Преподобний Касіян Римлянин

28 лютого 2024
В останній день зими високосного року Церква вшановує пам'ять преподобного Касіяна Римлянина, який за місцем народження та мовою, на якій писав, належав Заходу, але духовною батьківщиною святого завжди був православний Схід. В Віфлеємській обителі, розташованій недалеко від того місця, де народився Спаситель, Іоанн прийняв чернецтво.
 
Після дворічного перебування в обителі в 390 році преподобний з духовним братом Германом протягом семи років подорожував по Фіваїді і Скитській пустелі, черпаючи з духовного досвіду численних подвижників. Повернувшись в 397 році на короткий час до Віфлеєму, духовні брати три роки трудилися в повній самоті, а потім вирушили до Константинополя, де слухали святого Іоанна Золотоустого. У Константинополі преподобний Касіян прийняв сан диякона. У 405 році константинопольський клір направив преподобного в Рим на чолі посольства до папи Інокентія I.

У сан пресвітера преподобний Касіян був присвячений у себе на батьківщині. У Марселі він вперше в Галії влаштував два спільножительні монастиря, чоловічий і жіночий, за уставом східних обителей. На прохання єпископа Аптського Кастора преподобний Касіян в 417 - 419 роках написав 12 книг "Про постанови кіновій" палестинських і єгипетських та 10 бесід з пустельними отцями, щоб дати співвітчизникам зразки спільножительних монастирів і познайомити їх з духом подвижництва православного Сходу. У першій книзі "Про постанови кіновій" мова йде про зовнішній вигляд ченця; в другій - про чин нічних псалмів і молитов; у третій - про чин денних молитов і псалмів; в четвертій - про чин відречення від світу; у восьми інших - про вісім головних гріхів. У бесідах отцівських наставник в подвижництві святий Касіян говорить про мету життя, про духовне міркування, про ступені зречення від світу, про бажання плоті і духу, про вісім гріхів, про біди праведників, про молитву.
У наступні роки преподобним Касіяном написано ще чотирнадцять бесід: про досконалу любов, про чистоту, про Божу допомогу, про розуміння Писання, про дарування Божі, про дружбу, про вживання мови, про чотири роди ченців, про життя пустельницьке і спільножительне, про покаяння, про піст, про нічні спокуси, про умертвіння духовне, дано тлумачення слів "не що я хочу, те творю".
В 431 році святий Іоанн Касіян написав свій останній твір проти Несторія, в якому зібрав проти єресі судження багатьох східних і західних вчителів. У своїх творах преподобний Касіян грунтувався на духовному досвіді подвижників. Святий Іоанн Касіян Римлянин мирно спочив в 435 році.


Слов'яни вважали день Касіяна особливо небезпечним, навіть демонічним, оскільки він буває один раз в чотири роки. Згідно з народними прикметами, високосні роки завжди нещасливі — повальні хвороби з'являються, падіж худоби починається, плодові дерева засихають. Кажуть, що це витівки Касіяна, який на весь білий світ розлютився через те, що його день раз на чотири роки святкують. В народі навіть приказку придумали на цей рахунок: «Злий Касіян на селян. Коли на дерево подивиться — воно засохне, і худоба під його поглядом з ніг валиться». Очевидно, що все це до святого Касіяна немає жодного відношення. Але в народі досі сильні поганські традиції. Вшануємо в останній день зими відомого богослова та ченця і подякуємо Богові за можливість продовжити цей високосний рік на 24 години.

Допомогти храму ви можете, надіславши гроші на картку через Приват24.

Приватбанк
 4149 6293 1322 1459

4149 4390 0091 7074


або
5169 3305 1630 1279
РГ ХРАМ СВЯТОГО ІОАНА БОГОСЛОВА