Апостол Єрма

30 травня 2024
31 травня Церква вшановує пам'ять одного з 70-х апостолів першого століття Єрму. Його книга «Пастир» на початках християнства була настільки популярна і авторитетна, що її майже дорівнювали до Євангелія та читали публічно в храмах. Про Єрму згадується в Новому Заповіті, а його натхнена проповідь стала зразком для учнів Христа перших століть.   

Цього святого приєднують до мужів апостольських – тих угодників Божих, які перебували в прямому спілкуванні чи з самими апостолами, чи з їхніми найближчими учениками. Частина істориків Церкви не безпідставно вважають його одним із сімдесяти апостолів. Гадають, що це про нього згадано в Посланні Павла до римлян: «Вітайте Асинкрита, Флегонта, Єрму...». Твори мужів апостольських як стилем, так і змістом близькі до книг Нового Заповіту, особливо до послань, а твір Єрма «Пастир» – містично наближається до вершин Одкровення улюбленого учня Спасителя і покровителя нашого храму Іоана Богослова.Саме з книги «Пастир» ми дещо знаємо про самого автора. Юнаком його продали заможній жінці Роді, але згодом вона вивільнила його з рабства. Потому Єрм став торгівцем, причому далеко не завжди чесним, тому через який час розбагатів та зіткнувся з усіма спокусами заможних людей. Дружину мав сварливу, синів розпусних і, як наслідок, отримав покарання від Бога. Хоча сім’я формально була християнською, але під час гонінь діти не тільки самі відріклись Христа, а й зрадили батька з матір’ю. Після переслідувань від усього майна у Єрма лишилась шматок землі біля Рима, з чого він і жив. Втім, усі ці нещастя врозумили його. Він усвідомив: першопричиною злигоднів було те, що торгував чоловік не по правді.
Відколи Єрм зі своїм сімейством покаявся, став отримувати одкровення з Неба, які закликали покаятись усіх, особливо щодо порушення шлюбу і відпадіння од віри. Ці символічні видіння, що поставали перед його духовним зором, і притчі, одержані від двох небесних посланників, Єрм виклав у книзі, що стала називатися «Пастир». Є в ній і слова про піст: «Постись же Богові так. Не лукав у житті своєму, а служи Богу чистим серцем; дотримуй Його заповіді й не припускай ніякої лихої похоті в серці своїм. Віруй у Бога, і якщо виконаєш це, і матимеш страх Божий, і втримаєшся від усякого поганого діла, то житимеш із Богом. Чинячи це, ти здійсниш великий і вгодний Богові піст».

Ця книга була настільки авторитетною на початках Християнства, коли ще не було чітко усталеного переліку книг Нового Заповіту, що її навіть включали до Святого Письма. Самого же Єрму вважали богонатхненним пророком. І хоча нині статус «Пастиря» значно нижчий, ніж раніше, проте він належить до тих душеспасенних творів, які варто прочитати. Автор же достойний слів нашої Церкви: «Апостоле Єрме, моли Бога за нас!».

Достеменних історичних фактів про нього обмаль. Можна припускати, на підставі згадки його імені в посланні до Римлян, що він належав до християнської громади і, можливо, був один з видатних членів її, з причини того, що апостол Павло називає його по імені і включає в число «братії». Церковне передання вважає Єрма єпископом Філіпп (за іншими даними Філіпполя). У грецьких Мінеях сказано, що Єрм був єпископом Філіпп у Фракії.Допомогти храму ви можете, надіславши гроші на картку через Приват24.

Приватбанк
 4149 6293 1322 1459


5159 3351 0939 4102

або
5169 3305 1630 1279
РГ ХРАМ СВЯТОГО ІОАНА БОГОСЛОВА