Улюблений святий дітей і дорослих

05 грудня 2023
Відтоді, як жив на землі й творив подвиги святитель Миколай, минуло 17-ть століть. Незважаючи на час, що розділяє нас, він, як і раніше, для всіх живий. Він чує всі прохання людські й даною йому від Бога благодаттю не лише виконує їх, але й випереджає. 
Цей святий допомагає людям на суші й на морі, у в'язницях і лікарнях. Він допомагає кожній родині й кожній людині, яка просить його допомоги. Він допомагає Церкві й суспільству. За новим календарем тепер День ЗСУ і Святого Миколая співпадають. 


 
Святитель Миколай - один із небагатьох святих Церкви Христової, якого вшановують не лише православні люди, але й всі християни і навіть нехристияни. Це дуже показово, оскільки до порожнього колодязя за водою ніхто не піде. Кожен із нас хоча б раз у житті звертався за допомогою до святителя Миколая й отримував її. Про це свідчить велика кількість храмів на честь святителя Миколая на теренах нашої землі. Саме ім'я - Миколай - одне з найбільш поширених у нашому народі. Це свідчить про бажання батьків мати святителя Миколая небесним покровителем для своїх синів.
 
Одним із перших храмів, побудованих рівноапостольною княгинею Ольгою у Києві, була Свято-Миколаївська церква. Її спорудили над могилою князя Аскольда - першого руського князя-християнина, якого у хрещенні звали Миколаєм.
 
Київ зберіг згадку про дивовижне врятування святителем немовляти, який потонув у Дніпрі. Великий чудотворець, почувши скорботні молитви батьків, вночі вийняв хлопчика з води, оживив його і поклав на хорах храму Святої Софії перед своїм чудотворним образом. Тут вранці й знайшли врятовану дитину щасливі батьки.

В особі святителя Миколая ми маємо заступника перед престолом Божим, помічника, лікаря, визволителя й розрадника.  
Про святителя Миколая можна сказати словами святого апостола Павла: «Усе можу в Ісусі Христі, Котрий мене зміцнює». Святий Миколай жив не для себе, але для людей, відтак - для Господа. Він завжди був із хворими і знедоленими, з тими, хто плакав і побивався.Можливо, Миколай є найулюбленішим святим українського народу ще й тому, що швидко відгукується на будь-які прохання. Тож, помолимось за наших близьких і рідних, воїнів та волонтерів, полонених й тих, хто перебуває далеко від дому.

На Святкову Літургії 6 грудня 2023 року ми також приймаємо ЗАПИСКИ ОНЛАЙН
. Імена живих і померлих, як завжди, залишаємо в коментарях під відповідним постом на Фейсбук сторінці Іоано-Богословського храму. Радимо на неї підписатися https://www.facebook.com/BogoslovKharkov/.
По закінченні відслужимо панахиду за загиблими. Тепер вшанування Святого Миколая співпадає з Днем ЗСУ, тому будемо молитись за наших воїнів.Житіє святителя Миколая рясніє багатьма прикладами допомоги людям, один із яких особливо тішить серце. У місті Патри жив чоловік, який мав трьох доньок. Збанкрутівши, він вирішив, аби не померти з голоду, торгувати своїми дітьми. Дізнавшись про це, святитель Миколай вночі, таємно, дав три вузлики золота, позбавивши тим самим родину від гріховного падіння, а безприданниці змогли щасливо вийти заміж. Подібні приклади, що їх ми зустрічаємо у житії, переконують нас у тому, що життя святителя Миколая було переповнено справами любові й милосердя.
 
Цей святий мав чисте серце, наповнене любов'ю до людей, і смиренний дух. Проте у захисті Істини святитель Миколай був ревним воїном. У 325 році святитель брав участь у Першому Вселенському Соборі у Нікеї, де було прийнято Символ Віри.
 
Сама Істина явила нам святителя Миколая взірцем віри та лагідності. Своїм смиренням він досягнув висоти, своєю убогістю - багатства.
 
Святитель Миколай мирно відійшов до Господа у другій половині IV століття. Його святі мощі почивають сьогодні в італійському місті Барі, де вже протягом багатьох століть виточають цілюще миро, від якого й сьогодні багато людей отримують зцілення.

Віруючі вшановують святого і приходять до нього з молитвою. Святитель Миколай завжди був з нашим народом, він постійно присутній серед нас і допомагає нам у справі спасіння, він завжди поспішає на допомогу до тих, хто його кличе. Він молить Бога про всіх людей, щоб Господь освятив нас істиною Своєю, аби за його прикладом ми ввійшли в радість Господа Нашого. Амінь.

Напередодні цього прекрасного дня предстоятель ПЦУ митрополит Епіфаній звернувся до батьків. Адже хоча це свято має історичне та християнське підґрунтя, значною мірою саме сімейні стосунки, стосунки батьків і дітей цього дня привертають до нього увагу в суспільстві.

