Спомин Адамового вигнання з раю

16 березня 2024
17 березня 2024 року сиропусна неділя, яка передує початку Великого посту. За давнім встановленням Церкви у кожному храмі після вечірні відбувається Чин прощення. Під час нього християни за благочестивим звичаєм просять один в одного прощення образ, а у календарі цей день також називається спомином Адамового вигнання з раю.


Звичай просити прощення напередодні Великого посту сягає своїм корінням в глибоку давнину. Єгипетські ченці, щоб підсилити подвиг молитви й підготуватися до світлого Христового Воскресіння, йшли на період Чотиридесятниці з монастирів у пустелю. Зустрічалися вони тільки на Великдень.

Однак перш ніж залишити стіни обителей, братія збиралися для спільного богослужіння та просили один в одного прощення. Адже вони не знали чи повернуться назад з дикої пустелі. Кожен розумів, що їх зустріч напередодні Великого посту може виявитися останньою. Саме тому, перед тим, як розійтися, ченці просили один в одного прощення за всі вільні або мимовільні образи, як перед смертю.З плином часу ця традиція перейшла у богослужіння всієї Церкви й набула широкого поширення серед мирян. У Прощену неділю Церква дає нам дорогоцінну можливість, якою не можна знехтувати - примиритися з ближніми. Така практика допомагає краще налаштуватися на покаяння, приступити до подвигу посту у піднесеному духовному стані.

Звичайно ж, перш ніж просити прощення, ми повинні запитати себе: кому я сам заподіяв біль, вільно чи мимоволі? З ким у мене немирні відносини і що я можу зробити для того, щоб змінити це? Чи готовий я від серця простити? Щоб прийшовши у храм, чи зустрівши людину, на яку тримаємо образу, на вулиці, ми не просто сказали сухе "прости", а дійсно від душі простили.

Просити прощення й миритися з ближніми потрібно не тільки у храмі, але і вдома, на роботі, з сусідами. Стосовно церковного чину, то відбувається він за певними правилами. Християнин, що хоче попросити прощення у свого ближнього, робить уклін (поясний або земний) і говорить: «Прости мене, (ім'я), у чому згрішив перед тобою». У відповідь той, у кого просять прощення, робить уклін зі словами: «Бог тебе простить, і я прощаю. Прости і ти мене, (ім'я)». У відповідь перший каже: «Бог тебе простить, і я прощаю». Відбувається триразове християнське цілування.Тож, поспішаймо попросити один в одного прощення за вільні й невільні образи, тому що тільки тоді ми зможемо надіятися на прощення гріхів від Небесного Отця. «Якщо не будете прощати людям гріхи їхні, - говорить нам Господь, - то й Отець ваш не простить вам провин ваших» (Мф. 6,14-15). Простимо ближньому провини, щоб з чистою совістю й легкою душею приступити до подвигу Великого посту!

Початок Літургії в Іоано-Богословському храмі ПЦУ в неділю 17 березня 2024 року, як завжди, о 10 ранку. По закінченні одразу служимо Вечірню і потім відбудеться Чин прощення. Допомогти храму ви можете, надіславши гроші на картку через Приват24.

Приватбанк
 4149 6293 1322 1459

4149 4390 0091 7074


або
5169 3305 1630 1279
РГ ХРАМ СВЯТОГО ІОАНА БОГОСЛОВА