Різдво Пресвятої Богородиці

07 вересня 2023

Різдво Пресвятої Владичиці нашої Богородиці і Пріснодіви Марії святкується Церквою, як день всесвітньої радості. У цей світлий день, на межі Старого і Нового заповітів, народилася Преблагословенна Діва Марія, покликана від віку Божественним Промислом послужити таємниці втілення Бога Слова – стати Матір’ю Спасителя світу.


Тропар. Гол. 4

Народження Твоє, Богородице Діво,  радість сповістило всьому світові,  бо з Тебе засяяло Сонце Правди — Христос Бог наш, що, зруйнувавши клятьбу, дав Благословення  і знищивши смерть, дарував нам вічне життя.
 

Кондак

Іоаким і Анна докору за неплідство, і Адам і Єва під тлі смертельної звільнилися, Пречиста, у святих родинах Твоїх. Теж святкують і люди Твої, від провини гріховної визволившись, і взивають до Тебе: Неплідна породжує Богородицю і Живительку Життя нашого.


Різдво Пресвятої Богородиці- одне з 12 найбільших свят року – Православна Церква України вшановує 8 вересня по новому новоюліанському календарю.
.
У невеличкому Галілейському місті Назареті жила літня подружня пара - Іоаким і Анна. Обоє були праведні і благочестиві. Святе подружжя Іоаким і Анна довгий час були бездітними і плакали тому, що у них немає дітей. Одного разу Іоаким у велике свято приніс в Єрусалимський храм дари Господу Богу. Але священик не захотів прийняти приношення Іоакима, тому що він був бездітний, а діти вважалися благословенням Божим.

Тим часом дружина його, що залишалася вдома, теж почула, що первосвященик в храмі відмовився прийняти їх дари через бездітність. Вона дізналася також, що чоловік її, засмучений і плачучий, пішов у пустелю, і сама заплакала. Анна пішла у свій сад, сіла під деревом лавровим, зітхнула і, глянувши на небо повними сліз очима, помітила вгорі, на дереві, гніздо, в якому пищали маленькі пташенята. «Навіть птахи мають дітей, а у нас немає такого щастя у старості», - подумала Анна.
 
Раптово їй з'явився Ангел Господній. Він сказав: «Ти зачнеш і народиш Дочку, благословенну, вище всіх. Через Неї отримають благословення Боже і всі земні народи. Через Неї буде дано всім людям порятунок. Ім'я їй буде Марія».

У той же самий час Ангел з'явився в пустелі і Іоакиму. Він сказав: «Іоакиме! Бог почув твою молитву, і Він даруватиме тобі Свою благодать. Твоя дружина Анна зачне і народить тобі Дочку, яка буде радістю для всього світу. Ось тобі знак, що я говорю тобі правду: йди до храму до Єрусалиму, і там, біля Золотих воріт, знайдеш свою дружину Анну, якій я сказав те ж саме».. 
 
Здивований Іоаким, дякуючи всім серцем Богові, з радістю поспішно вирушив у Єрусалим, до храму. Там, як сказав йому Ангел, він побачив Анну, що молиться Богу біля Золотих воріт, і розповів їй про Ангела. Вона також розповіла чоловікові про все, що бачила і чула про народження Дочки. Помолившись Господові і вклонившись Йому в храмі, подружжя повернулося додому.

Через дев'ять місяців у Анни народилася Донька, найчистіша і найблагословенніша. Вища за все, що було коли-небудь створено, початок нашого спасіння, наша заступниця перед Богом. Дівчинку назвали ім'ям, яке було дане Їй раніше Ангелом, - Марія, що значить «госпожа», «княгиня». Вона, вимолена батьками у Бога, мала, за обітницею батьків, до Нього і повернутися, щоб виховуватись в умовах особливої побожності в Єрусалимському храмі.


Свято Різдва Божої Матері у Східній Церкві належить до дуже давніх Богородичних свят, хоча не можна точно визначити часу, коли він з'явився. Про нього згадують святий Іоанн Золотоустий, святий Прокл, святий Епіфан, святий Августин і святий Роман Сладкопівець. Палестинське передання каже, що свята Єлена († 330), мати цісаря Костянтина, збудувала в Єрусалимі храм у честь Різдва Пресвятої Богородиці. Стихири і гимни на честь цього празника уклали патріярх Анатолій (449-458), Степан Єрусалимський (VI ст. ), святий Андрій Критський і патріярх Сергій (VII ст. ), святий Іоанн Дамаскин і патріярх Герман (VIII ст. ), святий Йосиф Студит (IX ст. ). Офіційне введення цього празника у візантійському цісарстві приписують цісареві Маврикієві (582-602).
8 вересня в Іоано-Богословському храмі ПЦУ відбудеться святкова Літургія. Початок о 10 ранку.

Допомогти храму ви можете, надіславши гроші на картку через Приват24.
 
Приватбанк
 4149 6293 1322 1459
 
4149 4390 0091 7074

або

5169 3305 1630 1279
РГ ХРАМ СВЯТОГО ІОАНА БОГОСЛОВА