Перше і друге знайдення голови Іоана Предтечі

23 лютого 2024
Найбільшого з праведників Іоана Хрестителя Церква протягом року вшановує неодноразово. В трагічний для українського народу день 24 лютого згадуються події, які увійшли в історію як перше і друге знайдення голови Предтечі. Коли вбивство пророка покривавило бенкет Ірода, учні святого поховали його гідне пошани тіло (Мф. 14:11). Тим часом як главу Хрестителя на таці тиран підніс безсоромній Іродіаді, і та веліла закопати її в землю в негідному місці поблизу палацу Ірода в Махеронті.

Збігло чимало часу й в Палестину прибули двоє східних ченців, щоб поклонитися святим місцям. Предтеча явився уві сні кожному з них окремо і сказав: «Ідіть до палацу Ірода, там ви знайдете мою голову, що спочила під землею». Керовані Божою благодаттю, вони легко знайшли місце, де були безцінні мощі. Подякувавши Богові, монахи поклали святу главу в мішок і вирушили додому.Дорогою їм зустрівся гончар із Емеси, який, зубожівши, залишив батьківщину в пошуках кращої долі. Тоді Предтеча, знову з'явившись ченцям уночі, велів віддати святиню цьому чоловікові. Гончар повернувся з нею до Емеси, і відтоді його супроводжував успіх. А вже готуючись попрощатися із земним життям, він помістив безцінний скарб до скрині та доручив його своїй сестрі. При цьому гончар порадив не відчиняти скрині без наказу того, кому належать мощі, і згодом передати святиню доброчесній боголюбній людині.

Так глава Предтечі переходила з рук до рук, поки нарешті не потрапила до ієромонаха, званого Євстафієм, який подвизався в печері неподалік міста Емеса. Він був таємним аріанином. Запишавшись, монах приписав чудесні зцілення, які звершувалися біля чесних мощей, самому собі й безсоромно почав наживатися на Божій благодаті. Невдовзі його єресь та негідна поведінка відкрилися, і його було вигнано.

Чесна глава Предтечі так і залишалася в печері, доки не з'явився доброчесний чоловік на ім'я Маркел. За Божим обранням він очолив монастир, заснований поблизу печери за царювання Маркіана (450-457), коли єпископом Емеси був славетний Ураній.

Святий Іоан Хреститель з'являвся Маркелові кілька разів і засвідчив йому своє благовоління, ніжно обійнявши і давши глек молока. 24 лютого 452 року за велінням Предтечі Маркел, керований зіркою, пішов до заглиблення в печері й, покадивши там, узявся копати. Він віднайшов під мармуровою плитою амфору, в якій містилася чесна глава святого, вкрита волоссям, і окропив її сльозами радощів.


 
Після арабського завоювання безцінну реліквію, яка зберігалася в скляному ковчезі, поставили в крипті головної церкви Емеси, спеціально збудованій для цього. У ній поклали голову святого, а згодом її перенесли до міста Комани в Понті. Та в часи іконоборства вірні боялися, щоб єретики не зневажали голову Предтечі, тому потай закопали її у срібній посудині в землю. Минув час, і про те місце всі забули. Щойно за правління Михаїла і Теодори, близько 850 р., Бог об’явив святому Ігнатієві де заховано голову Хрестителя. Усе місто зворохобилося, послали найпобожніших священиків, щоб відкопали в Команах голову святого. І справді, її знайшли там, де вказав святий Ігнатій. Коли її урочисто внесли до Царгорода, назустріч вийшов імператор зі своїм двором, а біля воріт міста, разом з усім клиром, чекав святий патріярх. Величезний натовп народу поклонився голові Предтечі, вдарили дзвони, почулася хвалебна пісня, хресним ходом голову святого внесли до міста і поклали в церкві, біля царської палати. Було це 25 травня, і тому в цей день Христова Церква святкує пам’ять третього віднайдення чесної голови святого Йоана Хрестителя

Допомогти храму ви можете, надіславши гроші на картку через Приват24.

Приватбанк
 4149 6293 1322 1459

4149 4390 0091 7074


або
5169 3305 1630 1279
РГ ХРАМ СВЯТОГО ІОАНА БОГОСЛОВА