Чому ми хворіємо?

06 червня 2024
Напевно кожен з нас не раз ставив питання: чому люди хворіють? Адже якби ми протягом свого життя мали відмінне здоров'я, то могли б принести чимало користі як для сім'ї, так і для суспільства. Однак такі думки приходять переважно тим, хто з якихось причин втратив здоров'я. Зазвичай молоді, сповнені сил люди, не цінують цей Божий дар.

Часто буває так, що здорові витрачають своє життя не на те, щоб творити добрі справи, а щоб отримувати задоволення, слідуючи девізу «бери від життя все». І, як показує гіркий досвід, життя за таким сценарієм як правило призводить до тяжких наслідків як для духовного, так і для фізичного здоров'я людини.
Але не лише ті люди, що дотримуються вищезгаданого гасла, піддаються хворобам. У різні історичні часи: старі й молоді, багатії та жебраки, праведники та грішники – всі хворіли тими чи іншими захворюваннями.Чому ж люди схильні до хвороб?

Невже Господь бажає, щоб ми страждали? Звичайно, ні. Бог створив чоловіка та жінку за Образом й Подобою Своєю для того, щоб вони могли повною мірою насолоджуватися життям, відчувати Його любов та спілкуватися з Ним.
У перших людях було все досконало та прекрасно. Адам і Єва не знали ні хвороб, ні печалі, а перебували в блаженному стані, щомиті відчуваючи присутність Господа та перебуваючи в духовному єднанні з Ним. Але не довго тривало щасливе життя перших людей. Заздрісник та ворог людський - диявол спокусив їх і вони порушили заповідь Божу. Наслідки непослуху Творцю були трагічними.

Гріх, скоєний прабатьками, докорінно змінив їхнє життя. Вони були вигнані з Раю. Їх природний здоровий стан почав поступово відхилятися від норми. Люди стали відчувати голод, спрагу, холод, біль, піддаватися хворобам та фізичній смерті. Бог для них став далеким і чужим. Але не тільки людська природа зазнала змін. Гріх перших людей вніс дисгармонію у весь навколишній світ. Так, з гріхом, увійшли в людське життя хвороби й страждання та стали нормою земного життя.

Що спричиняє хвороби?

Медицина вказує головним чином різні фізичні причини людських захворювань. Проте, якщо розглядати хвороби з духовного погляду, то, як правило, вони пов'язані з гріховним станом людини. Про це прямо зазначено в Євангелії.
Коли Спаситель проповідував слово Боже, до Нього принесли розслабленого, щоб Він зцілив його. Господь сказав хворому: «Прощаються тобі гріхи твої», а потім додав: «Устань та й ходи». Коли Христу стали дорікати: «Як це гріхи пробачаєш? Хто ти?» Він же відповів їм: «Щоб знали, що Син Людський має владу на землі прощати гріхи» (Мк. 2: 5,11). Але цими словами Господь також дав зрозуміти людям, що хвороба та гріх між собою пов'язані.

Ще один випадок, коли Христос зцілив розслаблену людину, трапився біля Овечої купелі, куди щороку збиралися люди, щоб отримати зцілення. Вода у водоймі ставала чудодійною, коли ангел Господній один раз на рік сходив у купальню і збурював воду, і хто після цього перший входив у неї, той ставав здоровим. Один розслаблений чоловік тридцять вісім років страждав хворобою і дуже хотів отримати зцілення у цій купелі, але не знайшлося людини, яка б після сходження Ангела змогла опустити його у воду. І ось Христос, підійшовши до цього стражденного чоловіка, запитує, чи він хоче стати здоровим і, після ствердливої відповіді, каже йому: «Встань, візьми постіль свою та й ходи» (Ін. 5:8). Хворий тут же встав і пішов. Однак, коли згодом Спаситель зустрічає його у храмі, попереджає: «Ось, ти одужав; не гріши ж більше, щоб не сталось тобі чого гіршого» (Ів. 5:14). Звідси також стає зрозуміло, що причина хвороби – гріх.

