Вічне протистояння, де поле бою наші серця

29 травня 2024
Кожна наша дія так чи інакше змінює світ, а значить, і наше майбутнє, і лише усвідомлюючи це, ми зможемо відповідально підійти до того, що вибираємо. Ми не відсторонені спостерігачі у цьому житті, а її активні учасники. Будь-які наші думки та вчинки мають наслідки. Все, що ми запускаємо в простір, обов'язково рано чи пізно повернеться назад.

Немає такої людини, якої би не торкнулося добро чи зло. На цю тему розмірковували філософи й святі отці, знатні люди та прості, праведники й грішники. Про добро та зло написано незліченна кількість книг. Та чи варто вірити тому, що пишуть у більшості з них? Чи дійсно, як говорять відомі люди, добро бореться зі злом? Чи всяке добро є добром?
Ми не будемо вдаватися до роздумів світських філософів, а розглянемо добро та зло з погляду християнства.Що таке добро?

У православному віровченні добро можна розглядати у трьох значеннях:
У першому значенні добро - одне з імен Бога, яке вказує на Нього як на Всеблагого і як на Джерело всіляких благ.
У другому – добром є все те, що відповідає Божому благоволінню.
У третьому значенні добро - виконання людиною Божественної волі.
З цих значень можна зробити висновок, що добро - це вільний вчинок людини, що відповідає всесвятій волі Бога, Який Благий і Добрий та є Джерелом всякого добра.

Що таке зло?

Зло – це помисел, думка, дія, вчинок, що суперечать Божественній волі. Це ухилення волі створених Богом істот від природного в протиприродний стан.
Зло увійшло в світ через гріхопадіння, яке спочатку відбулося у світі безтілесних духів, в той час, коли найсвітліший ангел Денниця загордився й відпав від Бога, а потім і на землі, коли перші люди порушили заповідь Божу й лишилися блаженного життя у Раю. Після гріхопадіння світ відпав від природного стану і впав у протиприродний - став перебувати в гріхах та пристрастях. Гріх є синонімом зла.
Людина, що творить зло неминуче відпадає від Бога. Адже як Бог і диявол протилежні один одному, так і добро та зло знаходяться на різних полюсах.
Зло ніколи не опановує людською душею прямо, воно завжди спокушає через маску добра. Найчастіше такою спокусою виступає застосування злих засобів заради досягнення благої мети, наприклад, правди, справедливості. Також злі вчинки люди часто маскують «природними» потребами, відсутністю свободи волі.
Чи всяке добро є добром?

Справжнє добро завжди має духовний зміст, це не просто приємний іншій людині вчинок. Цінність вчинку визначається тим, з яким наміром він відбувається.
Під виглядом добра може виступати і зло, наприклад, марнославство, гордість, догоджання і навіть грошолюбство. Найчастіше мотивом є почуття задоволення своїм вчинком.
Якщо людина, яка заперечує існування Бога, допомагає комусь, то вона очевидно вважає джерелом добра себе. Інших варіантів немає. Це живить її гордість, навіть, якщо вона цього і не усвідомлює. Гордість, як ми добре знаємо, властивість диявола, а не Бога. Диявол – джерело всякого зла. У цьому випадку добро не є справжнім добром, адже тут людина отримує від цього користь: тішить своє самолюбство, отримує подяки й похвали.

Істинне ж добро робиться не заради самоствердження, слави та похвали, а заради Бога і, якщо це можливо, таємно. Преподобний Серафим Саровський говорив: «Лише тільки заради Христа добра справа, що робиться, приносить нам плоди Святого Духа. Все ж, що зроблено не заради Христа, хоча і добре, відплати у житті майбутнього віку нам не надає, та й у тутешньому житті благодаті Божої теж не дає. Ось чому Господь Ісус Христос сказав: "Хто не зо мною, той проти мене, і хто зо мною не збирає, той розкидає". (Лк.11:23)».
Справжнє добро пов'язане з випробуваннями і відбувається в таємниці. Одна справа допомогти жебракові без шкоди для себе, а інша - якщо сам гостро потребуєш її. Одна справа - зробити від надлишку коштів відомий всім добрий вчинок, інша - пожертвувати необхідним в таємниці.

Чи створив Бог зло?

Як відомо, Бог не є Винуватцем зла, Він є джерелом добра. Всі дії Бога, пов'язані з творінням світу і Промислом, були спрямовані і завжди спрямовуються виключно на добро.
Зло ж є протидія Добру. І його можуть творити лише розумно-вільні істоти, наділені моральним почуттям і відчуттям відповідальності. Це ангели та люди.
Як це не дивно звучить, але здатність до зла вкладена в їх єства Самим Богом. Саме ця здатність дозволяє ангелам і людям вільно, осмислено прагнути до добра. Без можливості вільного вибору ні ангели, ні люди не були б вільними та не змогли б стати добрими. Адже добродіяння формується не на основі неможливості творити зло, а на основі добровільного прагнення до добра.