1. Не подарунками єдиними

Що у свято Миколая, що у будь-який інший день – стосунки між людьми, а тим паче ваші стосунки з власною дитиною не мають будуватися виключно на матеріальних цінностях. Людина позначена єдністю тіла й душі, а отже, потребує й матеріальних, і духовних цінностей для гармонійного розвитку. Особливо тоді, коли мова йде про маленьку людину, яку ви зрощуєте, виховуєте та настановляєте. Не «відкуповуйтеся» від дитини дорогими подарунками, але даруйте їй тепло своєї душі: спілкуйтеся, обіймайте та цілуйте, навчайте добра та наставляйте на праведний шлях.

2. Навчайте дитину не лише бути вдячною, але й дарувати подарунки самій

Однією з найбільших християнських чеснот є уміння віддавати, не вимагаючи нічого натомість. Чинити добро не заради похвали чи вдячності, не заради якоїсь миттєвої чи відстроченої винагороди, але від щирого серця та з любові. Навчайте дитину цієї любові та щирості, допоможіть їй підготувати подарунки для родичів і своїм прикладом покажіть, якою може бути турбота про своїх ближніх.

3. Поясніть, що подарунки бувають не лише матеріальними

Любов і турбота значною мірою виражаються не лише і не стільки у матеріальних цінностях, хоча й вони теж бувають важливими, але у вчинках і турботі. Навчіть свою дитину так само піклуватися про інших людей та допомагати їм, даруючи свою любов та підтримку. Наприклад, ви можете разом придумати, як допомогти одиноким стареньким сусідам, розрадити їхню самотність і привітати їх зі святом. «Хто дає доброзичливо, того любить Бог» (2 Кор. 9: 7).

4. Розкажіть дитині про історію свята

Зверніться до історії життя святителя Миколая та розкажіть дитині про нього. Адже він – це не вигаданий міфічний персонаж, а цілком реальна історична постать, яка своїми добрими безкорисливими вчинками змінила життя багатьох людей на краще. Нехай ваша дитина надихається прикладом святителя Миколая та навчається в нього любові та самовідданності добрим справам.

5. Не залякуйте дитину «різочкою»

Не погрожуйте дитині, що «святий Миколай принесе різочку» за її нечемну поведінку. Фізичне покарання рідко приносить добрі плоди, але може стати причиною для очерствіння серця та формування жорстокості в дитині.
Адже найбільшим зразком для наслідування для своєї дитини є саме ви. Своїм словом і своєю поведінкою, своїм ставленням до неї та інших людей ви виховуєте її та наставляєте. І споглядаючи на вас, дитина виросте добропорядною, якщо ви будете для неї гідним прикладом.

6 грудня 2023 року в Іоано-Богословському храмі ПЦУ святкова Літургія. Початок о 10 ранку. Святий Миколай приготував подарунки дітям і по закінченні служби буде вручати їх малечі.


1. Добрі справи люблять тишу

Тишу з боку того, хто їх робить. Водночас, вони будуть кричати від радості в серці потребуючого, співати в душі того, хто їх так несподівано отримає. Те бездонне світло вдячності в очах, щира посмішка, гаряча подячна сльоза і теплі обійми будуть для вас найціннішою, незабутньою винагородою, тою, яку не купиш ні за які гроші. Не треба зайвих слів. Набагато більше за слова говорять справи.

2. Милосердя – це про щирість

Справжнє милосердя чиниться не з примусу, а з доброї волі людини. Не тому, що «так треба», а зі щирим почуттям доброзичливості, безкорисливості – й без жодного шкодування. Воно не потребує зайвих доказів, причин, спеціальних заохочень чи спонукань. ЗАВЖДИ Бог допоможе знайти час і ресурси на благу справу. Від вас залежить лише бажання, лише небайдужість, відкритість серця. Все інше чинитиметься природно, слідуючи за порухом співчуття у вашій душі й любові до ближнього.

3. Не хлібом єдиним житиме людина…

Не лише матеріальними речами можна творити благодійність. І не завжди ті, хто нас оточує, потребують чогось надзвичайного, великого і, зрештою, саме матеріального. Дуже часто людям довкола, найперше, потрібна підтримка духовна, психологічна, моральна. Особливо нині, під час війни, будь-де: на фронті, в полоні, в окупації, в госпіталях, у зруйнованих росіянами містах, під час вимушеної міграції тощо. Довкола – безліч людей з різноманітними потребами, для яких ваша небайдужість і посильна допомога може зробити неможливе можливим, бажане дійсним, недосяжне відчутним. Просто озирніться, побачте людей довкола! Ваше серце та голос Божий у ньому завжди вам підкаже, як діяти далі і чим ви можете їм допомогти.
Не в думках, а на ділі твориться справжня благодійність, виявляється милосердя. Для людей як творінь Божих благодіяти – це цілком природно. Саме тому, коли ми чинимо діла милосердя, нам стає так добре, мирно і затишно на душі. Милосердя – це справжні чудодійні ліки, які благодіють не лише у вашому серці, а й в душі того, кому ви допомагаєте. Велика подяка і щирі молитви за кожного, хто прагне і чинить добрі справи!
Митрополит Київський і всієї України ПЦУ Епіфаній


Допомогти храму ви можете, надіславши гроші на картку через Приват24.

Приватбанк
 4149 6293 1322 1459

4149 4390 0091 7074


або
5169 3305 1630 1279
РГ ХРАМ СВЯТОГО ІОАНА БОГОСЛОВА