Cвятий зі зброєю. Мученик Іоан воїн

11 серпня 2023
 12 серпня Православна Церква вшановує пам’ять мученика Іоана Воїна. Шанування цього святого досить широко поширене у східних слов’ян. Він прожив багато, але Житіє його надто коротке і дуже дивне. Під час війн його ім’я завжди згадували люди зі зброєю. Особливо ті, хто потрапив у полон і перебуває в тяжких обставинах життя. В Україні упродовж століть народ звертався до святого з молитвами й проханнями про захист від видимих та невидимих ворогів.
 

За викладом його Житія святителем Димитрієм Ростовським, ймовірне, що святий мученик Іоан Воїн був слов’янином за національністю. Це не доведений факт, але цілком можливе припущення, оскільки в давніх церковних джерелах говориться, що Іоан був воїном в полку, що складається з солдатів скіфського племені таіфалів. Деякі церковні історики пишуть про його слов’янське походження. Для Візантійської імперії це не було чимось дивним. Еллінська культура служила в ній на кшталт клею, сполучної ментальної речовини для дуже багатьох націй і народів.

Мученик Іоанн Воїн постраждав в роки останньої агонії поганства за часів імператора Юліана Відступника (середина IV століття по Різдву Христовому). Відступником цей імператор названий тому, що був фанатичним язичником, який намагався відродити ритуальні жертви численним богам, ставши при цьому гонителем християн.
Майбутній мученик Іоан Воїн був полководцем, якого Юліан направив в Іфальську провінцію саме для того, щоб «вогнем і мечем» викорінити християнство. Іоан Воїн повинен був саджати віруючих в Господа нашого Христа у в’язниці, вбивати їх, але замість цього він обрав інший шлях. Святий чим міг таємно допомагав християнам. Одних з Божою допомогою рятував від ув’язнення, інших попереджав заздалегідь про арешт, третім – всіляко сприяв, аби вони могли втекти. Таким чином римський полководець врятував багато життів.Звісно, через якійсь час про це дізнався Юліан Відступник і ув’язнив святого в Константинополі. Імператор бажав провести зразково-показову страту над християнином перед народом для залякування. Мученика морили голодом, але він вижив. Тортури тривали довго, але Господь позбавив свого угодника від мучителя. Зло було переможено. Взагалі історія ірраціональна, і нам теж варто було би про це пам’ятати під час російсько-української війни. Іноді правителі несподівано вмирають або стається якесь диво, що кардинально змінює ситуацію. У 363 році Юліана на війні вбили перси, а новий імператор, на щастя, виявився християнином. Тодішня влада знайшла в собі мужність вибачитись перед полководцем. Іоана Воїна з в’язниці звільнили і навіть повернули власнику його маєтки. Так далі він і жив, проводячи побожне життя в молитвах і служінні людям.

Цікавий факт, що він є одним із небагатьох мучеників, який дожив до глибокої старості і помер своєю смертю. При цьому Іоан продовжував допомагати страждаючим людям, і не тільки християнам, а всіх, кого зустрічав на своєму шляху. Святий годував бездомних, дбав про жебраків, ув’язнених, допомагав хворим. Проте, помер він у самотності у похилому віці. Як свідчить Житіє мученика, поховали його в безіменній могилі на кладовищі для бідняків. Ось таким смиренним був чоловік – святий мученик Іоан Воїн, якого Церква вшановує 12 серпня.

Здавалося, тим і завершилось його земне житіє, але на цьому історія не закінчується. Господь через десятиліття вирішив прославити Свого угодника, який у житті сумлінно виконував Його Пресвяту волю. Біля жебрацького кладовища жила благочестива вдова. І ось раптом сталося диво - над однією з могил вона побачила світло. Вночі їй з’явився сам святий мученик Іоан Воїн, який докладно повідав жінці про своє життя та назвав власне ім’я. Вдова розповіла про все священикам і вказала на могилу, над якою вона бачила світло. Таким чином були знайдені мощі святого. Їх перенесли в храм апостола і євангеліста Іоана Богослова в Константинополі. Так у церкві на честь Апостола Любові почили мощі святого, який також був провідником Божественних любові і милості в цьому світі.

В народі вважається, що святий мученик Іоан Воїн з Божою допомогою сприяє тому, що знаходяться втрачені або вкрадені речі. Звичайно, можна звертатися про ці потреби до різних святих. Ми християни і не можемо ставитися до своїх святих як до якихось язичницьких божків, «повелителів» певних стихій. Наші святі – провідники Божественного світла. Вони люди, які з волі Божої досягли святості. Але ми не можна заперечувати того, що деякі святі у Бога вимолювали певні дари для допомоги людям. Наприклад, свята великомучениця Варвара вимолила у Бога дар допомагати людям благочестиво, по-християнськи вмирати, посповідавшись і причастившись Тіла і Крові Христових. Саме тому в іконографії вона зображується з Чашею.У житії святого мученика Іоана Воїна також є подібний факт. До вдови, якій він явився і за допомогою якої були знайдені його мощі, прийшли злодії. Вони побачили якогось воїна в стародавніх обладунках. Він їх страшно налякав, і ті втекли. А пізніше з каяттям злодії повернулися до вдови і, побачивши ікону святого мученика Іоана Воїна, сказали, що саме цей чоловік не дозволив вчинити крадіжку. Власне, саме так з’явилася церковна традиція молитися святому про набуття вкрадених і загублених речей.

Святому мученику Іоану Воїну також моляться про позбавлення від в’язниці і за полонених воїнів. Він вважається покровителем воїнів і правоохоронців, що цілком логічно. Але головне, нам потрібно з Божою допомогою повчитися у нього також бути в цьому світі провідниками Божественних любові і милосердя і творити добро заради Бога і для людей, як це робив і продовжує робити святий мученик Іоан Воїн.
Святий мучениче Іоане Воїне, моли Бога за нас!
За матеріалами www/pravoslavna.volyn.uaДопомогти храму ви можете, надіславши гроші на картку через Приват24.
 
Приватбанк
 4149 6293 1322 1459
 
4149 4390 0091 7074

або

5169 3305 1630 1279
РГ ХРАМ СВЯТОГО ІОАНА БОГОСЛОВА