Як перебувати в добрі?
Бог володіє досконалою святістю, Він абсолютно чистий від усякого гріха, не причетний ніякому злу, любить одне тільки добро та є Джерелом його. Однак і своє творіння Він бажає бачити подібним Собі і вічно з'єднаним з Собою. Прагнення Творця можна порівняти з прагненням батьків, які хочуть бачити своїх дітей подібними до себе.

Для того, щоб ми зрозуміли Який Бог та якими хоче бачити нас, Йому довелося стати людиною, залишаючись при цьому Богом, та власним життям показати, що таке добро й навчити людей як стати подібним до Господа.
Святе Письмо й творіння багатьох святих пройняті наукою про добро і зло. Вся вона зводиться до однієї думки: аби постійно перебувати в добрі, потрібно неухильно дотримуватися заповідей Божих, які допомагають нам не схилятися до зла.
Постійне зростання людини у добрі веде до виховання людських чеснот. А придбання чеснот, які уподібнюють нас Господу, є метою християнського життя.Чому Бог допускає зло?

Попри те, що Сам Бог ніколи не робить зла, Він, як Благий і Премудрий Владика, звертає до добрих наслідків злі справи створених Ним істот.
Так, життя людини у світі, сповненому злом, дає їй можливість проаналізувати й усвідомити мерзотність гріха, зрозуміти цінність добра, зрозуміти безглуздість прагнень до життя без Бога.

Людина, що за допомогою Божою веде боротьбу з проявами зла, загартовує свою віру, примножує духовну силу, виробляє стійку націленість на добро. Звичайно, це не значить, що людина має потребу у злі. Однак, якщо зло проявляє себе, Бог використовує це у Своїх благих цілях. Крім того, Господь, виявляючи щодо грішників довготерпіння, дає їм можливість покаятися і звернутися (2 Пет.2: 9).
Зло буде вершитися на землі аж до смерті видимого світу, після чого відбудеться загальне воскресіння, а потім Страшний суд. На Суді нерозкаяні лиходії будуть остаточно відокремлені від праведників (Мф.25: 33). Життя праведників буде радісним і блаженним, тоді як життя грішників – сповнене вічних пекельних мук. Зло у майбутньому віці перестане діяти.

Отже, для християн добро - це вільне слідування волі Божій, а зло - вільний опір добру. Бог не створював зло. Онтологічно його взагалі не існує, воно є лише відхиленням від добра. А щоб незмінно перебувати в добрі й не ухилятися до зла, пам’ятаймо, що у нас є надійна огорожа - заповіді Божі.

Згадаємо також, що у молитві «Отче наш» є такі слова: «І прости нам провини наші, як і ми прощаємо боржникам нашим». Що це означає? Передусім те, що ми просимо Бога бути милосердним по відношенню до нас, пробачити наші погані вчинки, думки, слова і за це обіцяємо, що також прощатимемо тих, хто зробив нам боляче, хто погано вчинив з нами. «Бо якщо ви прощатимете людям провини їх, то простить і вам Отець ваш Небесний, а якщо не прощатимете людям провини їх, то і Отець ваш не пробачить вам провин ваших», – говориться в Євангелії.

Ці слова вказують на те, що існує певний взаємозв'язок між людьми, подіями, вчинками. Невимовлене добре слово, ненадана підтримка тому, хто потребує у важку хвилину, повернуться байдужістю в самий невідповідний момент, брехня і наклеп на адресу невинного обов'язково повернуться лжесвідченням проти вас, агресія повернеться злом. Цей закон бумерангу невблаганний. І запущений негатив завжди повертається у більшому розмірі.Також працює цей закон і у позитивний бік. Все те добре, що ми здатні виявити до оточуючих, обов'язково повернеться нам сторицею. Досвід останніх років війни це добре всім показує. Елементарне побажання доброго дня близьким та рідним людям, колегам на початку робочого дня надасть вам несподіване добре розташування та позитивний настрій. З таким розумінням свободи у вас виникає поняття відповідальності за своє життя, за власний вибір. Ви відчуєте, що можете впливати на події і відповідати за те, яку реальність створюєте, можете бути не тільки пасивним спостерігачем, а й активним діячем. Особливо важливо це зараз під час війни. Поспішаємо творити добро. Христос Воскрес! Воістину Воскрес!
 

Допомогти храму ви можете, надіславши гроші на картку через Приват24.

Приватбанк
 4149 6293 1322 1459


5159 3351 0939 4102

або
5169 3305 1630 1279
РГ ХРАМ СВЯТОГО ІОАНА БОГОСЛОВА