Стовпи віри: святителі Афанасій і Кирило Олександрійські

17 січня 2024
18 січня за новоюліанським календарем Церква святкує пам’ять святих Афанасія та Кирила Олександрійських, двох світил Церкви Христової, які ревносно потрудились для утвердження віри Православної словом і ділом.Святий Афанасій (в деяких джерелах Атанасій, Атанас, Панас) народився в столиці Єгипту – Олександрії, в сім’ї побожних батьків. З самого дитинства Афанасій був ревносним християнином, і вже в юному віці святий патріарх Олександрійський Олександр взяв його до церковного кліру. Будучи ще в юному віці святий Афанасій захищав Православну віру від найвідомішої на той час єресі аріан. То були часи боротьби і запеклих богословських дискусій. Церква потребувала освічених та діяльних кліриків.

Переломним моментом долі подвижника віри став 325 рік. Афанасій супроводжував патріарха Олександра на Перший Вселенський собор, де різко виступив проти противників істинної віри, за що аріани його зненавиділи. З того часу житіє святого було тяжким і воістину мученицьким. Аріани, в залежності від політичних обставин, постійно переслідували святого за його тверде і надзвичайно переконливе повчання. Після смерті патріарха Олександра, Афанасій був обраний на єпископську кафедру Олександрії. Цікаво, що на той момент його було всього 28 років.


Cвятитель Афанасій Великий

Маючи такий поважний сан владика розгорнув ще більшу боротьбу з єрессю. Життя святого сповнене постійних гонінь скорбот та поневірянь, але зробити вдалось чимало. 47 років святитель Афанасій керував Церквою. Кілька разів його виганяли з Олександрії і він переховувався від аріан у пустельних місцях, оскільки ті неодноразово намірялися вбити єпископа. Святитель Афанасій провів у вигнаннях більше 20 років, то повертаючись до своєї пастви, то знову піддаючись засланню.
Перед нами приклад героїчного служіння Богові. У це важко повірити, але був момент, коли він залишався єдиним православним єпископом, інші ж єпископи впадали в єресь. Помер великий святитель 387 року, залишивши після себе багато творів на захист віри. Труди святого Афанасія радив читати навіть Святий Іоанн Златоуст.Також 18 січня Церква вшановує пам'ять святого Кирила (в багатьох джерелах його називають Кирил). Він походив із знатної й благочестивої християнської родини, вивчив світські науки, у тому числі й філософію, але найбільше прагнув набути знання Святого Письма та істин християнської віри. Замолоду св. Кирил вступив у скит святого Макарія в Нітрійських горах, де пробув шість років.
Патріарх Олександрійський Феофіл ( 385-412 рр.) посвятив його в сан диякона, зарахував до кліру й, побачивши його обдарованість, доручив проголошувати проповіді. По смерті патріарха Феофіла св. Кирило одностайно був обраний на патріарший престол Олександрійської Церкви.

Видаляючи з посеред своєї пастви ворогів святої віри – юдеїв і язичників, святійший дбав і про утвердження віри та благочестя свого стада. Його полум’яна ревність за чистоту християнського вчення та непохитна твердість у захисті віри особливо проявилися в боротьбі з Несторієм, який збурив своєю єрессю Церкву.
Святитель Кирил писав послання до Несторія і листи імператорові Феодосію Молодшому, папі Целестину I та в різні монастирі, спростовуючи думки Несторія й викладаючи правдиве християнське вчення про втілення Сина Божого. На III Вселенському Соборі, скликаному в 431 р. у місті Ефесі, святитель Кирил був головою і завдяки йому вдалось зберегти догмати християнської віри. Помер святитель в 444 р.

Церква постановила святкування цих двох світил Олександрійської кафедри в один день (18 січня) на знак подяки за їх ревносні труди для утвердження віри і непохитності християнського служіння.

Допомогти храму ви можете, надіславши гроші на картку через Приват24.

Приватбанк
Для сайту 4149 6293 1322 1459

4149 4390 0091 7074


або
5169 3305 1630 1279
РГ ХРАМ СВЯТОГО ІОАНА БОГОСЛОВА