Молченська ікона Божої Матері

18 вересня 2024
18 вересня Церква вшановує одну зі святинь української землі – Молченську чудотворну ікону Божої Матері. Її  історія тісно пов’язана з Києво-Печерською лаврою, звідки, втікаючи від монголо-татарської навали, прийшли ченці в Молченську пустинь, що біля Путивлю та оселилися там. Коли ченці відійшли до Господа, їх поховали в влаштованої ними печері в Чудній горі, що поблизу Молченського болота на Сумщині.



Треба сказати, що та місцевість була відлюдна. Минали часи, проходили роки та десятиліття і люди поступово забули, що в XII-XIII століттях тут жили та померли подвижники-ченці з Києво-Печерської Лаври. Але Пресвята Богородиця не покинула це місце подвигів українських православних ченців. За молитвами святих старців, 18 вересня 1408 року засяяв невимовним світлом образ Божої Матері на дереві у Молченського болота. Бортник, який знайшов ікону, був вражений побаченим і в благоговінні впав на коліна. Раптово гучний невідомий голос сповістив: «Та повстане на місці цьому церква Пресвятої Богородиці». Він поспішив в Путивль з звісткою про диво і про велінні Божої Матері присвятити Їй храм.

Під дзвін духовенство і безліч народу негайно вирушило до вказаного місця і тоді всі побачили охоплену небесним світлом ікону. Тут же відбулося молебний спів та люди отримали безліч зцілень. Ікона отримала назву «Молченська», бо була явлена на болоті «Мовчи» а багато чудес, що були явлені Господом через цю Святу Ікону, послужило підставою назвати її «Цілителькою».

На цьому місці була споруджена каплиця, а потім – храм в ім’я Різдва Пресвятої Богородиці та заснований монастир – Молченська пустинь.
Війни та напади, що спустошували Сумщину, змусили ченців заміської пустелі в 1605 році перейти в новозбудований монастир на території Путивльської фортеці, що отримав назву Великий Молченський Печерський монастир. Разом з собою ченці перенесли і Святу Молченську ікону. Але місто і монастир неодноразово терпіли напади ворогів, що супроводжувалися пожежами. Не важко здогадатись, з якого боку переважно вони приходили і як діяли на українській Сумщині. Та й поведінка сусідів з півдня особливо не змінилась з тих часів. Під час однієї з великих пожеж чудотворна Молченська ікона Божої Матері зникла.

В 1653 запущений монастир на честь Різдва Пресвятої Богородиці, був відновлений стараннями якогось будівельника Софронія, отчого обитель отримала ще одну назву – Софронієва. В обителі був встановлений точний список чудотворної Молченської ікони Богородиці. У роки безбожної радянської влади монастир був зруйнований, а ікона втрачена. У дев’яності роки ХХ століття Молченський Печерський і Молченський Різдва Пресвятої Богородиці монастирі були відновлені. У 1997 році обитель міста Путивля отримала статус жіночого монастиря. Після відновлення монастирських служб був знайдений і чудотворний образ. Виявилося, що ікону Божої Матері ховали, рятуючи від наруги підступних ворогів, місцеві жителі.
І знову потекли стражденні до цілющого джерела Божої Матері, яка стала зігрівати скрижанілі серця, наповнюючи їх благодаттю. Цариця Небесна являє безліч чудес і зцілень паломників, що з вірою моляться перед Її чудотворною іконою. Наразі на Сумщині також гаряче. Знову поряд ворог і палають пожежі, але Бог і правда з нами. Тож, згадаємо сьогодні цю ікону і помолимось всі разом за нашу Україну.



Тропар Молченської чудотворної ікони Божої Матері, глас 4
Сьогодні світло радується славне місто Київ, / і в Путивлі свято велике, / бо вшановують, Богородиця, дивну ікону Твою, / що медом благодаті всіх наповнює

Кондак Молченської чудотворної ікони Божої Матері, глас 6
Прийдемо, вірні, до Володарки нашої Діви Богородиці, / бо ікону Свою Молченську нам дарувала, / що мед зцілення та всяку допомогу в хворобах душевних і тілесних нам подає, / і до життя вічного приводить.

Величання
Величаємо Тебе, Пресвята Діва, і шануємо ікону Твою святу Молченську, якою хвороби наші зцілюєш і души до Бога приводиш.

Допомогти храму ви можете, надіславши гроші на картку через Приват24.

Приватбанк
 4149 6293 1322 1459


5159 3351 0939 4102

або
5169 3305 1630 1279
РГ ХРАМ СВЯТОГО ІОАНА БОГОСЛОВА