Український Афон: преподобний Феодосій Манявський
23 вересня 2024
24 вересня разом зі всією повнотою Вселенського Православ’я Церква прославляє одного із славних синів землі Української – преподобного Феодосія Манявського. Преподобний Феодосій став помічником преподобного Іова Манявського в 1608 р. і вважається разом з ним засновником цієї древньої святині - Українського Афону.
З молодих літ преподобний Феодосій намагався догодити Господу Богу благочестивим, сповненим чеснот життям, виконанням заповідей Закону Божого. За Божим промислом, утікаючи від насолод суєтного світу прийшов він до преподобного Іова. У всіх монастирських трудах він був невтомним його помічником.
Будучи суворим подвижником преподобний Феодосій мужньо перетерпів труднощі свого часу, – гоніння на православних з боку прихильників унії. Він мудро керував обителлю збільшуючи число братії, та дбаючи про її належне облаштування. Під його керівництвом була побудована в Манявському скиту Велика соборна Хрестовоздвиженська церква, а скит отримав від Константинопольського патріарха Тимофія ставропігію. Саме ставропігійним є і наш Іоано-Богословський собор ПЦУ в Харкові, який 26 вересня відзначатиме храмове свято.
Наприкінці 1621 р. преподобний Іов занедужав і після його відходу у Вічність ігуменом Манявської обителі став святий Феодосій. Він був мудрим послідовником свого духовного отця. Благочестиво керував життям братії. Брав участь у Першому Православному Соборі скликаному після унії святителем Іовом Борецьким у Золотоверхому Києві. Своєю участю у цьому соборі він засвідчив відданість Святій Православній Церкві.
Преподобний Феодосій жив як ангел у плоті, подаючи братії гідний приклад для наслідування. Чутка про його суворе і благочестиве життя розповсюдилась по Карпатах, Галичині, Волині й Буковині, Молдавії та Румунії. Багато православних монастирів визнали над собою керівництво Манявського скита. Святитель Київський Петро Могила писав: «Якщо хочете побачити слуг Божих у людській подобі, то підіть у Карпати, де своїм служінням двісті ангелів присвятили своє життя Богу».
Облаштувавши життя не тільки Манявської обителі, але ще багатьох монастирів преподобний Феодосій в 1629 р. мирно відійшов до Господа і був похований поряд з преподобним Іовом. Його мощі спочивають під спудом в Манявському скиту у Хрестовоздвиженській соборній монастирській церкві.
Дослідивши подвижницьке життя преподобного Феодосія Манявського українська церква канонізували святого. 24 вересня Церква вшановує великого подвижника православної віри.
Тропар преподобному Феодосiю Манявському, глас 4
Прагнучи невідступно служити Богові, / покликання отримав Ти від преподобного Іова* на пастирське служіння в обителі Манявській, / на твердині Хреста Христового основаній, / Тому нині всі співаємо Тобі., преподобний отче Феодосіє: / моли Христа Бога, / щоб спастися душам нашим.
Кондак преподобному Феодосiю Манявському, глас 3
Світильником віри / і оборонцем Православ’я став Ти, преподобний отче Феодосіє, / в обителі Манявській; / тому напади диявольські та бурі спокус не здолали її. / І нині моли за нас Життєдавця Христа Бога, щоб спастися нам.
Допомогти храму ви можете, надіславши гроші на картку через Приват24.
Приватбанк
4149 6293 1322 1459
5159 3351 0939 4102
або
5169 3305 1630 1279
РГ ХРАМ СВЯТОГО ІОАНА БОГОСЛОВА