Пророк Авакум

01 грудня 2023
2 грудня православна церква вшановує пам'ять святого пророка Авакума. Він був сином Асафата і походив із коліна Сименового, як про нього розповідає святий Єпіфаній Кіперський у своїй книзі «Про життя пророків». За переданням, записами святими отцями, батьківщиною Авакума було невелике поселення Бетхозар, яке також називали  Віфзахір.Саме імя -  Авакум,- дане йому при народженні, провіщало, що з нього вийде сильним духом подвижник. Досягнувши повноліття, він для слави імені Божого ревно виступив, викриваючи беззаконня свого народу. Сам же він, палаючи духом у Господі, суворо дотримувався заповідей Божих, твердо стояв на шляху чеснот і був удостоєний від Господа дару пророчого.
Авакум пророкував і жив після царювання благочестивого юдейського царя Єзекії, коли на престолі царювали нечестиві царі: Манасія, син Єзекії, і потім Амон, син Манасії.
Сам Манасія був першим гонителем невинних. За переданням, у числі невинних постраждав у цей час і святий пророк Ісая, так само як і потерпіли багато інших викривачів неправди і нечестя царя і народу.

Пророк Авакум  щиро сумував через розбещення своїх сучасників. Ніде не знаходячи правди, він виливав свою скорботу, взиваючи до Господа:
Доки, Господи, я буду взивати, і Ти не чуєш, буду волати до Тебе про насильство, і Ти не спасаєш? Для чого даєш мені дивитися на злодійство і бачити біди? Грабіжництво і насильство переді мною, і постає ворожнеча, і піднімається розбрат.
Так взивав пророк до Господа, бачачи людське беззаконня, і чекав на праведний суд від Самого Бога. У відповідь на це Господь сповістив Свого обранця, що незабаром має наступити покарання за всезагальне безчестя.
Пророк явно вказав, що знаряддям цього покарання Господь обрав Халдеїв – народ лютий не приборканий, який швидко пересувається земним простором з метою захоплення чужих поселень. Він палко благав Господа врятувати єврейський народ від Вавилонського рабства, як колись Він врятував його від рабства Єгипетського, і чекав, що відповість йому Господь.
Тоді Господь відкрив Своєму пророкові, що спасіння обраного народу серед цього лиха – це віра, а горді і не приборкані халдеї самі ж зазнають цієї участі, яку вони уготовили для підкорених народів.

Коли Навуходоносор підступав до Єрусалима, то за переданням, пророк Авакум пішов із міста. Знаючи про невідворотність лиха і про даремність опору проти такого сильного завойовника, пророк із жалем покинув свою вітчизну, щоб не бачити її спустошення і уникнути жорстокості переможця. За Божою вказівкою Авакум поселився на землі Аравійській, у місті Отракині і жив тут добровільним вигнанцем до самого відходу ворогів із його вітчизни. Але це випробування Божого народу тривало 70 років.  Авакум не дочекався повернення євреїв із полону і помер від старості. Він був похований із почестями на власному полі.Пророк Аввакум учив, що неправедний і беззаконний загине, а праведний буде врятований своєю вірою. Думка ця відкривається спочатку у формі розмови між Богом і пророком про суд і загибель нечестивих, а потім у гімні-пісні пророка, що зображує Суд Божий, результатом якого буде винищення нечестивих і спасіння праведників. «Хоч би не розцвіла смоковниця і не було плоду на виноградних лозах, і маслина зрадила, і нива не дала плоду, хоч би не стало овець у загоні і рогатої худоби у стійлах, – але і тоді я буду радуватися у Господі і веселитися у Бозі за спасіння моє. Господь Бог – сила моя: Він зробить ноги мої, як у оленя, і на висоти мої зведе мене!» (Авв. 3:17-19).

Пророк Аввакум передбачав благодатне виправдання вірою в Царство Месії: “Ось, душа гордовита не заспокоїться, а праведний своєю вірою живий буде” (Авв. 2:4; пор. Гал. 3:11; Євр. 10:38).
Пророк Авакум бачив те далеке майбутнє, коли “земля наповниться пізнанням слави Господа, як води наповнюють море” (Авв. 2:14).
Зміст Книги пророка Аввакума:
  • Нерозуміння пророка з приводу успіху беззаконних (Авв. 1:1-4);
  • відповідь Господня (Авв. 1:5-11);
  • подальше нерозуміння пророка (Авв. 1:12-17);
  • відповідь Господня (Авв. 2:1-5);
  • пророцтва лих халдеям за їхню жорстокість (Авв. 2:6-20);
  • гімн Богові (Авв. 3).
Допомогти храму ви можете, надіславши гроші на картку через Приват24.

Приватбанк
 4149 6293 1322 1459

4149 4390 0091 7074


або
5169 3305 1630 1279
РГ ХРАМ СВЯТОГО ІОАНА БОГОСЛОВА