – чаклунка, обстригли їй волосся, будучи впевненими, що таким чином позбавлять дівицю чаклунської сили, і замкнули в храмі Зевса. Але Сили Божої не можна здолати!
Третього дня прийшли жреци у супроводі натовпу, готуючись принести жертви. Відчинивши важкі двері храму, вони побачили поваленого в прах ідола і Святу Тетяну, яка радісно взивала ім’я Господа Ісуса Христа.

Коли для гонителів стало очевидно, що тортури безглузді, а свята Тетяна непохитна і тверда у своїй вірі, її обезголовили разом з батьком. Це сталося 25 січня 226 року. Допомогти храму ви можете, надіславши гроші на картку через Приват24.

Приватбанк
 4149 6293 1322 1459

4149 4390 0091 7074


або
5169 3305 1630 1279
РГ ХРАМ СВЯТОГО ІОАНА БОГОСЛОВА