І навіть якщо кожен із нас уважно проаналізує свої хвороби, то переконається, що здебільшого в основі лежать гріхи, пристрасті, та духовні пороки. Особливо такі як нестримність, обжерливість, пияцтво, розпуста, дратівливість, гнів, ненависть, злість, завжди майже своїми супутниками мають різні захворювання тіла. Звісно, у кожного правила є свої виключення, але ми наразі говоримо про те, як буває в більшості випадків.

Навіщо Бог посилає хвороби та яке значення їх у житті людини

Господь допускає захворювання чи інші скорботи з різних причин, але завжди задля того, щоб врятувати душу людини. Хвороби можуть виникати як покарання за те, що людина зловживає, - за гріховні пристрасті. Наприклад, куріння пошкоджує легені, алкоголізм — печінку, обжерливість порушує обмін речовин, марнославство сприяє виникненню нервових хвороб тощо.

Також хвороби можуть посилатися Богом для напоумлення, щоб закликати людину до переосмислення свого життя і покаяння. Господь може відвідати хворобою, щоб захистити людину від помилкового шляху, на якому вона може впасти в тяжкі гріхи. А ще християнин, що відпав від Церкви і Бога та втратив Його благодатний захист, може захворіти внаслідок впливу нечистих духів. І це окрема історія, про яку не станемо тут говорити.

Іоанн Ліствичник писав, що «хвороби посилаються для очищення гріхів, а іноді для того, щоб упокорити підношення». Адже часто люди, у яких немає суттєвих проблем зі здоров’ям, безперешкодно досягають своїх цілей і, ставши успішними, легко можуть загордитися, стати марнославними. Тому Господь і допускає хвороби, щоб людина прийшла в свій природний стан – стала смиренною. Таким чином, святі отці не вважали хворобу помстою за гріхи, а лише засобом виправлення гріхів.
Однак не тільки за скоєні людиною гріхи посилаються хвороби. Трапляються вони і з інших причин: для випробування терпіння й віри, для удосконалення в чеснотах, від надмірної помірності та посту, від важких умов життя та виснажливих праць, від сильних переживань у бідах та скорботах. Проте, на яких підставах не виникли б хвороби, всі вони мають у своїй основі первородний гріх. Іноді Господь посилає хвороби, щоб допомогти людині познайомитися з Ним.

Часто саме скорботи від хвороб спонукають людей звернутися до Бога, особливо якщо йдеться про важкі захворювання, коли всі випробувані людиною природні лікарські засоби виявляються безсилими його зцілити.
Хвороба відкриває у людині і темні, і світлі сторони. Когось хвороба робить ближчим до Бога, а для когось стає справжньою перешкодою у вірі. Хтось стає добрішим, починає цінувати людську турботу, сам починає виявляти до інших любов, милосердя та співчуття. А хтось впадає в зневіру, нарікає й озлобляється на весь світ.
Хвороба має силу пом'якшити жорстокі серця, навчити любити ближнього, співчувати йому, вселити віру в Господа і відкрити для людини нове життя, в якому немає місця гріха. Але для цього потрібно, щоб людина сама захотіла зробити крок на зустріч Богу.

Яким має бути ставлення християнина до хвороб?

У нинішній, майже апокаліптичний, час хвороби чи не найпоширеніший вид скорбот. А тому кожному з нас необхідно навчитися правильно ставитися до хвороб. Так, як належить християнину. Звичайно, не багато людей вміють сприймати все, що вони зустрічають у житті, по-християнськи, у тому числі й хвороби.
Тому у деяких ситуаціях ми можемо бачити людей, які зневірилися, звинувачують у своїх проблемах усіх інших і навіть зневажають Бога. А можемо бачити й таких, що терплять свій болісний стан зі смиренністю, з покірністю Божій волі й намагаються у всьому знайти щось добре. Цьому потрібно вчитися.

Тож у разі тяжкої хвороби важливо не впадати у відчай, не дорікати Господу: «за що?», а намагатися зрозуміти: «для чого?» Адже як і різні обставини нашого життя, так і хвороба не буває без волі Господа, Який все влаштовує задля порятунку нашої душі.

