Преподобний Ілля Муромець – «переписаний» наш герой

19 грудня 2023
19 грудня Православна Церква України тепер згадує не Миколая Чудотворця (його день тепер 6 грудня), а вшановує пам'ять українського святого - преподобного Іллю Муромця. Спробуємо пояснити, чому цей угодник Божий зовсім не є героєм билин, якого ми бачили на картині та про якого нам розповідалі в школі. Продовжуємо розвінчувати  міфи імперської пропаганди.Так, насправді не варто ототожнювати ці дві постаті, що, очевидно, було вигідно зробити свого часу росії, адже вона привласнила нашого святого ще домосковської доби. Водночас, як твердять історики, росія змінила і його ім՚я, бо в нас був богатир Ілля з Морівська, села неподалік Чернігова (Ілля Морівець, Муровець). А зробили його Муромцем – нібито з російського міста Мурома.

Водночас найдавніші билини й перекази заперечують можливість народження Іллі Муромця на території сучасної росії. Там йдеться, зокрема, що до Києва Ілля дістався дуже швидко, за один день. Муром Володимирської області на росії знаходиться за 1200 кілометрів від Києва. Тобто подолати таку відстань за день було би неможливо. А от від чернігівського Морівська, який знаходиться приблизно за 90 кілометрів від Києва, це було би реально.

До речі, дослідники вказують на ще одну постать московського епосу XVII ст. – Ілька Муромця, справжнє ім’я якого Ілля Коровін. Він був самозванцем, «лжепетром», який видавав себе за царевича Петра Федоровича, якого насправді ніколи не існувало. Той Ілько був розбійником, активним діячем періоду Смути в історії московського царства на початку ХVІІ століття. Тому «билинний» образ Іллі Муромця в пізніх російських редакціях є дещо суперечливим, адже на нашого богатиря Іллю Моровця наклали образ розбійника Ілька. Тож російський Ілья Муромець – вкрадений і «переписаний» наш історичний герой.
Для багатьох також буде новиною й те, що наш богатир Ілля Муровець вшановується Православною Церквою як святий. Канонізований він був у 1643 році – 380 років тому, за часів Київського митрополита Петра Могили. А нетлінні мощі Іллі Муромця (так вони позначаються вже кілька століть) й донині покояться у Ближніх печерах Києво-Печерської лаври, поруч з мощами інших київських святих.

На іконах преподобного Іллю Муромця зображують з мечем, адже він до чернечого постригу був воїном. Преподобний чудотворець Печерський звершував подвиг чернецтва у другій половині XII століття, упокоївся він близько 1188 року.
До речі, 35 років тому мощі святого вперше дослідили експерти і серед іншого встановили, що преподобний Ілля мав хворобу кісток тож, як і билинний герой-богатир, змолоду не міг ходити. За висновками дослідників, хвороба кісток вплинула на те, що Ілля Печерський мав надто кремезну статуру як на той час. До того ж, на кістках Іллі вчені виявили сліди багатьох битв: множинні перелами, сліди від ударів списа, меча. Це підтверджувало, що святий був воїном.

До преподобного Іллі Муромця як до мужнього воїна Христового молитовно звертаються віряни, бажаючи отримати поміч у боротьбі з ворогами видимими і невидимими. Його пам՚ять вшановують 19 грудня за новоюліанським календарем. В акафісті всім Печерським преподобним сказано: «Радуйся, Ілле, бо за подвиги стриманості й безстрашності ти в благодать зодягнувся».

Допомогти храму ви можете, надіславши гроші на картку через Приват24.

Приватбанк
 4149 6293 1322 1459

4149 4390 0091 7074


або
5169 3305 1630 1279
РГ ХРАМ СВЯТОГО ІОАНА БОГОСЛОВА