Преподобний Феодосій Великий, спільних житій начальник

11 січня 2024
Преподобний Феодосій Великий, пам’ять якого за новоюліанським календарем ми згадуємо 11 січня, шанується Церквою як «спільних житій начальник», тобто як засновник спільножительного чернецтва. А ще Феодосія Великого називають Кіновіархом, тобто настоятелем кіновії (від грец. κοινή – загальний і грец. βιός – життя), чернечого спільножитнього, братського монастиря.Чернеча обитель, заснована Феодосієм Великим в кінці V століття, стала першим монастирем Палестини того часу.


Родом преподобний Феодосій походив із Каппадокії (Мала Азія). З дитинства батьками був наставлений у вірі і благочесті, мав дуже красивий голос, а тому вже отроком став читцем у храмі. В 451 році він вирушив до Єрусалиму і деякий час служив там при храмі. Але невдовзі святий Феодосій усамітнюється в печері, де, за Переданням, ночували три волхви, що йшли з дарами до Новонародженого Спасителя. Преподобний Феодосій подвизався в пустелі понад тридцять років, проводячи час в молитві і пості.

Його подвиг став відомим, і у преподобного з’явилися учні. Спочатку їх було небагато, але коли їх число примножилось, то вони почали просити про заснування монастиря. Преподобний Феодосій узяв кадило з холодним вугіллям і пішов по пустелі, молитовно прохаючи Господа вказати місце для нової обителі. На угодному Богові місці кадило чудесним чином зайнялося. Тут і була заснована знаменита Лавра преподобного Феодосія.У монастирі був прийнятий спільножительний устав. Душевний спокій тут знаходили не лише ченці, але й вірні – подорожуючі, жебраки, хворі, убогі. В обителі преподобного Феодосія, окрім храмів, були зведені також будинки і лікарні для ченців та вірян, притулок для людей похилого віку. В Лаврі преподобного Феодосія на той час перебувало 700 учнів. Багато з них згодом стали засновниками різних монастирів, прославилися чернечими подвигами.

Святий Феодосій сподобився від Господа дару чудотворення: за його молитвами отримували зцілення багато людей. Преподобний мирно відійшов до Бога у віці 105 років (у 529 році). Тіло святого було з честю поховано в печері поблизу заснованої ним Лаври.

До речі, на теренах України перша кіновія була заснована тезкою Феодосія Великого – Феодосієм Печерським. Це відома нам Києво-Печерська лавра – святиня українського народу, в якій нарешті вже лине молитва рідною, українською мовою.

Допомогти храму ви можете, надіславши гроші на картку через Приват24.

Приватбанк
 4149 6293 1322 1459

4149 4390 0091 7074


або
5169 3305 1630 1279
РГ ХРАМ СВЯТОГО ІОАНА БОГОСЛОВА