Преподобний Федір, князь Острозький

09 серпня 2024
Церковний календар вказує нам, що 11 серпня – день пам’яті преподобного Федора, князя Острозького. Преподобний – це християнський святий, чиє земне життя завершилося у чернечому сані. Із церковного життєпису святого Федора Острозького, які зі скупих свідчень світських літописів та актових документів, дізнаємося, що він був другим із князів Острозьких, сином і спадкоємцем основоположника династії князя Данила.



Серед його прямих предків – свята княгиня Ольга, Володимир Великий, Ярослав Мудрий, Володимир Мономах, король Данило Галицький. Підтвердження прав Федора Острозького на місто Острог вперше зустрічаємо у монаршій грамоті 1386 року. Він брав участь у знаменитій битві з німецькими рицарями під Грюнвальдом у 1410 році. З тими ж німецьким хрестоносцями князь воював на стороні гуситів Яна Жижки, немало збройно боровся з Польщею за наші землі Волині й Поділля. На схилі віку князь Федір Острозький відмовився від влади, почестей, земних багатств і слави, ставши монахом Києво-Печерської обителі, де й завершилися його земні дні. Вже у 16 ст., а безсумнівно – в часи митрополита Петра Могили його ім’я вшановується серед православних святих, а нетлінні мощі зберігаються в лаврських печерах. Завдяки творам іконопису до нас дійшла низка зображень другого з князів Острозьких.

Невдовзі після падіння кріпацтва визначний волинський краєзнавець та історико-культурний діяч о. Аполлоній Сендульський спорудив перший храм у честь святого Федора Острозького у своєму селі Сивки Острозького повіту (нині – це Білогірський район на Хмельниччині). Він же видав біографічний нарис і розпочав написання  церковної служби в честь цього святого. Розпочату ним працю завершив професор богослов’я Ніжинського історико-філологічного інституту о. Андрій Хойнацький – уродженець Волині.
Після відкриття в Острозі Кирило-Мефодіївського церковного братства і перебудови під братський православний храм колишнього костелу капуцинів, один із його приділів був освячений у честь святого Федора Острозького. З 2005 р. у колишньому костелі капуцинів відкрито студентсько-викладацький храм у честь святого Федора, князя Острозького.

В жовтні 1891 р. в честь Федора Острозького був освячений і один із приділів відбудованого з руїн Богоявленського княжого собору на Замковій горі міста Острог. У травні 1907 р. із Києво-Печерської лаври в собор було перенесено частку мощей преподобного Федора Острозького. В ті травневі дні вперше пролунала підготовлена отцями Аполлонієм Сендульським та Андрієм Хойнацьким церковна служба в честь святого. Ця подія стала одним із стимулів активізації громадського життя Острога у справі збереження історико-культурної спадщини міста.



В 1909 році в Острозі постало релігійно-просвітницьке та науково-краєзнавче об’єднання – Братство імені князів Острозьких під покровом преподобного Федора, князя Острозького. 11 серпня 1909 року – 115 років тому – Братство вперше відзначило день пам’яті свого небесного покровителя. Воно стало ініціатором реставрації Вежі Мурованої (замку князів Острозьких) та відкриття у ній історичного музею. Ця вікопомна подія відбулася 11 серпня 1916 року. Натхненником заснування Братства, реставрації замку та організації музейного осередку був о. Михайло Тучемський.

У роки незалежної України, коли у вересні 2000-го року відзначалося на державному рівні 900-ліття першої писемної згадки про Острог, князь Федір Острозький разом із двома прямими своїми нащадками постав у бронзі на головній площі міста.

Допомогти храму ви можете, надіславши гроші на картку через Приват24.

Приватбанк
 4149 6293 1322 1459


5159 3351 0939 4102

або
5169 3305 1630 1279
РГ ХРАМ СВЯТОГО ІОАНА БОГОСЛОВА