Свята мучениця Тетяна

11 січня 2024
12 січня за новоюліанським календарем Церква вшановує святу мученицю Тетяну. Вітаючи з днем янгола жінок, які носять це ім’я, варто згадати про життя тієї праведниці, на честь кого вони були названі. Свята здійснила справжній подвиг віри і не відріклась від Бога. Коли всі тортури вже вичерпано, то їй ухвалили смертний вирок і мужня страждальниця була усічена мечем. Разом з нею, як християнина страчено її батька, що відкрив їй істину Христової віри.


Свята Мучениця Тетяна народилася в древньому Римі в сім’ї консула. Батько її був таємним християнином і вирізнявся побожністю. Свою дочку він виховав в благочесті та страху Божому й навчив її Святому Писанню.Коли Свята Тетяна досягла повноліття, то вирішила провести решту свого життя в дівоцтві та цнотливісті. Вона назавжди відмовилася від подружнього життя і за доброчесне життя була призначена дияконисою Римської Церкви.
На цій посаді вона з ретельністю доглядала за хворими, відвідувала в’язниці, допомагала незаможним, намагаючись постійно догодити Богові молитвами та добрими справами.

Саме в цей час був убитий римлянами імператор Антонін Геліогабал і тіло його з наругою було вкинуто в річку Тибр. На імператорський престол був зведений Олександр Север – шістнадцятирічний юнак, матір якого була християнкою на ім’я Мамма.

Від неї він навчився почитати Христа, але незгідний з християнською вірою, він продовжував служити ідолам і поклонятися їм як давнім богам. Сам Олександр, як син християнки, не переслідував християн, але його намісники – правителі областей і консули сильно гнобили вірних Спасителю. Оскільки сам Олександр був занадто молодий, то управління державою було доручено деяким із членів ради, головним серед яких був управитель міста Ульпіан, який також був великим ворогом християн. Ці радники від імені імператора розіслали всюди повеління, щоб учнів та послідовників Ісусу усюди примушувати поклонятися римським богам, погрожуючи їм, у разі непокори, лютими муками й смертю.

У той час була схоплена й Свята діва Тетяна та приведена в храм Аполона, щоб поклонитись ідолу. Але вона відмовилась це робити, натомість помолилася Істинному Богові й тоді раптом стався землетрус. Ідол Аполлона впав та розбився на частини. Обвалилась також частина храму, придавивши багатьох язичників і жерців. Біси, що перебували в ідолі, з гучним криком і плачем втекли від того місця.

Тоді нечестиві повели Мученицю Тетяну на суд і муки. Спочатку вони стали бити її по обличчю і рвати тіло залізними гаками. Згодом самі мучителі змучились, бо тіло Христової страдниці було для них твердим, немовби ковадло, і більше почали мучитись мучителі, ніж Свята Тетяна. Також і ангели, як говорить Святе Передання, невидимо стояли біля Святої і наносили удари тим, хто мучив її, так що мучителі волали до беззаконного судді, просячи його, щоб він наказав припинити муки, оскільки вони говорили, що самі вони більше страждають, ніж ця Свята діва.

Тетяна ж мужньо молилася за своїх мучителів і просила Господа, щоб Він розкрив їм світло Істини. Молитва її була почута: Небесне світло осяяло мучителів й вони побачили чотирьох ангелів, які оточували Святу. Гнобителі впали перед нею на землю і стали благати її: “Прости нас служнице Істинного Бога, прости, бо не з нашої волі ми завдавали тобі муки”. Всі вони увірували в Христа і прийняли Хрещення у власній крові, бо їх за сповідання Христа жорстоко мучили і, нарешті, усікли їм голови.

На другий день неправедний суддя знову наказав привести на муку Святу Тетяну, але її побачили абсолютно здоровою. Обличчя жінки було спокійним та радісним. Суддя став переконувати діву, щоб вона принесла жертву ідолам, але старання його залишились марними. Тоді він наказав оголити святу і бритвами різати й її з ран замість крові витекло молоко. Потім її хрестоподібно розпростерли на землі і довгий час били жезлами, так що мучителі знемагали й часто змінювалися.

Це були неймовірні тортури над жінкою. Коли кати не витримали, то тоді святу Тетяну знову вкинули в темницю. Тут вона провела всю ніч, молячись Господу. Вранці її знову привели на суд. Побачивши Святу Мученицю цілком здоровою, з обличчям ще більш прекраснішим, ніж раніше, всі були здивовані й вражені. Спочатку стали ласкаво та улесливо вмовляли, щоб вона принесла жертву великій їхній богині – Діані. Для цього її повели в храм Діани. Біс, що мешкав в ідолі Діани, відчувши наближення Святої, став гучно волати:

– Горе мені, горе мені! Куди бігти мені від Твого Духа, Небесний, бо вогонь, запалиться з усіх кутів цього храму, жене мене?

Тоді знову тіло Святої Тетяни рвали залізними гаками й вирвали їй груди. Після цього її кинули в темницю. На ранок святу Тетяну привели в цирк і випустили на неї страшного лева, щоб він її розірвав. Але люта тварина не торкнулася Святої: лев пестився біля неї і покірно облизував їй ноги. Коли ж тварину хотіли відвести назад в клітку, він раптово кинувся на одного знатного сановника, на ім’я Євмен і розірвав його. На іконах святу мученицю Тетяна часто зображають разом зі львом. Святу Тетяну знову повісили і знову почали стругати її тіло, але знову Ангели невидимо завдавали удари її мучителям й ті падали мертвими. Тоді Святу вкинули у вогонь, але і він не зашкодив Тетяні: сила вогняного полум’я стихала, як би шануючи рабу Христову. Нечестивці ж усі ці чудові знамення приписували не силі Христовій, а волхвуванню: вони обстригли їй волосся, сподіваючись, що її чари не будуть більш дійсними. Вони думали, що волосся Святої має чарівну силу. Після цього її закрили в храмі Зевса, думаючи, що вона вже не зашкодить їхньому божеству.Два дні провела Свята в тому храмі. На третій день прийшли жерці з народом, щоб принести жертву своєму богові Зевсу. Відчинивши храм вони побачили, що ідол їхній впав і розбився, а Свята Тетяна перебувала в радості Господній.

Тоді її привели на судилище, де суддя, не знаючи, що ще зробити з нею оголосив їй смертний вирок і Свята Тетяна була усічена мечем. Сталось це близько 235 року.
Разом із нею стратили і її батька, оскільки довідались, що він християнин. Спочатку мучителі позбавили його почесного звання, відняли у нього весь його маєток й також відсікли його голову мечем за ім’я Христове.

Допомогти храму ви можете, надіславши гроші на картку через Приват24.

Приватбанк
 4149 6293 1322 1459

4149 4390 0091 7074


або
5169 3305 1630 1279
РГ ХРАМ СВЯТОГО ІОАНА БОГОСЛОВА