«Як золото, що розпалюється вогнем, очищається від іржі,- говорить святий Ніфонт, - так і людина, яка зазнає хвороб, очищається від своїх гріхів». Людина, яка переносить хвороби зі смиренням, як Божі ліки проти гріха, неодмінно звільниться від них.

Як отримати зцілення та чи варто звертатися до лікарів?

Так, лікарі дуже потрібні, якщо людина захворіла. Вони можуть поставити правильний діагноз і дати необхідні ліки. Але щоб зцілитися від хвороби потрібно насамперед звертатися з молитвою до Господа, у владі Якого не тільки наше здоров'я, а й наше життя. Також важливо приймати участь у богослужіннях й Таїнствах Церкви, а головним чином Покаянні та Євхаристії, які Христос започаткував задля зцілення нашого пошкодженого гріхом єства. Ще один засіб, який допомагає у боротьбі з хворобою – це стримання.

Людина, яка починає частіше ходити до храму, дотримуватися постів, сповідатись, причащатися, та звіряє свої вчинки з Євангелієм, поступово виправляє своє життя. І згодом вона з Божою допомогою очищається від гріха і починає одужувати. Звісно, це не обов’язково відбувається, бо на все воля Божа, але варто спробувати. Навіть світські лікарі, спостерігаючи своїх пацієнтів, свідчать, що «всі люди, які приступають до Таїнств Церкви, починають вести життя християнське, починають одужувати й повністю одужують».

Втім, вдаючись до духовних засобів боротьби з хворобою, не варто нехтувати і природним лікуванням. «Поважай лікаря честю за потребою в ньому, бо Господь створив його, і від Вишнього – лікування… І розсудлива людина не буде нехтувати ними» (Сир. 39: 1–2, 4).

Чимало людей, що були лікарями, досягли святості. Зокрема апостол і євангеліст Лука. У лику святих прославлені Церквою і вмч. Пантелеїмон, і прп. Агапіт Печерський, свт. Лука Кримський, лікарі-безсрібники Косма та Даміан та багато інших, які лікували людей безкоштовно.

Лікарське мистецтво благословенне Церквою, тому і лікувати, і звертатися за допомогою до лікарів можна і потрібно. Бо й те, й інше від Бога. Однак при цьому не слід усю надію одужання покладати на лікарів, ліки та лікувальні процедури, а всю надію покладати на Господа.

«Як не повинно зовсім уникати лікарського мистецтва, так безглуздо вбачати у ньому всю свою надію – каже святитель Василь Великий. - Але як користуємося мистецтвом землеробства, а плодів просимо у Господа… так, допускаючи до себе лікаря, коли дозволяє це розум, не відступаємося від надії на Бога».

Християнину слід пам'ятати, чи зцілюється він чудесним чином, чи через лікарів та ліки, зцілення в будь-якому випадку подає Господь. Тому, як наставляє прп. Макарій Оптинський, «у ліках та лікуванні належить віддаватися у волю Божу. Він сильний і лікаря навчити, і лікуванню подати силу». Втім «у хворобах перше лікарів та ліків, - каже прп.Ніл Синайський, - користуйся молитвою», щоб Господь вказав яким чином отримати зцілення.

Отже, з гріхопадінням перших людей гріх увійшов у цей світ та докорінно змінив його. І тому кожен з нас народжується зі схильністю до гріха, а отже і до хвороб. Як не можливо знайти на землі абсолютно безгрішної людини, так і не можливо знайти абсолютно здорової.

Гріх - це хвороба, але з Божою допомогою, яку ми отримуємо у Таїнствах Церкви, людина може зцілитися, тобто відновити своє пошкоджене єство до того стану, у якому були перші люди до гріхопадіння.
Тож будемо прагнути звільнитися від душевних і тілесних недугів та з вірою просімо про це у Господа. І тоді Він, споглядаючи на наші подвиги і щирі молитви, неодмінно подасть зцілення. Для зцілення душі і тіла Церква має Таїнство Соборування. В нашому храмі воно відбувається по п’ятницях об 11 годині.

Приватбанк
 4149 6293 1322 1459


5159 3351 0939 4102

або
5169 3305 1630 1279
РГ ХРАМ СВЯТОГО ІОАНА БОГОСЛОВА