Чому на свято Преображення освячують фрукти?

18 серпня 2023
Це роблять через давню традицію, звичай приносити перші плоди для благословення до храму, який був встановлений ще у Старому Завіті: «Початки плодів землі твоєї принось у дім Господа, Бога твого» (Вих. 23: 19). У своїй сутності цей звичай є глибоко повчальним, бо має нагадувати людині, що все на цій землі – від Бога, що «ми Ним живемо‚ і рухаємось‚ і існуємо» (Діян. 17: 28).

У стародавні часи люди з великою пошаною і вдячністю ставились до врожаю, який дарувала земля – бо це тоді був один із небагатьох способів прогодувати себе і родину. Тому час збирання врожаю був дуже важливим: перший сніп пшениці, перший кошик фруктів, перша чаша меду приносилися до храму Божого як пожертва, як дар із вдячністю й надією, що милість Божа перебуватиме з людиною і надалі. Таким вшануванням, жертвуючи матеріальне, віряни отримували плоди духовні – милосердя, доброту, лагідність, надію…Нині давня традиція дещо змінилась, але люди й досі приносять до храму на благословення мед і фрукти, що достигають на цей час. Священнослужителі окроплюють їх свяченою водою (воду освячують або напередодні, або в день свята) і читають молитву Чину освячення плодів на свято Преображення Господнього.
Ця молитва прославляє Господа, Який створив небо й землю і все, що на них. «Ти виростив дерева і трави й уквітчав їх красними квітами, а з них овочам зволив виспіти на втіху і споживання роду людського і всякого живого створіння Твого» - сказано в молитві, а також звучить прохання благословити тих людей, що працюють коло них: «благослови в добрім здоров’ї й спокою зібрати і скористувати їх, а всіх людей Твоїх благослови споживати ці дари Твої на здоров’я тілу, душі на спасіння, щоб вдячні Тобі були і на честь і на славу Твою споживати їх сподобилися».

Однак фрукти після освячення не стають якимись святинями, як дехто вважає, предметом благословення є не стільки плоди, скільки сама людина, що їх виростила з милості Божої. Бо земля не сама собою є плідною, вона не сама собою породжує все, що необхідне людині для підтримання тілесного життя – плідною її творить Господь, через неї виявляючи піклування про нас.Тож у свято Преображення Господнього, 19 серпня, несучи плоди на освячення до храму, засвідчимо свою вдячність Творцеві та просімо Його преобразити, оновити та освятити цей світ, щоби всяке зло й темрява відступили від нас.
Після завершення Літургії 19 серпня 2023 року в нашому храмі відбудеться освячення плодів.

Допомогти храму ви можете, надіславши гроші на картку через Приват24.
 
Приватбанк
4149 6293 1322 1459
 
4149 4390 0091 7074

або

5169 3305 1630 1279
РГ ХРАМ СВЯТОГО ІОАНА БОГОСЛОВА