Піст як весна духовна (відео)

26 березня 2024
Другий тиждень Великого посту у Харкові також буде складним. Постійні обстріли міста та проблеми з енергопостачанням дають зайвий привід замислитись на вічними проблемами співвідношення світла і темряви, змістовності й суєтності, життя та смерті. Таїнство Соборування, парастас, Літургія ранішосвячених дарів – служби, які можна відчути серцем в храмі Апостола Любові. Більш докладно про розклад Богослужінь цього тижня розповідає настоятель храму о.Віктор Маринчак.


 
За традицією, що встановилася, заупокійне богослужіння називається "парастас". Як правило, це слово відноситься до переддня поминальної суботи, у тому числі під час Великого посту. Тобто до п'ятничної вечерні і утрені, напередодні суботньої Літургії і панахиди, що йде за нею.

Слово "парастас" грецького походження. Воно означає "предстояння, стояння поряд, стояння з метою клопотання, прохання про когось або про щось". "Парастас" - це юридичний термін грецького, а потім і римського права. Воно синонімічне слову "адвокатура". Тобто парастасом займалися адвокати, які в судах захищали людей. Вони предстояли з людьми, стояли поряд, клопотали за них в суді, просячи суддю про них з метою перемоги або помилування в судовій тяжбі.
Так само і ми, молячись під час поминальних субот на вечерні, утренях і Літургіях, є заступниками за своїх покійних перед Господом. Ми усією повнотою Вселенської Церкви просимо для них у Господа пробачення гріхів і упокоєння в місці, де немає ні журби, ні зітхання.

І нехай нашу любов до них запалить той факт, що вони вже самі за себе не можуть попросити. У чому їх застав Бог під час смерті, в тому Він їх і судить. Тому що після смерті для християнина неможливе покаяння, для них можливо тільки подяка за погані або хороші вчинки.
І тому обов'язок молитви, і я б навіть сказав вимолювання їх перед Господом, лежить на нас - членах Церкви Земної. Тому що доля наших возлюблених покійних до кінця не визначена. Вона остаточно визначиться тільки під час Другого пришестя Христова, коли душі їх знову увійдуть до тіл. І людина воскресне духовно тілесно. І над ним буде вимовлений суд: або рай, або пекло довіку.
А до цього моменту на нас лежить обов'язок молитися про покійних, тому що по наших молитвах покращується їх замогильна доля. І тому є безліч свідчень в житіях і словах святих, сучасних подвижників благочестя.
Приходячи до храму, беручи участь в заупокійному богослужінні, ми стаємо адвокатами наших покійних близьких, їх заступниками. Ми стаємо поза часом - у вічності і покаянно просимо у Бога усім серцем своїм, усією жертовною силою любові до них пробачення гріхів для них і Царства Небесного.
І ми будемо обов'язково почуті Всевишнім! Тому що Бог є любов. І Він відгукнеться на наш крик пронизливої і полум'яної любові до покійних.
Він обов'язково буде Ним почутий. Це і є парастас. Велике таїнство Божої і людської вселенської любові один до одного і до усього сущого.
о.Андрій Чиженко
 
У п’ятницю об 11.00 – Соборування.
У п’ятницю о 13.00 – Парастас. Велика панахида.
У п’ятницю о 14.00 – Літургія Ранішосвячених дарів.
У суботу о 10.00 – Поминальна Літургія.


Допомогти храму ви можете, надіславши гроші на картку через Приват24.

Приватбанк
 4149 6293 1322 1459


5159 3351 0939 4102

або
5169 3305 1630 1279
РГ ХРАМ СВЯТОГО ІОАНА БОГОСЛОВА