Притча про нерозумного багача

02 грудня 2023
Ісус Христос вчив: "Глядіть, остерігайтесь користолюбства (тобто бережіться пристрасті до збагачення), бо життя людини не залежить від багатства її маєтку". А щоб люди краще зрозуміли це, Господь розповів притчу про нерозумного багача, яка читається на Літургії в 25-ту Неділю після П‘ятидесятниці.

В одного багатого чоловіка добре вродила нива. І він став міркувати про себе: "Що мені робити? Немає куди мені зібрати плодів моїх". І, вирішивши, сказав: "Ось що зроблю: зруйную житниці мої та збудую більші, і зберу туди хліб мій і все добро моє. І скажу душі моїй: "Душе, багато маєш добра, що лежить у тебе на багато років: спочивай, їж, пий, веселись!" Але Бог сказав йому: "Нерозумний! Цієї ночі душу твою візьмуть у тебе (тобто ти помреш); кому ж дістанеться те, що ти наготував?"
Закінчивши цю притчу, Господь сказав: "Так буває з тим, хто збирає скарби для себе, а не в Бога багатіє".Війни змінила пріоритети суспільства. Між тим, якщо подивитись навколо, то можна побачити, що світ живе споживацьким життям. Реклама робить нас жадібними: ми прагнемо кращого одягу, нового телефону, більше грошей. Притча про нерозумного багача показує нам до чого таке ненаситне прагнення до багатства може привести людину, рівно ж, ця притча говорить нам, що жадібність та накопичення багатства було викликом для людини не тільки в сьогоднішній день, але протягом існування цілого людства.

Ми бачимо, що сьогодні Господь щедро обдаровує сучасний світ різними благами. З одного боку багатство є благословенням, а з іншого – воно є викликом та завданням, бо накладає певну відповідальність. Ми бачимо, що в розвинених країнах продуктів харчування виробляється більше, ніж ці країни можуть спожити і ті надлишки продуктів викидаються геть, а в той самий час є чимало таких країн, в яких є проблема з їдою та питною водою.

Блаженний Августин говорив, що Бог дав нам людей, щоби їх любити, а речі, щоби ними користуватися. Проте щоденний досвід показує нам, що все відбувається навпаки: ми любимо речі та використовуємо людей. Коментуючи цю притчу, блаженний Августин говорив, що чоловік назбирав багато добра, щоби їсти та пити, а довкола нього було чимало людей, які страждали від голоду. Подібно до багача ми забуваємо про людей, які є довкола нас, а пам’ятаємо тільки про власні бажання.

Господь називає багача нерозумним. І цей вислів десь перегукується із словами Псалма: «Каже безумний у своїм серці: «Немає Бога» (Пс. 14:1). І справді багач будує своє життя так, що ніби Бога дійсно не існує, а він буде жити вічно. Багач є нерозумним, бо він сплутав мету, заради котрої він живе із засобами. Наш будинок, автомобіль, одяг, побутова техніка – це все є тільки засобами, які допомагають нам жити та облегшують нам життя. Проте ми живемо не заради них.

Про багача говориться як про нерозумного, бо він вибрав помилкові пріоритети. В нашому житті все повинно бути на своєму місці: спочатку любов до Бога та ближнього, а потім все інше.

Цього багача названо нерозумним, бо чоловік не зрозумів одну річ: що він залежить від інших. Слова цього багача показують нам, що вся його увага зосереджена на самому собі. Без допомоги інших він не зміг би зібрати врожаю, зруйнувати чи збудувати нові житниці. Люди залежні одні від одних. Навіть ми, нам приємно думати, що ми такий собі замкнутий самодостатній світ, але кожного дня ми користаємо із праці інших людей. Хтось зробив для нас ліжко, на якому спимо, хтось зробив сантехніку та засоби гігієни, якими ми користуємося. Ми навіть не задумуємося, що чимало людей доклали праці та пролили поту, щоби ми мали свіжий хліб на столі. А в тім не слід забувати і про те, що чимало людей нас вчило, піклувалося про нас, допомагало нам. Багач забув про всі цих людей, а приписував заслуги тільки самому собі. Напевно, якби притча розповідалась в наші дні, то цей персонаж втомився би від війни, а, можливо, і спробував би забути про неї, а не донатив на ЗСУ.

"Тому кажу вам, – сказав Спаситель, не піклуйтеся (занадто) про душу вашу, що вам їсти, ні про тіло ваше – у що вдягнетеся. Душа більша за їжу, а тіло – за одяг... Ваш же Отець знає, чого потребуєте. Краще шукайте Царства Божого, а те все додасться вам", тобто передусім турбуйтесь про спасіння душі вашої виконанням заповідей Божих, – будьте милосердними до ближніх, робіть душу свою праведною, гідною бути у Царстві Божому. Все ж інше, що потрібно для тіла вашого, для життя земного, Господь пошле вам. (Лк. 12, 15–31).
.
Допомогти храму ви можете, надіславши гроші на картку через Приват24.

Приватбанк
 4149 6293 1322 1459

4149 4390 0091 7074


або
5169 3305 1630 1279
РГ ХРАМ СВЯТОГО ІОАНА БОГОСЛОВА